MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Polsce brakuje ok. 1,5 miliona mieszkań

(mu)
Wiele młodych małżeństw gnieździ się w jednym mieszkanku z rodziną. Powód jest prozaiczny - w Polsce brakuje ok. 1,5 miliona mieszkań. Buduje się co prawda sporo, ale nowe mieszkania są bardzo drogie.

Wiele młodych małżeństw gnieździ się w jednym mieszkanku z rodziną. Powód jest prozaiczny - w Polsce brakuje ok. 1,5 miliona mieszkań. Buduje się co prawda sporo, ale nowe mieszkania są bardzo drogie. Dlatego też wiele osób interesuje się zakupem mieszkania na rynku wtórnym. Problem w tym, że kupno używanego mieszkania nie jest proste. Formalności piętrzą się zwłaszcza wtedy, gdy na mieszkanie musimy zaciągnąć kredyt. - Należy się spodziewać, że bank będzie wymagał umowy przedwstępnej w formie cywilno-prawnej oraz aktualnego odpisu z księgi wieczystej - wyjaśnia Robert Pepłoński z Domu Kredytowego Notus.

- W przypadku, kiedy właściciel ma własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, bank będzie wymagał także zaświadczenia ze spółdzielni zawierającego zapisy o braku zaległości w opłatach, braku księgi wieczystej dla lokalu oraz informacji, że stan prawny gruntu pod budynkiem uregulowany jest w księdze wieczystej, a także, że spółdzielnia mieszkaniowa jest wieczystym użytkownikiem.

Większość banków wymaga też dokumentu potwierdzającego, w jaki sposób sprzedający mieszkanie wszedł w posiadanie nieruchomości. W ten sposób banki chcą sprawdzić, czy w okresie od nabycia do chwili sprzedaży nie powstały wady prawne. Często bank wymaga wyceny lokalu, co wiąże się z wizytą przedstawiciela banku. Dlatego też dobrze jest o tym fakcie uprzedzić sprzedającego - będzie on musiał wpuścić pracownika banku do lokalu i pozwolić mu zrobić kilka zdjęć. Najczęściej banki wyceniają mieszkania na podstawie własnej bazy danych. Jeśli więc mieszkanie jest wykończone ponad standard, bank nie będzie w stanie realnie oszacować jego wartości. Wtedy niezbędna jest wycena dokonana przez rzeczoznawcę.

- Wyceny wewnętrznej dokonuje się na podstawie posiadanej przez bank bazy informacji dotyczącej cen nieruchomości w poszczególnych miejscach kraju - wyjaśnia Anna Szepke-Krzyżaniak z Dom Banku. - Natomiast, jeśli nieruchomość znajduje się na terenie nie objętym ową bazą, wówczas bank zleca wycenę niezależnemu rzeczoznawcy.

Eksperci ostrzegają, że trzeba szczególnie uważać na zakup lokali z obciążoną hipoteką. - Niektóre banki wymagają, aby w takim przypadku wypłata kredytu poszła w dwóch częściach - najpierw na spłatę kredytu; a następnie, kiedy sprzedający dostarczy bankowi zgodę na wykreślenie hipoteki, pozostała kwota przelewana jest na jego konto - wyjaśnia Pepłoński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Polsce brakuje ok. 1,5 miliona mieszkań - Wisła Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto