Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sklepach z materiałami budowlanymi ogromny ruch - wszystko za sprawą znikającej ulgi

Mariusz Urbanke
Kupując materiały budowlane nie zapomnijcie odebrać faktury, ponieważ zwrot podatku VAT będzie następował w oparciu o przedstawione przez podatnika kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki.
Kupując materiały budowlane nie zapomnijcie odebrać faktury, ponieważ zwrot podatku VAT będzie następował w oparciu o przedstawione przez podatnika kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki.
Dziś kup, za rok odlicz Właściciele sklepów z materiałami budowlanymi zacierają ręce: klientów jest coraz więcej, a obroty rosną z dnia na dzień. – Większość osób remontujących dom lub mieszkanie zdaje sobie ...

Dziś kup, za rok odlicz

Właściciele sklepów z materiałami budowlanymi zacierają ręce: klientów jest coraz więcej, a obroty rosną z dnia na dzień. – Większość osób remontujących dom lub mieszkanie zdaje sobie sprawę, że ten rok jest ostatnim, w którym można skorzystać z ulgi podatkowej z tego tytułu – mówi Rafał Góra, współwłaściciel hurtowni z płytkami w Mysłowicach. – Kupują więc materiały nawet wtedy, jeśli w tym roku nie zamierzają przeprowadzać remontu. Klienci kupują po prostu na zapas, co ostatnio nie było przecież „w modzie”.

Eksperci podatkowi przyznają, że takie zakupy na wyrost mają sens. – Przepisy ustawy podatkowej nie uzależniają prawa do skorzystania z ulgi od niezwłocznego po nabyciu wykorzystania przez podatnika zakupionych materiałów przy remoncie domu czy jego modernizacji lub faktycznego wykonania remontu w tym roku podatkowym, lecz od faktycznego terminu poniesienia wydatków na te cele – wyjaśnia Grażyna Piechota, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Katowicach. – Tak więc podatnicy, którzy poniosą w roku 2005 wydatki na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego i spełnią przewidziane przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunki do odliczenia ulgi mieszkaniowej, będą mogli skorzystać z odliczenia tej ulgi w składanym w przyszłym roku zeznaniu podatkowym – dodaje.

Podatek do zwrotu

Wszystkich budujących i remontujących zachęca też do zakupów perspektywa zwrotu VAT-u na materiały budowlane. Ustawy – której przepisy mają złagodzić skutki podniesienia stawki podatku VAT po wejściu Polski do Unii Europejskie z 7 do 22 procent – zakłada, że osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, przysługuje rekompensata. Trzeba tylko posiadać faktury na zakup cegły czy farb. Przepisy ustawy mają wejść w życie 1 stycznia 2006 r., natomiast zwrot podatku zostanie dokonany od towarów zakupionych w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Daje to możliwość odzyskania sporej sumy pieniędzy. – Według szacunków, maksymalna kwota zwrotu podatku w przypadku budowy mieszkania wyniosłaby ok. 20-22 tys. zł, zaś w przypadku remontu mieszkania — ok. 10 tys. zł – twierdzi Andrzej Król, współwłaściciel firmy developerskiej z Katowic.
Osoby fizyczne będą mogły odzyskać część wydatków na remont, budowę lub rozbudowę domu albo mieszkania. Podstawą do odliczenia będą faktury za zakupione również w tym roku materiały budowlane.


Uwaga, to ważne!

Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie dotyczy osób, które:

  • budowały lub remontowały budynek lub lokal mieszkalny jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem;

  • lub nie mają prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytułu prawnego do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;

  • nie mają pozwolenia na budowę w przypadku inwestycji, których to dotyczy.






  • Mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Katowicach:

    Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym może dotyczyć tylko wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 proc., a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 proc. Zwrot dotyczy wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi dla osoby fizycznej od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.
    Wniosek w sprawie zwrotu podatku VAT może być złożony po zakończeniu inwestycji obejmującej budowę, modernizację lub remont obiektów mieszkalnych lub ich części, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji, a w przypadku inwestycji zakończonych przed dniem 1 stycznia 2006 r. 6-miesięczny termin na złożenie wniosku liczyć się będzie od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 1 stycznia 2006 r.

    Naczelnik urzędu skarbowego, który otrzyma wniosek, będzie zobowiązany wydać decyzję w sprawie zwrotu (bądź jego odmowy) w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto