MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy otrzymają mieszkania za darmo? Uważaj, to fake news! W Internecie krążą rosyjskie kłamstwa

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Uchodźcy z Ukrainy koczują dziś masowo w trudnych warunkach, m.in. w budynkach dworców i opuszczonych centrach handlowych.
Uchodźcy z Ukrainy koczują dziś masowo w trudnych warunkach, m.in. w budynkach dworców i opuszczonych centrach handlowych. Anna Kaczmarz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na w pełni umeblowane mieszkania na własność zupełnie za darmo – na taką nieprawdziwą informację można się natknąć w Internecie. Krąży również fake news, że Ukraińcy otrzymają mieszkania komunalne w zaledwie parę dni, podczas gdy Polacy muszą czekać latami. Jak ostrzegają rząd i policja, tego typu „informacje” to celowo rozsiewane przez Rosję kłamstwa mające skłócić Polaków. Sprawdź, jak jest naprawdę.

Spis treści

Uchodźcy z Ukrainy nie dostaną mieszkań za darmo. Uwaga na fake newsy

Z powodu wojny na Ukrainie każdego dnia zalewają nas niepokojące informacje. Niestety, wśród nich trafiają się także liczne fake newsy, czyli kłamstwa rozpowszechniane jako prawda. Jednym z nich jest poniższa grafika zawierająca nieprawdziwe informacje, która krąży w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Facebooku.

– W działaniach informacyjnych wymierzonych w Polskę widać próbę wykorzystania mediów do destabilizowania sytuacji społecznej. Pojawiają się fake newsy, często opatrzone sensacyjnymi tytułami, których celem jest sianie niepokoju i promowanie fałszywych informacji – ostrzega Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn w artykule na gov.pl.

Obrazek ma rzekomo udowadniać, że uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć w Polsce na lepsze warunki niż Polacy. Informacje podane na grafice są jednak zmanipulowane, a miejscami kompletnie nieprawdziwe.

Jaka jest prawda? Zacznijmy od końca, czyli od informacji, że Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przekaże Ukraińcom za darmo 650 darmowych, umeblowanych mieszkań. Jest to kłamstwo! PFR faktycznie udostępni bezpłatnie uchodźcom 650 lokali w Krakowie, Dębicy i Mińsku Mazowieckim, ale tylko na pewien czas – potem wrócą one do puli i będą je mogli wynajmować Polacy.

– Udostępnianie mieszkań potrzebującym osobom na co najmniej pół roku będzie prowadzone stopniowo w wymienionych wyżej miastach, w ścisłej współpracy z wojewodami oraz urzędami wojewódzkimi – uspokaja w swoim komunikacie PFR.

Mieszkania komunalne dla uchodźców? To zależy od miasta

Kolejnym elementem fake newsa jest twierdzenie, że ukraińskie matki z dziećmi dostaną mieszkanie komunalne w zaledwie kilka dni lub tygodni, podczas gdy Polacy muszą na nie czekać latami. „Informacja” o lokalach komunalnych jest półprawdą – została zmanipulowana. Przeważająca większość gmin w Polsce nie udostępnia ich uchodźcom, bo zwyczajnie nie ma żadnych wolnych mieszkań. Uchodźcy na ogół nocują na dworcach albo w udostępnionych im obiektach sportowych, biurowcach czy centrach handlowych.

Każda gmina indywidualnie decyduje o tym, czy i na jakich zasadach udostępni mieszkania komunalne uchodźcom z Ukrainy. Zrobiła to np. Warszawa, ale już nie inne duże miasta takie jak choćby Kraków czy Łódź. W niektórych miastach, np. w Gdańsku, obowiązują lokalne przepisy umożliwiające przyznanie mieszkania komunalnego poza kolejką w wyjątkowych sytuacjach. W praktyce jednak w ostatnich latach było dosłownie kilka takich przypadków. Nie ma więc mowy o masowym przekazywaniu gminnych mieszkań uchodźcom.

– Stałym celem rosyjskich działań informacyjnych jest także Polska – mówi Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych cytowany przez wnp.pl. – Wrogie linie narracyjne kremlowskiej propagandy zostały poszerzone o kolejne kłamstwa, mówiące m.in. o tym, że: (...)
- rząd RP, przyjmując uchodźców z Ukrainy, dyskryminuje Polaków;
- przyjmowanie uchodźców zagraża bezpieczeństwu Polski;
- uchodźcy doprowadzą do paraliżu polskiej służby zdrowia, krachu ekonomicznego, a także zabiorą pracę Polakom.

Ukraińcy dostaną pieniądze na utrzymanie? Nieprawda!

Dużo emocji budzi część kłamliwej grafiki poświęcona pieniądzom. Jak czytamy, każdy uchodźca ma rzekomo otrzymać środki na utrzymanie – 40 zł na osobę dziennie. To zwykłe kłamstwo – w rzeczywistości to Polacy goszczący pod swoim dachem uchodźców z Ukrainy mogą otrzymać wsparcie w wysokości 40 zł dziennie na osobę, a nie sami uchodźcy.

Jak podaje tzw. specustawa ukraińska, o takie świadczenie pieniężne można wnioskować od 16 marca. Przysługuje ono na okres maksymalnie 60 dni, który może być przedłużony tylko w wyjątkowych przypadkach i za zgodą wojewody. Jest to więc pomoc tymczasowa, przyznawana na zaledwie 2 miesiące. A warto pamiętać, że mowa o utrzymaniu osób, które uciekły z kraju i często nie mają niczego – brakuje im nawet ubrań czy środków higieny osobistej.

500 plus dla uchodźców z Ukrainy tak samo jak dla Polaków

Jedyną prawdziwą informacją na grafice jest wzmianka o 500 plus. Rzeczywiście, specustawa ukraińska daje uchodźcom z Ukrainy prawo do otrzymywania 500 zł miesięcznie na każde dziecko. Uchodźca musi jednak najpierw spełnić kilka warunków:

  • uzyskać numer PESEL,
  • posiadać konto w banku,
  • posiadać polski numer telefonu.

Posiadając to wszystko, Ukraińcy będą mogli starać się nie tylko o 500 plus, ale także o inne świadczenia, m.in. dofinansowanie do pobytu w żłobku, Dobry Start (jednorazowo 300 zł na ucznia) oraz rodzinny kapitał opiekuńczy. Dokładnie to samo wsparcie może jednak uzyskać polska rodzina. Co więcej, Ukraińcy, tak samo jak Polacy, muszą spełniać odpowiednie kryteria (np. dochodowe), żeby otrzymać pieniądze – nie należą się one każdemu.

Warto za to odnieść się do fragmentu grafiki, który mówi, że Ukraińcy mogą liczyć na liczne przywileje, takie jak bezpłatna edukacja i pomoc zdrowotna. Ma to sprawić wrażenie, że uchodźcy są w jakiś sposób uprzywilejowani względem Polaków. Tu również dokonano licznych manipulacji:

  • prawo do pracy – obcokrajowcy legalnie przebywający w Polsce od zawsze mieli takie prawo, więc nic się nie zmieniło; gdyby uchodźcy nie pracowali, państwo musiałoby ich utrzymywać;
  • bezpłatna opieka zdrowotna – legalnie przebywający w Polsce Ukraińcy mogą z niej korzystać na identycznych zasadach jak Polacy, nie są w żaden sposób uprzywilejowani;
  • bezpłatne żłobki, przedszkola i szkoły – prawo do darmowej edukacji ma w Polsce każdy, w tym cudzoziemcy – tu również nic się nie zmieniło, a uchodźcy nie mają żadnego pierwszeństwa np. przy przyznawaniu miejsc w żłobkach;
  • bezpłatna i pełnowymiarowa pomoc socjalna – Polacy i Ukraińcy mogą się o nią starać na takich samych zasadach (uchodźcom przysługuje tylko jedno dodatkowe świadczenie – jednorazowo wypłacane 300 zł na osobę).

– Chciałbym jeszcze raz podkreślić: ta ustawa [specustawa ukraińska - przyp. red.] to wyraz naszej solidarności dla Ukrainy. To bezpieczeństwo dla kobiet, dzieci i osób starszych. To ustawa, która wspiera Ukraińców, którzy bronią swojej Ojczyzny – podkreśla Maciej Wąsik, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji cytowany przez gov.pl.

Jak nie dać się fake newsom?

Jak przestrzega policja, obecnie w Internecie krąży ogromna liczba fake newsów. Są one bardzo niebezpieczne, gdyż zakłamują rzeczywisty obraz sytuacji, niepotrzebnie niepokoją i mogą prowokować do niechęci czy agresji wobec uchodźców. Celem fake newsa jest zasiać zamęt i skłócić ludzi – właśnie temu służą np. krążące w Sieci fałszywe informacje o uchodźcach rabujących mieszkania i gwałcących kobiety w Polsce.

– Takie przekazy mogą powodować realne zagrożenie! Mieliśmy już sytuacje, których wynikiem była dezinformacja i panika. To chociażby czasowy brak paliwa na niektórych stacjach – przypomina polska policja.

Na co uważać, żeby nie uwierzyć w fake newsa? Przede wszystkim warto pohamować emocje. Jeśli trafimy w Internecie na bulwersującą czy przerażającą informację, w pierwszej kolejności należy się zastanowić, czy pochodzi z wiarygodnego źródła. Obrazki czy posty na Facebooku powinniśmy traktować nieufnie – są jak plotka, którą każdy może podać dalej. Szukajmy informacji na oficjalnych stronach rządowych i w dużych serwisach informacyjnych – tam jest najmniejsza szansa trafić na fake newsa. Zanim podamy jakąś wiadomość dalej, np. udostępniając obrazek, upewnijmy się, czy jest prawdziwa – sprawdźmy, czy na ten temat pisały coś media. Jeśli nie, jest duża szansa, że mamy do czynienia z fake newsem. Jeśli już taki post udostępniliśmy, należy go usunąć.

– Warto sobie uświadomić, że świadoma dezinformacja stanowi broń we współczesnym świecie! – przestrzega policja. – Przekazując takie niesprawdzone informacje, możecie stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uchodźcy z Ukrainy otrzymają mieszkania za darmo? Uważaj, to fake news! W Internecie krążą rosyjskie kłamstwa - RegioDom.pl

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto