MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędy celne zasypane wnioskami o zwrot akcyzy za importowane samochody

(mu)
Do czterech urzędów celnych z terenu naszego województwa wpłynęło już ponad 1400 wniosków o zwrot akcyzy za importowane samochody. Wszystko wskazuje jednak na to, że na razie nie ma sensu występować do urzędu celnego z ...

Do czterech urzędów celnych z terenu naszego województwa wpłynęło już ponad 1400 wniosków o zwrot akcyzy za importowane samochody. Wszystko wskazuje jednak na to, że na razie nie ma sensu występować do urzędu celnego z takim wnioskiem. Celnicy za każdym razem wydają bowiem decyzje odmowne i nawet skarga do sądu nic tu nie pomoże, bo jedyne co sąd może zrobić w takiej sprawie, to zawiesić postępowanie.

Liczba wniosków zaczęła rosnąć, gdy Eleanor Sharpston, rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości stwierdziła, że stosowana w Polsce wysoka akcyza na używane samochody sprowadzane z innych krajów Unii Europejskiej jest niezgodna z prawem unijnym. Ponieważ opinia rzecznika zwykle pokrywa się z tym, co orzeka Trybunał, wszyscy, którzy auta sprowadzili, już zaczęli liczyć, ile to pieniędzy Skarb Państwa będzie musiał im oddać. Ministerstwo Finansów chłodziło co prawda nastroje - od decyzji Trybunału do stworzenia odpowiednich przepisów w Polsce jest bowiem bardzo długa droga - ale wielu importerów postanowiło już ustawić się w kolejce po pieniądze. - Już od połowy ubiegłego roku - czyli od momentu, w którym pojawiły się pierwsze sygnały, że Unia Europejska krytykuje wysokość opodatkowania akcyzą samochodów sprowadzonych do Polski z krajów UE - wielu nabywców zaczęło występować z wnioskiem o zwrot zapłaconej akcyzy - twierdzi Elżbieta Gowin, rzeczniczka Izby Celnej w Katowicach. - W każdym przypadku organy celne, zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji, wydają jednak decyzje odmowne. Inne przecież nie mogą być, bo organy podatkowe są zobligowane do stosowania aktualnie obowiązującego prawa. Żadna ze skarg na decyzje organów celnych złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie została dotychczas rozpatrzona - we wszystkich przypadkach WSA zawiesił postępowanie - dodaje.

Obowiązujące obecnie u nas stawki akcyzy, sięgające w przypadku importu 65 proc., są wielokrotnie wyższe od stawek podatkowych płaconych za nowy samochód zarejestrowany w Polsce (to około 3,1 proc. jego wartości). Do tego dochodzą wysokie opłaty związane z rejestracją importowanego auta. Mało tego - w niektórych przypadkach akcyza za ten sam samochód może zostać pobrana dwa razy. Okazuje się jednak, że prawo na to pozwala.


Ekspert wyjaśnia
Czy możliwe jest dwukrotne pobieranie tego samego podatku od jednego pojazdu?
Mówi Elżbieta Gowin,
rzeczniczka Izby Celnej w Katowicach

W obecnym stanie prawnym (tj. zgodnie z art. 80 ust. z dnia 23 stycznia 2004r o podatku akcyzowym), akcyzie podlega każda sprzedaż samochodu osobowego niezarejestrowanego w kraju. Informacje o tym obowiązku zamieszczone są na tablicach informacyjnych urzędów, a także na stronie internetowej Służby Celnej. Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy (od sprzedaży w kraju) o kwotę zapłaconą od nabycia wewnątrzwspólnotowego (czyli po sprowadzeniu auta do kraju). Jeśli tego nie zrobił, może w każdym momencie złożyć korektę deklaracji akcyzowej (AKCU) i wniosek o zwrot nadpłaty. Może to zrobić nawet wtedy, gdy zostało wszczęte z urzędu postępowanie o niezapłacenie należnej akcyzy od sprzedaży. W jego trakcie podatnik może złożyć wniosek o uwzględnienie zapłaconej akcyzy przy dokonywaniu wymiaru akcyzy od sprzedaży.

Opłata do zwrotu

Na razie skutecznie można się ubiegać jedynie o zwrot opłaty za wydanie karty pojazdu. Przed 1 maja br. wynosiła ona aż 500 zł. Jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wysokość tej opłaty jest niezgodna z konstytucją. Opłaty pobierano bowiem na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury, tymczasem powinny one mieć oparcie w ustawie. Tak więc osoby, które zapłaciły za wydanie karty pojazdu 500 zł - a nie 75 złotych, jak obecnie - mogą ubiegać się o jej zwrot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto