MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ucieczka od polis

(bs)
Polityka dobiera się do nas z nieoczekiwanej strony. Wprowadzone już nowe przepisy ubezpieczeniowe lub planowane zmiany w ustawach spowodują, że coraz mniej Polaków będzie się chciało ubezpieczać - zarówno dobrowolnie, ...

Polityka dobiera się do nas z nieoczekiwanej strony. Wprowadzone już nowe przepisy ubezpieczeniowe lub planowane zmiany w ustawach spowodują, że coraz mniej Polaków będzie się chciało ubezpieczać - zarówno dobrowolnie, jak i obowiązkowo. Już teraz jest mniej chętnych na polisy chroniące rodzinę w razie naszej śmierci czy choroby oraz pożaru, powodzi, kradzieży... Jeśli politycy będą dalej grzebać w ustawach - ucieczka od polis będzie większa.

Podwójne opłaty

Przykład pierwszy z brzegu, to horror dla kierowców w postaci podwójnego OC, jakie niektórzy muszą opłacać. Jeśli bowiem nie wypowiemy umowy obowiązkowego ubezpieczenia, zawartej wcześniej przez sprzedającego samochód, popadniemy w kłopoty: będziemy płacić podwójnie. Wszystko to wynika ze zmienionych przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, które weszły w życie 1 stycznia 2006. Wprowadziły one automatyczne odnawianie umów zawartych przez poprzednich właścicieli samochodów. Teoretycznie miał to być sposób na kierowców w ogóle nie płacących OC. W praktyce - niektórzy płacą podwójnie. Możemy tego uniknąć, znając szczegółowo przepisy - z polisą wykupioną przez poprzednika trzeba iść do firmy i wypowiedzieć umowę, aby zawrzeć własną.

Przymusowa naprawa

Inny przykład - z warsztatów naprawczych. Dziś, jeśli się stukniemy, dzięki polisie dostaniemy gotówkę do ręki. Wybierzemy sposób naprawy, warsztat, w którym dostaniemy najlepszą cenę za możliwie najwyższy poziom usługi. Naprawa odbędzie się w uzgodnionym przez nas terminie. Jeśli wejdą w życie zmiany proponowane przez posłów, dostaniemy pieniądze tylko wówczas, jeśli przedstawimy fakturę. A jeśli uznamy, że nie chcemy auta naprawiać - to co dostaniemy z polisy AC dobrowolnie przez nas wykupionej?.

Kosztowne leczenie

Teraz minister Zbigniew Religa zapowiada, że firmy ubezpieczeniowe musiałyby z OC pokrywać leczenie ofiar wypadków drogowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe już zapowiadają, że polisy wobec tego podrożeją o taki procent, jaki będą musiały odprowadzać do Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie mają zamiaru z własnej kieszeni pokrywać podwyżek dla personelu szpitali... Za wszystko ma zapłacić klient?

Alarmujące sondaże

Koniunktura w branży ubezpieczeniowej wspierana przez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe w pierwszym kwartale 2006 roku spadła aż o 7,6 pkt proc. Mało tego - spadkowe są prognozy przedstawicieli branży na drugi kwartał, co wynika z cyklicznego badania Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor, realizowanego na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

W odczuciu firm początek roku już przyniósł wzrost liczby klientów rezygnujących z ubezpieczenia, a także wzrost taryf i składek polis. Co szczególnie niepokoi - nastąpił spadek wskaźnika koniunktury zarówno w ubezpieczeniach na życie (obecnie 47,3 proc.), jak i majątkowych (28,6 proc.).

- Nasze badanie pokazuje sytuację, jakbyśmy nie mieli do czynienia z quasi-ubezpieczeniowymi produktami - podkreśla Marek M. Kurowski z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Chodzi np. o produkty ubezpieczeniowe dołączane do kredytów przez banki. Bez nich jednak kredytów się nie otrzyma, więc jest to "dobrowolne-przymusowe" rozwiązanie. Podobnie rzecz się ma z zachętami podatkowymi przy oszczędzaniu w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych. One - od pierwszego kwartału 2005 r. do pierwszego kwartału 2006 wartość - dały wzrost składki z tego typu produktów o około 1,6 mld zł. Przyczyną jednak jest ucieczka od "podatki Belki".

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto