Jak łagodzić objawy w przypadku użądlenia osy lub ugryzienia innego owada?
Większość ludzi reaguje na użądlenie osy lub ugryzienie komara w umiarkowanie intensywny sposób. Najczęściej na skórze pojawia się zaczerwienienie, niekiedy lekka opuchlizna i towarzyszące jej swędzenie i dolegliwości bólowe. Najpopularniejszym domowym sposobem na radzenie sobie z odczynem po ukąszeniu jest przyłożenie okładu z lodu bądź przekrojonej cebuli.
Jednak nie każde ugryzienie powinno być dezynfekowane alkoholem i nie na każde zadziała taki sam okład. Niektóre z nich wymagają konsultacji z lekarzem i zastosowania silniejszych leków. Sprawdź w galerii, kiedy owady mogą zaatakować i jak skutecznie opatrzeć ukąszone miejsce.
Użądlenie pszczoły, osy i szerszenia. Kiedy jest niebezpieczne?
Zwykle użądlenie przez owada powoduje łagodne objawy, które mogą być dokuczliwe, ale nie są niebezpieczne dla zdrowia i dość szybko ustępują. Jednak zdarza się tak, że użądlenie osy czy pszczoły może być groźne dla osób z nadwrażliwością na ich jad.
Często bywa tak, że osoby te nie wiedzą o uczuleniu, dopóki nie zostaną przez użądlone przez owada. Reakcja alergiczna związana jest z obecnością w organizmie podwyższonych wartości przeciwciał z grupy IgE. Są one wytwarzane po kontakcie ze składnikami jadu, a przede wszystkim z zawartymi w nim białkami.
W wyniku reakcji alergicznej może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego, który powoduje wystąpienie objawów takich jak:
- duszność,
- kaszel,
- obrzęk,
- mdłości,
- wymioty,
- ból brzucha,
- biegunka,
- osłabienie,
- dreszcze,
- pokrzywka,
- świąd nosa lub oczu.
Może także nastąpić spadek ciśnienia krwi i omdlenie. Jeśli osobie uczulonej, u której pojawi się nagła i silna reakcja alergiczna jaką jest wstrząs anafilaktyczny, nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc, może dojść do zgonu w wyniku obrzęku krtani i zaburzeń krążenia.
Wstrząs anafilaktyczny jest szczególnie groźny dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku oraz chorujących przewlekle zwłaszcza na choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze) i oddechowego (astma).
Sprawdź także:
Pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu anafilaktycznego
Anafilaksja najczęściej występuje po użądleniu przez osy i pszczoły. Odczyn w postaci zaczerwienienia, świądu czy bólu może pojawić się od kilku minut do nawet kilku godzin po ukąszeniu. W tym czasie może również nastąpić reakcja anafilaktyczna, która rozwija się bardzo gwałtownie i stale postępuje. Bardzo ważne jest jak najszybsze udzielenie pomocy, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się alergenu.
- W pierwszej kolejności trzeba jak najszybciej usunąć żądło (w przypadku użądlenia pszczoły) lub odpędzić owada (osa nie zostawia żądła, ale kłuje nim kilkukrotnie).
- Następnie najlepiej jest położyć chorego z nogami uniesionymi ku górze. Jeśli jednak ma on problemy z oddychaniem powinien usiąść.
- Jeśli osoba użądlona wie, że jest uczulona na jad powinna mieć zawsze przy sobie adrenalinę (epinerfynę). Trzeba ją podać domięśniowo, w przednio-boczną powierzchnię uda w jego górnej części.
- Następnie wezwać pogotowie dzwoniąc pod numer 112 lub 999.
Sprawdź, kiedy owad może użądlić, jakie są tego objawy oraz jak je złagodzić:
Kosmetyki z apteki

Physiogel
Physiogel Hypoallergenic Codzienne nawilżanie Żel do mycia twarzy ...

Physiogel
Physiogel Hypoallergenic Codzienne nawilżanie Żel do mycia twarzy ...

Physiogel
Physiogel Hypoallergenic Codzienne nawilżanie Żel do mycia twarzy ...

Dermedic
Dermedic Normacne Therapy Ultranawilżający Krem Wspierający ...

Pharmaceris
Pharmaceris T Puri-Sebogel antybakteryjny Żel myjący do twarzy 190ml

Pharmaceris
Pharmaceris T Puri-Sebogel antybakteryjny Żel myjący do twarzy 190ml
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polska coraz bardziej rowerowa