Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę jesienna aukcja Desy

Witold Bieńkowski
Teodor Axentowicz – „Portret kobiety w kremowej sukni”. Pastel, karton.
Teodor Axentowicz – „Portret kobiety w kremowej sukni”. Pastel, karton.
Na niełatwym rynku sztuki Desa radzi sobie dobrze już od pół wieku z okładem. W jej katowickim salonie trwa właśnie wystawa obrazów, grafik i wyrobów rzemiosła artystycznego na sobotnią jesienną aukcję.

Na niełatwym rynku sztuki Desa radzi sobie dobrze już od pół wieku z okładem. W jej katowickim salonie trwa właśnie wystawa obrazów, grafik i wyrobów rzemiosła artystycznego na sobotnią jesienną aukcję. Wystawie towarzyszy katalog, a na stronie internetowej www.desa.art.pl można obejrzeć zdjęcia wszystkich obiektów i zapoznać się z ich opisami.

W aukcyjnej ofercie dominuje polskie malarstwo krajobrazowe, rodzajowe i batalistyczne. Na obrazach królują wiosny i jesienie, zimy i lata, Tatry i Bałtyk, wiejskie sady i rude od słońca sosny.
Do licznej, choć niezamożnej grupy kolekcjonerów adresowana jest grupa pejzaży w cenach 2-4 tys. zł. Na przykład Filipkiewicza „Widok na Giewont”, Gałka „Na hali”, Siemińskiego „Sosny w słońcu”, Serwina-Orackiego „Strumyk”, Setkowicza „Sanie”, Jaxy „Widok na Hel”.

Natomiast na ceniących sobie sztukę biznesmenów czekają kompozycje wycenione w granicach od 10 do 40 tys. zł. Jak choćby „Widok na Wilno” Rouby, „Ogród” Pautscha, „Martwa natura” Sichulskiego czy dynamiczna „Potyczka” Kossaka. A także dwa znakomite portrety: „Henryka Sienkiewicza” (z 1899 roku) pędzla Mordasewicza i salonowej piękności autorstwa mistrza pastelu Axentowicza. Kuszą też umiarkowaną ceną i poziomem artyzmu dwie XVIII-wieczne kompozycje nieznanych autorów z kręgu sztuki francuskiej „Wenus i Amor” oraz „Po polowaniu”.

Zwolennicy współczesności wybierać będą wśród dzieł Romana Banaszewskiego oraz neoekspresjonistów, znanego w świecie Bogdana Korczowskiego i znakomitego katowiczanina Witolda Pałki.

Miłośnicy sztuki czarno-białej mają okazję upolować rzadkie okazy grafiki Wyczółkowskiego, Mehoffera, Ostoi-Chrostowskiego i Wojnarskiego lub znanych śląskich artystów: Wałacha, Stellera, Maliny. Gratką będzie też zakup litografii wielkiego Francuza Daumiera lub miedziorytu „Widok Bielska” związanego ze Śląskiem Victora Straussa.

W dziale rzemiosła artystycznego do kolekcjonerskich okazji trzeba zaliczyć zegar w stylu Boulle’a, znakomicie zachowaną miśnieńską lampę naftową z początku XX wieku oraz polifon (przodek patefonu) z końca XIX wieku, posiadający naciąg na korbkę, z 33 płytami metalowymi, na których nagrano muzykę klasyczną i kolędy.

Uczestników aukcji czekają też miłe niespodzianki czyli zgłoszone w ostatniej chwili prace Romana Kochanowskiego, Erno Erba i Czesława Wasilewskiego.

• Miejsce aukcji: Sobota (15.10); salon Desy przy ul. Mariackiej 10 w Katowicach, początek godz. 16.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto