Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Beskidach sadzą nowe drzewa. Uratowany zostanie umierający drzewostan świerkowy

Ewa Ormaniec
Państwo Hylińscy cieszą się z nasadzeń nowych drzew.
Państwo Hylińscy cieszą się z nasadzeń nowych drzew. Ewa Ormaniec
Maria i Andrzej Hylińscy mieszkają w Ślemieniu, tuż obok lasu, do którego często zaglądają. Teraz cieszą się, że dzięki funduszom europejskim na beskidzkich zboczach pojawiają się nowe drzewa.

W lasach na pograniczu Polski i Słowacji wymierają świerki, bo nie są przystosowane do warunków panujących w regionie. W efekcie wyniszczeniu ulegały całe połacie lasów. Natura sama nie mogła się obronić, dlatego żeby zapobiec degradacji, sadzone są inne gatunki drzew, między innymi buki, jodły czy modrzewie.
- Wiadomo, że bez lasów nie przeżyjemy, więc akcja zalesiania bardzo się nam podoba. Mieszkamy obok lasu i nie wyobrażamy sobie, żeby go tutaj nie było - mówi Maria Hylińska.
Beskidy, których nieodłącznym elementem są lasy, odwiedzają turyści z całej Polski, przyjeżdża sporo ludzi z zagranicy. Wyjeżdżają stąd zauroczeni.
- Atrakcją Ślemienia i w ogóle Beskidów, obok gór, są lasy. Często widzimy spacerujące po lesie rodziny. Krajobraz naszego regionu jest piękny
i ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj odpocząć, zazdroszczą nam takich widoków. Znajomych, którzy nas odwiedzają, też często zabieramy na wycieczki leśnymi ścieżkami. A muszę zaznaczyć, że pięknie jest tutaj o każdej porze roku - dodaje mieszkanka Ślemienia.
Las to jednak nie tylko walor turystyczny. Hylińscy cenią sobie również spokój i ciszę, które daje wycieczka po lesie.
- Kiedy chcemy odpocząć, wychodzimy na spacer, na grzyby czy po prostu, żeby poczuć ten specyficzny zapach. Bo kto nie lubi świeżego zapachu górskiego lasu? Taka, nawet krótka wędrówka jest prostym sposobem na regenerację sił i wyciszenie - stwierdza pan Andrzej.
Ślemieńskie lasy należą do Nadleśnictwa Jeleśnia, które bierze udział w polsko-słowackim projekcie. Po polskiej stronie dotację z funduszy europejskich na ratowanie lasów przed wymarciem otrzymały także Wisła i Ujsoły.
- Projekt ma na celu powrót do takiego stanu lasów, jaki mieliśmy kiedyś. Powierzchnie zostały odnowione, a nowe drzewa zasadzone. Teraz pozostaje pielęgnacja lasów i niedopuszczenie do degradacji - mówi Andrzej Żbikowski z Nadleśnictwa Jeleśnia.
- Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne są lasy. To one przede wszystkim dają nam powietrze i dobrze, że teraz ludzie mogą odwdzięczyć się naturze. Cieszy mnie, że w dzisiejszych czasach coraz częściej stawia się na ekologię i ratowanie środowiska naturalnego - mówi Katarzyna Wawrzyczek z Gilowic.
Mieszkańcy Żywiecczyzny cieszą się, że nowe drzewa już zostały nasadzone, a wszystko dzięki funduszom europejskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto