MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy na rower do 4 km od Pszczyny. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 25 - 26 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży

Trasy na rower do 4 km od Pszczyny. Pomysły n...

od 16 lat
Rozglądasz się za pomysłem na wycieczkę rowerową z Pszczyny? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Mamy 5 ciekawych propozycji. Są zróżnicowane pod względem trudności czy odległości, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 4 km od Pszczyny. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe w okolicy Pszczyny warto sprawdzić w weekend.

Spis treści

Rowerem z Pszczyny

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 4 km od Pszczyny, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz na wyprawę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 25 maja w Pszczynie ma być 23°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 37%. W niedzielę 26 maja w Pszczynie ma być 26°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 39%.

🚲 Trasa rowerowa: Pierściec, u św. Mikołaja

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 49,36 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 8 min.
  • Przewyższenia: 69 m
  • Suma podjazdów: 1 059 m
  • Suma zjazdów: 1 089 m

Rowerzystom z Pszczyny trasę poleca Ireneusz

Słowo „pierść” oznaczało w języku staropolskim „grudę urodzajnej ziemi”. Miejscowość o tej nazwie powstała w dolinie Wisły prawdopodobnie już w czasach średniowiecza. Jednak pierwsze pewne wiadomości o niej posiadamy dopiero z wieku XVI. Istniał tu już wówczas drewniany kościółek. W 1616 roku osada spłonęła – z pożogi ocalała jedynie figura św. Mikołaja. To zdarzenie zaważyło na historii miejscowości. Kościół odbudowali protestanci i – co niezwykłe w ich przypadku – poświęcili go św. Mikołajowi. Katolicy przejęli kościół na początku XVIII wieku. W tym samym stuleciu utworzono w Pierśćcu lokalię, czyli samodzielny ośrodek duszpasterski. Ponieważ popularność pielgrzymek do tego miejsca rosła z roku na rok, w latach 1887-1889 stanął we wsi nowy, murowany kościół; rozbudowano go sto lat później. Jest to budowla nawiązująca do neoklasycyzmu prostokątną nawą i półkoliście zamkniętym prezbiterium oraz wieżą, zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Najważniejszym przedmiotem w kościele jest umieszczona w ołtarzu głównym figura św. Mikołaja. Pochodzi ona z XVI wieku, ma 60 cm wysokości; w okresie wojen religijnych została pozbawiona rąk i nóg. Utarła się tradycja, że figurę ubiera się w szaty odpowiednie dla czasu w roku liturgicznym. W ołtarzu umieszczono także relikwie świętego, które w 1964 roku przywiózł z Bari kardynał Bolesław Kominek. Najgorętszy okres pielgrzymek wypada, naturalnie, w grudniu. Drugi odpust jest w niedzielę przed świętem znalezienia relikwii św. Mikołaja (czerwiec). Tradycyjnie przybywa tutaj piesza pielgrzymka z Chybia. Wierni proszą o zdrowie dotykając figury chusteczkami chorych. Święty Mikołaj z Pierśćca doczekał się też legendy w wersji literackiej. W 1938 roku napisała ją Zofia Kossak.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Nad stawami, lasem, hałdą do Rudołtowic

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 12,07 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 210 m
  • Suma podjazdów: 999 m
  • Suma zjazdów: 1 019 m

Trasę rowerową mieszkańcom Pszczyny poleca Ireneusz

Do pałacu w Rudołtowicach.
Pałac o dość tajemniczej przeszłości, bowiem nie jest dzisiaj możliwe ustalenie dokładnej daty jego powstania. Historia zabytkowej budowli rozpoczęła się więc albo po wojnie trzydziestoletniej, lub też sto lat później, gdy dobra tutejsze znajdowały się w posianiu hrabiego Józefa Zborowskiego.

Pałac w stylu późnego baroku i rokoko jest obiektem murowanym, piętrowym i częściowo podpiwniczonym, przy czym jego parter jest sklepiony, a na piętrze znajdują się sufity. Na zewnątrz w przyczółku frontowym podziwiać można kartusze z herbami Jastrzębiec, po lewej stronie herb Zborowskich z XIV w. przedstawiający złotą podkowę zwróconą barkiem w dół, a między jej ramionami krzyż, a z prawej strony herb Ostoja przedstawiający dwa złote półksiężyce odwrócone od siebie i miecz srebrny ostrzem w dół, w czerwonym polu. Pałac pokrywa dach mansardowy, kryty eternitem z nowszymi lukarnami. Zachowany do dzisiaj układ wnętrz jest trzytraktowy i symetryczny.

W skład rudołtowickiego zespołu wchodzi ponadto oficyna zbudowana na przełomie XVIII i XIX w. oraz pozostałości zabudowy folwarcznej, spichlerz i kuźnia. Całość otoczona jest zabytkowym parkiem krajobrazowym, założonym w II poł. XVIII w., w którym podziwiać można zabytkowe dęby, lipy i graby.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Pielgrzymowice-Pruchna-Drogomyśl

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 70,78 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 21 min.
  • Przewyższenia: 57 m
  • Suma podjazdów: 1 041 m
  • Suma zjazdów: 1 060 m

Rowerzystom z Pszczyny trasę poleca Ireneusz

To już powiat cieszyński.
Przypuszcza się, że probostwo i drewniany kościół katolicki w Pruchnej powstały w XV wieku. W okresie reformacji Czelowie (właściciele Pruchnej) jak i miejscowi mieszkańcy przeszli na nowe wyznanie i przejęli kościół, który został im odebrany przez specjalną komisję 15 kwietnia 1654, po czym reaktywowana parafia katolicka została podporządkowana nowo utworzonemu dekanatowi frysztackiemu. W 1679 wizytator biskupi i dziekan frysztacki odnotował, że do parafii należy oprócz Pruchnej (61 domów, 58 katolików) także Rychułd (10 domów, 10 katolików), Bąków (9 domów, 3 katolików) i Kończyce Małe (47 domów, 108 katolików), a ponadto że przy kościele (będącym w bardzo złym stanie) znajdowały się też: cmentarz, kostnica, stodoła, stajnia, budynek z dwoma pokojami, w kościele dwa ołtarze, chrzcielnica kamienna, ambona, drewniana zakrystia, trzy dzwony, brak było konfesjonału.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Bielsko-Biała

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 53,12 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 8 min.
  • Przewyższenia: 151 m
  • Suma podjazdów: 2 022 m
  • Suma zjazdów: 1 994 m

Trasę dla rowerzystów z Pszczyny poleca Ireneusz

Stare Bielsko, Centrum i powrót.
Wznoszący się w centrum Bielska-Białej zamek jest najstarszą i największą zabytkową budowlą stojącą na terenie historycznego miasta Bielska. Według legendy w jego miejscu miał znajdować się niegdyś gródek rozbójników napadających na podróżujących tamtędy kupców. Książę opolski Kazimierz († 1229/30) miał zdobyć ową fortalicję i wytępić zbójców, zaś w miejscu tym wystawić zameczek myśliwski, który z czasem rozbudowany został do postaci okazałego zamku, przy którym rozwinęło się miasto Bielsko.
Najstarsze części pochodzą z XIV wieku, a przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany i przekształcany. Jest typem zamku miejskiego, od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska i zarazem tworzącego najsilniejszy element jego obwarowań.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Wokół akwenów Żabiego Kraju

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 18,05 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 59 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podjazdów: 558 m
  • Suma zjazdów: 575 m

Ireneusz poleca trasę rowerzystom z Pszczyny

Wypad krajoznawczy po Żabim Kraju .
Żabi Kraj jest krainą położoną w niepozornym, ale bogatym przyrodniczo zakątku Śląska Cieszyńskiego, w Dolinie Górnej Wisły. Przepływająca opodal Wisła pozwoliła tu utworzyć wiele stawów hodowlanych. Duża ich liczba, a także istniejący od 1955 roku sztuczny zbiornik, zwany Jeziorem Goczałkowickim, liczne bagna i podmokłe łąki okazały się dobrym środowiskiem życiowym dla wielu gatunków ptaków i płazów. Nieformalną stolicą tej krainy jest miasteczko Strumień.
Aplikacja mobilna Ekomuzeum „Żabi Kraj” ułatwia poznanie „żywego” dziedzictwa przyrodniczego, kulturalnego i historycznego Żabiego Kraju, który obejmuje swoim zasięgiem 7 gmin należących do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Żabi Kraj”: Chybie, Dębowiec, Strumień, Skoczów, Zebrzydowice (powiat cieszyński), Goczałkowice-Zdrój oraz Pawłowice (powiat pszczyński). Obszar objęty działaniem LGR już od XV wieku związany jest z rybactwem stawowym, a gatunkiem dominującym w hodowli od lat był i nadal jest karp. Doskonałe walory naturalne, unikatowe zasoby wodne, atrakcje turystyczne, liczne zabytki oraz dogodne położenie, sprawiają że obszar „Żabiego Kraju” jest jedną z perełek Polski południowej.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Przydatne akcesoria na rower

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto