Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się rewolucja na rynku plastikowego pieniądza

Beata Sypuła
Użytkownik karty będzie mógł zapłacić i za czynsz, i za bilet autobusowy.  materiały prasowe
Użytkownik karty będzie mógł zapłacić i za czynsz, i za bilet autobusowy. materiały prasowe
Bierzesz zasiłek z opieki społecznej, płacisz za parking w mieście, kupujesz bilet na tramwaj? Niebawem we wszystkich takich sytuacjach będzie można posługiwać się jedną kartą.

Bierzesz zasiłek z opieki społecznej, płacisz za parking w mieście, kupujesz bilet na tramwaj? Niebawem we wszystkich takich sytuacjach będzie można posługiwać się jedną kartą. Jej działanie już testowane jest na Pomorzu.

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych – Technologie Informatyczne rozpoczęła pilotaż kart miejskich Easy Pay, które mogą zrewolucjonizować nasz sposób dokonywania płatności. Nowy system polegać będzie na prowadzeniu karty, którą można zapłacić praktycznie wszędzie i za wszystko.
– Wydawcą karty miejskiej będzie miasto przy współudziale banku – mówi Artur Derwiszyński, dyrektor pionu sprzedaży PWPW-TI. – Będzie można używać jej jako biletu komunikacji miejskiej, do mikropłatności czy do wypłacania zasiłków.
Ten ostatni problem spędza sen z powiek urzędnikom gmin, które od zeszłego roku wypłacają zasiłki, w tym rodzinne. Kolejki zdesperowanych, często biednych ludzi pod kasami, konieczność zatrudniania pracowników, zapewnienia konwoju pieniędzy – to wszystko może zniknąć za sprawą karty Easy Pay. Ośrodek pomocy społecznej może przelać określoną kwotę na taką kartę, a jej użytkownik będzie mógł dokonać płatności za usługi komunalne – elektryczność, gaz, czynsz, wodę, płacić w lokalnym sklepie za kupno chleba, gazety, biletu parkingowego lub w automacie sprzedającym bilety komunikacji miejskiej. Planuje się, że za pomocą karty miejskiej płacilibyśmy w kinach i teatrach, a także w internecie i za pomocą telefonu komórkowego. Pozwalałaby ona także na identyfikację danej osoby – co jest ważne w sklepach czy instytucjach kulturalnych prowadzących programy lojalnościowe, czyli korzyści za stałe korzystanie z usług. Przejście na plastikowe mikropłatności oznacza zmniejszenie obrotu gotówkowego i wiąże się z wieloma korzyściami. Należy do nich zaliczyć redukcję kosztów związanych z obsługą (transport, liczenie utargu) oraz zwiększenie bezpieczeństwa (eliminacja ryzyka związanego z fałszywymi banknotami oraz napadami i kradzieżami). Taka karta wydawana przez miasto ma być tania, powszechna w użyciu dzięki kilku funkcjom na jednym plastikowym kartoniku i bezpieczna dzięki zastosowaniu mikroprocesorów.



Przez komórkę i internet

Możliwe jest stosowanie standardowej telefonicznej karty SIM z oprogramowaniem operatora telefonii komórkowej, która ma dopisaną aplikację bankową. Potwierdzenie dokonania płatności następuje poprzez komórkę. Obciążany jest natomiast rachunek klienta w banku powiązanym z usługą SIM Easy Pay.
System SIM Easy Pay pozwala także na autoryzowanie transakcji przeprowadzanych w np. w sklepach internetowych za pomocą telefonu komórkowego. Aplikacja umożliwia również bezpieczne płatności komunalne, uzupełnianie kont wirtualnych oraz dokonywanie płatności poprzez telefon komórkowy w punktach sprzedaży.

Czym jest system Easy Pay?

* Jest to oferta zarówno dla samorządów miejskich, banków, jak i małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

* Klientom końcowym umożliwia dokonywanie bezgotówkowych płatności, a także wypłacanie i wpłacanie w nich gotówki.

* Możliwe też będzie bezpieczne przesyłanie dokumentów za pomocą internetu z wykorzystaniem podpisu cyfrowego. W ten sposób karta Easy Pay może być zarówno kartą debetową, kredytową, lojalnościową, miejską, identyfikacyjną, firmową, jak i elektroniczną portmonetką.

* Karta obsługuje także płatności dokonywane za pomocą telefonów komórkowych, w internecie oraz tradycyjne transakcje w punktach handlowo-usługowych oraz bankomatach.

* System Easy Pay bazuje w większości przypadków na transakcjach przeprowadzanych w trybie off line, czyli bez połączenia terminala POS akceptującego płatność z bankiem. •


Korzyść dla miasta

Karta Miejska Easy Pay umożliwia gminie rozwijanie i kontrolę rozliczeń usług miejskich – za przejazdy środkami komunikacji miejskiej, parkowanie, opłaty w kinach i teatrach oraz identyfikację mieszkańców. Turystom karta daje dostęp do sieci infomatów oraz umożliwia proste regulowanie należności za noclegi, posiłki, czy muzea.


Ostatni termin!

Jeśli wynajmujesz na przykład studentom mieszkanie – nie zapomnij o podatku i rozliczeniu się przed urzędem skarbowym. Do dziś muszą rozliczyć się z fiskusem przedsiębiorcy na ryczałcie i wynajmujący, czyli osoby zawierające wszelkie umowy dotyczące najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy. Najszybciej można się rozliczyć, wyciągając właściwy PIT-28 ze strony internetowej Ministerstwa Finansów – www.mf.gov.pl.
Ten formularz jest przeznaczony na rozliczenie 2004 roku przez osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz tych, którzy wynajmują lub wydzierżawiają mieszkania, grunty, lokale użytkowe, ale nie robią tego w ramach swojej działalności gospodarczej. PIT-28, podobnie jak i inne typy zeznań wraz z załącznikami można wysłać pocztą albo złożyć w urzędzie skarbowym. Koniecznie jednak trzeba się zmieścić w terminie, o czym musi świadczyć także pieczęć pocztowa. Należy też pamiętać, że dziś, 31 stycznia 2005 r., mija termin wpłaty fiskusowi różnicy między zapłaconym zryczałtowanym podatkiem a należnym za 2004 rok. Co również ważne dla osób prowadzących niewielką firmę z ryczałtem poza własnym miastem – PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym według swego miejsca zamieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto