Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustalamy kapitał początkowy

Notował: Jarosław Latacz
Jadwiga Witkowska - naczelnik wydziału kapitału początkowego Oddział ZUS w Sosnowcu i Irena Michalecka, specjalista w wydziale kapitału początkowego ZUS w Sosnowcu. Fot. ARKADIUSZ GOLA
Jadwiga Witkowska - naczelnik wydziału kapitału początkowego Oddział ZUS w Sosnowcu i Irena Michalecka, specjalista w wydziale kapitału początkowego ZUS w Sosnowcu. Fot. ARKADIUSZ GOLA
Jakie dokumenty zebrać do ustalenia kapitału początkowego, co powinny zrobić matki przebywające na urlopie wychowawczym, czy studenci będą mieli mniejszy kapitał niż ich pracujący koledzy - na te i wiele innych pytań ...

Jakie dokumenty zebrać do ustalenia kapitału początkowego, co powinny zrobić matki przebywające na urlopie wychowawczym, czy studenci będą mieli mniejszy kapitał niż ich pracujący koledzy - na te i wiele innych pytań naszych Czytelników dzwoniących podczas konsultacji odpowiadały wczoraj w redakcji DZ: Jadwiga Witkowska - naczelnik wydziału kapitału początkowego Oddział ZUS w Sosnowcu i Irena Michalecka, specjalista w wydziale kapitału początkowego ZUS w Sosnowcu.

- Jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia kapitału początkowego i kiedy mija termin ich składania?

- Wysokość kapitału początkowego zależy od udokumentowania okresu zatrudnienia oraz wysokości osiąganego wynagrodzenia. Dokumentami potwierdzającymi są: świadectwa pracy, zaświadczenia, legitymacja ubezpieczeniowa oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk RP 7). Wniosek o kapitał początkowy można złożyć w każdym czasie. Zawsze wysokość kapitału zostanie ustalona na dzień 1 stycznia 1999.

- Nie zgadzam się z decyzją ZUS-u dotyczącą naliczenia kapitału początkowego. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?

- Od decyzji ZUS-u można wnieść odwołanie do Sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od otrzymania decyzji. Odwołanie składa się za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję. W związku ze złożonym odwołaniem klient nie ponosi żadnych kosztów.

- Pobieram rentę inwalidzką. Co mam zrobić, aby był naliczany kapitał początkowy?

- Trzeba złożyć tylko pisemny wniosek o naliczenie kapitału początkowego w oddziale ZUS-u. Wszystkie niezbędne dokumenty znajdują się przy wniosku o rentę inwalidzką.

- Nie zaliczono mi okresu zatrudnienia na podstawie świadectwa pracy, bo miało poprawioną datę urodzenia. Przedłożyłam legitymację ubezpieczeniową, w której potwierdzony jest ten okres. Od ponad roku nie mam odpowiedzi. Co zrobić?

- Można zwrócić się do oddziału ZUS-u z prośbą o przyśpieszenie wydania decyzji w tej konkretnej sprawie.

- Przez kilka miesięcy w 1996 roku byłem bezrobotny. Czy ten czas ujemnie wpłynie na mój kapitał początkowy?

- Jeśli w okresie bezrobocia pobierał pan zasiłek dla bezrobotnych, to okres ten zaliczony zostanie jako składkowy na podstawie zaświadczenia z Powiatowego Urzędu Pracy.

- Mój pracodawca, u którego byłem zatrudniony nie opłacał za mnie składki. Co teraz powinienem zrobić?

- Jeśli pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczenia, a z różnych przyczyn nie opłacał składki do ZUS-u, pracownik nie będzie ponosił konsekwencji. Okres zatrudnienia zostanie doliczony do stażu pracy, natomiast przedsiębiorca zostanie zobowiązany do uregulowania zaległości.

- Miałem wskaźnik podstawy wymiaru kapitału początkowego 220, obecnie moje zarobki spadły. Mam wskaźnik 100, 53 lata i nie pracuję. Jaką będę miał emeryturę?

- Obniżenie wynagrodzenia po 1 stycznia 1999 roku będzie miało wpływ na wysokość odprowadzanej składki na pana indywidualne konto w ZUS-ie. Wysokość przyszłej emerytury jest uzależniona od sumy dwóch składników, czyli naliczonego kapitału początkowego i kwoty zgromadzonych składek. Tak więc obniżenie miesięcznego dochodu czy wręcz jego utrata wpłynie ujemnie na przyszłą emeryturę.

- Do kiedy można dostarczać dokumenty i czy warto starać się o potwierdzenie każdego przepracowanego okresu?

- Nie ma daty granicznej w przypadku składania dokumentów o naliczanie kapitału początkowego. Można je złożyć w każdym czasie. Wysokość kapitału początkowego uzależniona jest między innymi od długości okresów zatrudnienia. Dlatego też warto starać się o potwierdzenie każdego okresu zatrudnienia.

- Cały czas prowadzę działalność gospodarczą. Jakie dokumenty mam przedłożyć do ZUS w celu ustalenia kapitału początkowego?

- Na pani pisemny wniosek kapitał początkowy zostanie ustalony w oparciu o dokumentację znajdującą się w oddziale ZUS, do którego odprowadzane były składki. Należy podać tylko pełną nazwę firmy i okres prowadzenia działalności gospodarczej.

- Byłam na urlopie wychowawczym przez trzy lata, z których ZUS zaliczył mi tylko dwa. Słyszałam, że zaszły tu jakieś zmiany.

- Zgodnie z nowymi przepisami, okres urlopu wychowawczego przy ustaleniu kapitału początkowego nie podlega ograniczeniu do 1/3 okresów składkowych. Na pani wniosek oddział ZUS przeliczy wysokość pani kapitału początkowego z uwzględnieniem tej zmiany.

- Studiowałem przez pięć lat do 1990 roku. Nie mam zatem 10 lat, tylko 8 potrzebnych do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego. Jak ZUS obliczy mój kapitał?

- Jeśli urodził się pan przed 31 grudnia 1968 roku i nie może pan udowodnić 10 kolejnych lat kalendarzowych podlegania ubezpieczeniu z powodu nauki w szkole wyższej, to podstawa zostanie ustalona z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu. W pana przypadku podstawa wymiaru zostanie ustalona z ośmiu lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto