MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawodawcy nie wiedzą, kiedy zaczyna się rok szkolny?

Agnieszka Nowak, (azg)
Julia Osińska z Katowic i jej mama Elżbieta pamiętają, że nowy rok już blisko. Spotkaliśmy je podczas zakupów w księgarni. fot. Arkadiusz  Gola
Julia Osińska z Katowic i jej mama Elżbieta pamiętają, że nowy rok już blisko. Spotkaliśmy je podczas zakupów w księgarni. fot. Arkadiusz Gola
Rodzice, którzy dostają dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, skarżą się, że nie mogą dzieciom kupić na czas podręczników. - Jestem ojcem dwójki dzieci w wieku szkolnym - mówi Czytelnik z ...

Rodzice, którzy dostają dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, skarżą się, że nie mogą dzieciom kupić na czas podręczników.

- Jestem ojcem dwójki dzieci w wieku szkolnym - mówi Czytelnik z Katowic. - Pobieram zasiłek rodzinny. Mam także prawo do dodatku, który chcę przeznaczyć na książki i najważniejsze przybory szkolne. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej dowiedziałem się, że decyzja o przyznaniu tego dodatku zostanie wydana 1 września. Wynika z tego, że pieniądze trafią do mnie około 10 września, a więc 10 dni po rozpoczęciu roku szkolnego.

Bezradni urzędnicy

Czytelnik próbował w tej sprawie rozmawiać zarówno z pracownikami MOPS-u, jak i katowickiego Urzędu Miasta. Wszyscy bezradnie rozkładali ręce, wskazując na obowiązujące prawo.

Powodem zamieszania są przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dodatek, o którym wspomina Czytelnik, przysługuje matce lub ojcu, faktycznemu opiekunowi dziecka albo opiekunowi prawnemu, a także osobie uczącej się - na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Zgodnie z ustawą, wypłaca się go raz w roku, we wrześniu. Jednostki, które są za to odpowiedzialne, mają zatem cały miesiąc na przekazanie należności. W praktyce może być tak, że wypłacą go nawet w ostatnim dniu miesiąca, a najwcześniej 15 września, bo muszą czekać 14 dni na uprawomocnienie się decyzji.

- Czy ci, co wymyślili takie przepisy, nie wiedzą, że rok szkolny zaczyna się 1 września? - pyta nasz Czytelnik. - Dziecko idące do szkoły, powinno być zaopatrzone we wszystko, a przede wszystkim w książki, z których będzie się uczyło. Dlatego zakupy robi się wcześniej, w sierpniu.

Książki z poślizgiem

Bogumiła Podgórska, kierowniczka działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, wyjaśnia, że nie ma możliwości wcześniejszej wypłaty dodatku, bo ustawodawca wyraźnie określił termin. - Decyzje nabierają mocy prawnej z dniem 1 września i dopiero wtedy możemy je przekazać zainteresowanym - mówi. I dodaje, że chociaż przepisy pozwalają na wypłatę świadczenia do końca września, katowicki MOPS stara się je przesłać swoim podopiecznym jak najszybciej, czyli na początku miesiąca.

Jeszcze później

W jeszcze trudniejszej sytuacji są te osoby, które nie zdążyły złożyć w lipcu wniosku o zasiłek rodzinny z dodatkami, tylko zrobią to dopiero w sierpniu lub wrześniu. Pieniądze na ich konto wpłyną miesiąc później. Ustawa o świadczeniach rodzinnych mówi bowiem, że wypłata świadczeń za wrzesień we wrześniu przysługuje tylko tym wnioskodawcom, którzy zwrócili się do gminy w lipcu. Wszyscy pozostali otrzymają je w październiku.

Paradoksów jest więcej. Zgodnie z literą ustawy, gminy nie mogą wystawić decyzji z datą wcześniejszą niż 1 września. Tym samym w odniesieniu do wniosków z lipca nie dotrzymują 30-dniowego terminu na rozpatrzenie sprawy, choć to wynika z Kodeksu postępowania administracyjnego.


Może być wcześniej!

Zdaniem pracowników Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, nie jest konieczne, aby dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego był wypłacany tylko w miesiącu rozpoczęcia nauki. W przypadku, gdy jest to uzasadnione sytuacją rodzinną wnioskodawcy, może zostać wypłacony w innym miesiącu niż wrzesień. Dodatek ten przysługuje na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem nauki, czyli głównie wyprawki do szkoły. To oznacza, że termin rozpoczęcia roku szkolnego i termin wypłaty dodatku nie powinny być zbyt odległe.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Do 31 sierpnia 2006 r. dodatek przysługuje raz w roku w wysokości 90 zł na dziecko. Od 1 września 2006 r. wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego wynosi 100 zł na dziecko.


Jakie świadczenia
Tomasz Wardach z departamentu świadczeń socjalnych Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

O zasiłek rodzinny może ubiegać się osoba, która spełnia kryteria dochodowe. Przyznanie dodatków do zasiłku uzależnione jest od indywidualnej sytuacji finansowej i rodzinnej tej osoby.

Można ubiegać się o następujące dodatki:

• z tytułu urodzenia dziecka

• opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

• samotnego wychowywania dziecka

• wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej

• kształcenia i rehabilitacji dziecka

• podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania

• z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Przypominamy także, że od września 2006 r. świadczeń rodzinnych nie będą wypłacać już pracodawcy. Osoby, które do tej pory otrzymywały zasiłki w zakładzie pracy, będą musiały złożyć dokumenty w swojej gminie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto