Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W naszym regionie może powstać jeden z największych parków technologicznych

(mu)
W województwie śląskim powstaje coraz więcej firm zajmującym się nie tylko produkcją, ale i rozwijaniem nowoczesnych technologii. Korzystają z dobrego zaplecza naukowego - wszak funkcjonują tu liczne wyższe uczelnie i ...

W województwie śląskim powstaje coraz więcej firm zajmującym się nie tylko produkcją, ale i rozwijaniem nowoczesnych technologii. Korzystają z dobrego zaplecza naukowego - wszak funkcjonują tu liczne wyższe uczelnie i ośrodki badawczo-rozwojowe - jak i możliwości, które daje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

- Ważnym kierunkiem rozwoju KSSE może stać się w najbliższych latach lokowanie w niej centrów badawczo-rozwojowych firm, które już wcześniej wybudowały w strefie swoje fabryki - twierdzi prezes KSSE, Piotr Wojaczek.

Dodaje, że z szacunkowych analiz wynika, że w ośrodkach tych w ciągu kilku lat znajdzie pracę ok. 600-800 inżynierów. - Duże centrum badawczo-rozwojowe tworzy już w Częstochowie firma TRW, myśli o tym także Teneco i KS Design; firma hiszpańska przymierza się natomiast do stworzenia na Śląsku ośrodka projektowania i budowy robotów do obsługi firm logistycznych - poinformował prezes Wojaczek.

Innym bardzo ważnym czynnikiem rozwoju naszego regionu mogą stać się parki technologiczne. - Myślimy o stworzeniu ok. 100-hektarowego parku technologicznego w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją, gdzie mogliby lokować się kooperanci powstających w tych krajach fabryk motoryzacyjnych - zdradził prezes KSSE.

Wydaje się, że nie są to pobożne życzenia kierownictwa strefy, ale bardzo realne plany. Najnowsze wyniki badań "Ernst & Young European Attractiveness Survey 2006", ogłoszone w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, wskazują bowiem, że Polska jest liderem wśród krajów przyciągających duże, w większości produkcyjne inwestycje. W ubiegłym roku w Europie przeprowadzono 3.066 inwestycji zagranicznych, czyli 6 proc. więcej niż w 2004 r. W efekcie powstało 197 tysięcy nowych miejsc pracy - a w samej Polsce utworzono ich prawie 38 tysięcy. - Gwarancją sukcesów w realizacji inwestycji w Polsce jest znakomita baza, jaką stanowi kreatywna, silnie zmotywowana polska kadra - powiedział prezes PAIiIZ, Adam Żołnowski. - Polskie społeczeństwo jest najmłodsze w Europie: 50 proc. Polaków ma mniej niż 35 lat, ponad dwa miliony z nich studiuje. Dodatkowym atutem są konkurencyjnie niskie koszty pracy. Dodając do tego znakomite położenie geograficzne Polski w sercu Europy otrzymujemy obraz kraju, który przyciąga inwestycje z Europy Zachodniej, USA i Azji.

W ogólnoświatowym zestawieniu najatrakcyjniejszych krajów Polska plasuje się na piątym miejscu. Obok Czech jest to jedyny kraj Europy Środkowej, który znalazł się w pierwszej dziesiątce. W ubiegłorocznym badaniu Polska była na wyższej, czwartej pozycji i wyprzedzała Niemcy, w tym roku jednak Niemcy wraz z Chinami wyprzedziły Polskę w rankingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto