Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umierają beskidzkie lasy

Wanda Then
Bogdan Gieburowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych pokazuje ulotkę, jaka trafiła do właścicieli lasów prywatnych. – Jeśli i oni nie zaczną dbać o swoje drzewa, nasze zakrojone nawet na największą skalę akcje będą zagrożone – mówi Gieburowski.
Bogdan Gieburowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych pokazuje ulotkę, jaka trafiła do właścicieli lasów prywatnych. – Jeśli i oni nie zaczną dbać o swoje drzewa, nasze zakrojone nawet na największą skalę akcje będą zagrożone – mówi Gieburowski.
Leśnicy biją na alarm: lasom Beskidów Śląskiego i Żywieckiego grozi katastrofa. Świerki, chluba regionu, giną na potęgę. Do niedawna nadleśnictwo Ustroń nazywane było świątynią świerka.

Leśnicy biją na alarm: lasom Beskidów Śląskiego i Żywieckiego grozi katastrofa. Świerki, chluba regionu, giną na potęgę. Do niedawna nadleśnictwo Ustroń nazywane było świątynią świerka. Miało najpiękniejsze drzewostany w Europie. Przyjeżdżali tu naukowcy, rósł dorodny świerk Anderson (nazwa pochodziła od nazwiska profesora uniwersytetu sztokholmskiego), stąd rozprowadzano po świecie nasiona świerka, bo inne nie dawały takiego przyrostu.

Ale w ubiegłym roku świerk Anderson padł pod naporem wichury, brak wody i wysokie temperatury osłabiły drzewostany, zmasowany atak przeprowadziły też grzyby i owady. - W czerwcu na wysokości ponad 700 m n. p. m. była temperatura ponad 35 stopni Celsjusza i nikłe opady. W lipcu było jeszcze gorzej - przypomina dyrektor katowickiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Kazimierz Szabla.

Świerki do życia potrzebują chłodu i wilgoci. Z powodu suszy zaczęły schnąć. Proces przyspieszają zanieczyszczenia, niskie stężenie magnezu potrzebnego do rozwoju rośliny, korniki drukarze i niszcząca korzenie opieńka.

- Opieńki to odporny pasożyt. Opanowały już 90 procent wszystkich beskidzkich drzewostanów - dodaje Szabla.

Co można w tej sytuacji zrobić? Leśnicy sadzą mniej świerków. Powstają lasy mieszane, które mają większe szanse na przeżycie. Najskuteczniej idzie to w nadleśnictwach Andrychów i Sucha Beskidzka. Najwięcej do zrobienia jest w nadleśnictwach Ujsoły, Wisła i Ustroń. Tylko na wycinkę sanitarną i porządkowanie lasów w ubiegłym roku wydano ponad 48 mln zł. W tym roku koszty mogą wzrosnąć nawet do ponad 146 mln zł.

U mnie ze względu na szkodniki w tym roku trzeba będzie wyciąć sto tysięcy metrów sześciennych drzew - mówi Leon Mijal, nadleśniczy z Ustronia.

Powstał Zespół Antykryzysowy. Tworzą go nadleśniczy rejonów najbardziej dotkniętych klęską. Przeprowadzono inwentaryzację. Do właścicieli lasów prywatnych (jest ich 40 procent) trafiły ulotki informujące o konieczności ratowania drzew. Do akcji włączyły się nawet kościoły katolicki i ewangelicki. Z ambon o problemie mówili księża i pastorzy. W Beskidach pojawili się ostatnio przedstawiciele sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. - Nie oczekiwaliśmy od posłów pomocy finansowej, bo mamy pieniądze na przebudowę drzewostanu i cięcia sanitarne. Ale zależało nam, by Warszawa znała nasze problemy i gdyby pomoc była konieczna, można było na nią liczyć - stwierdził Krzysztof Chojecki z RDLP w Katowicach. Posłowie obiecali, że będą pamiętać o beskidzkich lasach. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

Problem z XVI wieku

W XVI wieku Beskidy zostały prawie całkiem wylesione, bo potrzebne były hale do wypasu owiec. Lasy zamieniono na pastwiska. W XIX w. tworzono tu jedne z pierwszych na Śląsku huty szkła, dla których paliwem było drewno. Najbardziej kaloryczne, bukowe i jaworowe, zostało prawie zupełnie wycięte. Na przełomie XIX i XX w. wprowadzono drzewa iglaste, bo takie było zapotrzebowanie przemysłu i człowieka. Powstawały więc lasy świerkowe. Wyznaczono im tylko jedną funkcję - produkcyjną. Beskidy były dla nich idealnym środowiskiem, ale do czasu. To nie świerk powinien być dominującym drzewostanem. Powyżej tysiąca metrów tak, ale niżej nie, bo to nie są warunki dla świerków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto