Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulga odsetkowa - dla tych, którzy pożyczyli na dom lub mieszkanie

Mariusz Urbanke
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje w art. 26b ust. 1 tzw. "ulgę odsetkową". Istotą ulgi jest możliwość pomniejszenia podstawy obliczenia podatku poprzez odliczenie faktycznie poniesionych w roku ...

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje w art. 26b ust. 1 tzw. "ulgę odsetkową". Istotą ulgi jest możliwość pomniejszenia podstawy obliczenia podatku poprzez odliczenie faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (lub pożyczki), udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki na spłatę odsetek od kredytu lub pożyczki, nie zaś cała kwota spłaconych rat kredytu lub pożyczki. Zgodnie z przepisami odliczenie obejmuje tylko odsetki zapłacone od tej części kredytu (pożyczki), która nie przekracza kwoty 189.000 zł.

Podstawa do ulgi

Ulga odsetkowa dotyczy następujących inwestycji:

1) budowy budynku mieszkalnego albo

2) wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie nowego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3) zakupu nowego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w ramach działalności gospodarczej, albo

4) nadbudowy lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Wszelkie inne inwestycje, w tym np. zakup używanego mieszkania na rynku wtórnym lub zakup gruntu pod budowę domu, nie dają możliwości skorzystania z omawianej ulgi.


Ważne terminy

Ulga dotyczy odsetek od kredytów (pożyczek) zaciągniętych po 1 stycznia 2002 r.

Kredyt (pożyczka) udzielony musi być przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową. Należy koniecznie zadbać, aby z umowy kredytu (pożyczki) wynikło, że dotyczy ona jednej z wyżej wymienionych inwestycji mieszkaniowych.

W przypadku budowy budynku mieszkalnego lub przystosowania budynku niemieszkalnego zakończenie inwestycji powinno nastąpić przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę lub modernizację. Po zakończeniu inwestycji należy, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, dopuścić obiekt do użytkowania. W razie pozostałych inwestycji (tj. wniesienia wkładu do spółdzielni mieszkaniowej lub zakupu nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego) konieczne jest natomiast zawarcie przez podatnika umowy o ustanowieniu prawa do lokalu mieszkalnego albo umowy notarialnej o ustanowieniu odrębnej własności lokalu, o przeniesieniu na podatnika własności budynku lub lokalu mieszkalnego.

Składając zeznanie podatkowe za rok, w którym podatnik po raz pierwszy dokonuje odliczenia, należy dołączyć oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku VAT niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Podatnik ma możliwość skorzystania z ulgi po zakończeniu inwestycji mieszkaniowej, a zatem możliwe jest odliczenie odsetek dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym inwestycja została ukończona. Odsetki zapłacone przed rokiem, w którym zakończono inwestycję, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki. Odsetki mogą być odliczone również w następnym roku podatkowym, następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki. W tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.

Tych odsetek nie odliczysz

Aby odsetki mogły zostać odliczone, muszą być faktycznie zapłacone a ich wysokość i termin zapłaty muszą być udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot, który udzielił kredytu (pożyczki). Odsetki nie mogą być objęte ulgą, jeżeli zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub też odliczone od przychodów na podstawie innych przepisów, a także gdy podatnik korzysta z innych określonych w ustawie ulg budowlanych.

Odliczeniu nie podlegają odsetki od wskazanych w ustawie kredytów udzielanych:

- ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego,

- przez kasy mieszkaniowe,

- na usuwanie skutków powodzi,

- objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych,

- wykorzystanych na nabycie gruntu; w przypadku wykorzystania kredytu na cele wymienione objęte ulgą oraz na nabycie gruntu, nie podlegają odliczeniu odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu w stosunku do łącznych wydatków związanych z daną inwestycją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto