MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Polsce poprawia się jakość paliwa

Michał Tabaka
Każdorazowe tankowanie na polskich stacjach benzynowych było operacją wysokiego ryzyka. Kierowcy słusznie podejrzewali, że paliwo jest chrzczone, tylko nie wiadomo było, gdzie najbardziej.

Każdorazowe tankowanie na polskich stacjach benzynowych było operacją wysokiego ryzyka. Kierowcy słusznie podejrzewali, że paliwo jest chrzczone, tylko nie wiadomo było, gdzie najbardziej. Teraz wiadomości dla kierowców są coraz lepsze: z przedstawionych wczoraj wyników kontroli paliw ciekłych w Polsce prowadzonych od stycznia do czerwca wynika, że jest znacznie lepiej niż rok temu.

Dobre i trefne

- Tylko trzy procent skontrolowanych stacji sprzedaje benzynę i olej napędowy złej jakości. To przeszło dwa razy mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - informuje Elżbieta Anders, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pracownicy podległej UOKiK Inspekcji Handlowej sprawdzali stacje benzynowe i hurtownie paliw kierując się wymogami europejskimi i krajowymi.

- Kontrola obejmowała 1.022 stacje paliw oraz 29 hurtowni posiadających zbiorniki stacjonarne w całym kraju. Do analizy laboratoryjnej pobrano łącznie 1.689 próbek - wylicza Kazimierz Stanisław Nowak, główny inspektor Inspekcji Handlowej.

Wyniki kontroli w poszczególnych województwach pokazują, że zdecydowanie najlepiej wypada opolskie. Tutaj pod lupę wzięto 24 stacje i w żadnej nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości. Niestety, nieco gorszej jakości paliwo sprzedawane jest na Śląsku. Inspektorzy odwiedzili 116 stacji (więcej skontrolowano tylko w mazowieckim - 126). Przekroczone parametry były w co dziesiątej z badanych próbek.

Dość bezkarności?

- Nieprawidłowości są podobne w całym kraju. W przypadku oleju napędowego, podobnie jak rok temu, najczęściej kwestionowanym parametrem była zawartość siarki. W przebadanej benzynie najczęściej przekroczony był parametr prężności par i destylacji - wyjaśnia Elżbieta Anders.

W rankingu województw zdecydowanie najgorzej wypadło pomorskie (w ponad 16 proc. skontrolowanych stacji wykryto nieprawidłowości) oraz łódzkie (przeszło 14,5 proc.). Prawie tak samo dobra benzyna, jak w opolskim jest sprzedawana w małopolskim (zastrzeżenia tylko w 1,25 proc. skontrolowanych stacjach) i lubelskim (2,78).

Na podstawie uzyskanych wyników kontroli Inspekcja Handlowa skierowała do prokuratur 60 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Do tej pory dochodzenia wszczęto w 25 przypadkach. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba zakończonych postępowań i kierowanych do sądów aktów oskarżenia jednak rośnie. To świadczy o większej restrykcyjności kontroli.

- Mimo to uważamy, że prokuratorskie działania powinny przybrać bardziej dynamiczny charakter, co niewątpliwie przyspieszy poprawę jakości paliw na polskim rynku - uważa Nowak.

Stacje, do których były zastrzeżenia:

• Będzin, ul. Pustkowie 2
• Bieruń, ul. Mleczna 21
• Bytom, ul. Siemianowicka 98
• Bytom, ul. Strzelców Bytomskich 40
• Dąbrowa Górnicza, ul. Tworzeń 134
• Mysłowice, ul. Oświęcimska 62
• Siemianowice Śl., ul. Budowlana 19

Hurtownie poza kontrolą

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej nie dotarli wszędzie tam, gdzie planowali. Najtrudniej było wziąć na celownik hurtownie paliw. Próbki miały być pobrane w 124 hurtowniach z całego kraju. Udało się tylko w 29.

- Aż w 95 przypadkach nie było to możliwe głównie z powodu braku zbiorników stacjonarnych i prowadzenia działalności handlowej wyłącznie przy pomocy autocystern i faktur zakupowo-sprzedażowych - tłumaczy Kazimierz Stanisław Nowak, główny inspektor Inspekcji Handlowej.

Biopaliwa też po lupą

Kolejne kontrole jakości sprzedawanych w Polsce paliw będą organizowane w szerszym niż dotychczas zakresie. To za sprawą przyjętej na początku sierpnia nowej ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zasady nakładania kar i ich wysokość zostają bez zmian. Ustawa rozszerza jednak katalog paliw, które będą kontrolowane. Teraz pod lupę będzie brany także gaz płynny LPG, lekki olej opałowy i biopaliwa wytwarzane przez rolników na własny użytek. Zostaną też skontrolowani sami producenci paliw oraz cysterny samochodowe i kolejowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto