Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szesnastu wspaniałych, czyli kim jest Śląski Kupiec Roku

Jolanta Ilewicz
Rozstrzygnięty został doroczny plebiscyt Śląski Kupiec Roku, organizowany przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu i redakcję Polski Dziennika Zachodniego.

Rozstrzygnięty został doroczny plebiscyt Śląski Kupiec Roku, organizowany przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu i redakcję Polski Dziennika Zachodniego. Kapituła konkursu w tym roku wyróżniła tytułami szesnastu kupców, w tym jednego: Józefa Misztelę uhonorowała tytułem Najlepszy wśród najlepszych - który jest przyznawany trzykrotnemu laureatowi konkursów pod nazwą Kupiec Roku.

W gronie laureatów mamy przede wszystkim tych, którzy rozwijają firmy, dzielnie konkurują z gigantami handlowymi i kultywują tradycje swojego zawodu. Ernestyn Janeta, właściciel Zakładu Rzeźniczo Wędliniarskiego w Lubomi i 13 sklepów - który ma już także tytuł "Najlepszy wśród najlepszych", zdobyty w 2001 r. - planuje m.in. budowę chłodni na półtusze i oczyszczalni ścieków. Wanda i Lucjan Brzeziccy, znani wielu katowiczanom z działalności nietypowego sklepu Złoty Róg, także uczestniczą już w drugiej kolejce plebiscytu. Mają też prestiżowy tytuł "Naj" i od 2006 r. zdobywają kolejne laury. Mamy w gronie tegorocznych zwycięzców także Piotra Mankiewicza, współwłaściciela rodzinnej firmy IZI w Radzionkowie, który popularność zdobył przede wszystkim dzięki swojej pasji kolekcjonerskiej i Muzeum Chleba, gdzie prowadzi działalność edukacyjną. Konsekwentnie utrzymuje wysoki poziom Zdzisław Miska, właściciel piekarni EKO-PIEK w Gilowicach, który po raz trzeci otrzymał tytuł Śląskiego Kupca Roku i w kolejnej rywalizacji, jeśli dobrze pójdzie, będzie mógł się ubiegać o najwyższe zaszczyty. Tytuł przypadł też właścicielom firmy Polskie Auto Centrum Zych i Wspólnicy - Marcinowi Zychowi i Edycie Możdżyń w Sosnowcu - założonej przez Wilhelma Zycha, współtwórcę Stowarzyszenia Kupców Polskich w Sosnowcu. Jak widać, ta rywalizacja ma już swoją długą historię, do której dołączyli nowi laureaci. Obok kupców wśród nagrodzonych znaleźli się też menedżerowie prowadzący sieci handlowe z polskim kapitałem. Od ich inicjatywy i umiejętności zależy również poziom obsługi klientów.

Ideą konkursów o tytuł Kupca Roku jest promowanie polskiego handlu i kupiectwa, tworzenie dobrego klimatu dla poprawy jego wizerunku i osiągnięć. Przypomnijmy, że pierwszy głos w tej konkurencji należał do Czytelników naszej gazety, którzy nominowali swoich kandydatów, wypełniając kupony publikowane naszej gazecie. Laureaci zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Warto podkreślić, że nasz konkurs odbył się już po raz szesnasty.

Oto tegoroczni laureaci plebiscytu

Józef Misztela, firma produkcyjno-handlowa MISZTELA w Tychach - Najlepszy wśród najlepszych

Śląscy Kupcy Roku 2007 to: Wanda i Lucjan Brzeziccy, sklep "Złoty Róg" w Katowicach, Halina Banyś, Market AGA 4 w Sosnowcu, Ernestyn Janeta, Zakład Rzeźniczo Wędliniarski w Lubomi, Jacek Krzyża-nowski, firma "DAKO" w Gliwicach, Piotr Mankiewicz, firma "IZI" MANKIEWICZ w Radzionkowie, Zdzisław Miska, Piekarnia EKO-PIEK w Gilowicach, Marcin Zych i Edyta Możdżyń, Polskie Auto Centrum ZYCH i Wspólnicy w Sosnowcu. Pierwszy raz startowali i tytuły zdobyli: Teresa i Rajmund JONAS, firma BŁYSK w Jastrzębiu Zdroju, Mirosław Klimosz firma KLIMOSZ w Żorach, Marian Kurzyca Zakład Piekarniczy "KŁOS" w Katowicach, Marek Szmidt, (firma rodzinna) POLMARKUS w Pyskowicach, Anna i Józef Wylenzek, piekarnia i cukiernia WYLENZEK i WSPÓLNICY w Radzionkowie oraz Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Raciborzu, (prezes Henryk Lamża), sieci LEWIATAN spółka z o. o. w Żorach, (prezes Henryk Nowrot), LEWIATAN w Bielsku Białej, (prezes Michał Narożyński).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto