Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ubiegłym roku znowu nastąpiła zmiana przepisów dotyczących ulg podatkowych w zakresie darowizn

[email protected]
Aż połowa zeznań podatkowych zawierających odpisy z tytułu darowizn lub przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zawiera nieprawidłowości – tak wynika z kontroli dokonywanych przez urzędy skarbowe w województwie śląskim.
Aż połowa zeznań podatkowych zawierających odpisy z tytułu darowizn lub przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zawiera nieprawidłowości – tak wynika z kontroli dokonywanych przez urzędy skarbowe w województwie śląskim.
Nowe zasady oznaczają, iż w zeznaniu za rok 2005 można dokonać pomniejszenia dochodu z racji darowizn o maksymalnie 6 proc. Limit procentowy odnosi się do wszystkich darowizn dokonanych przez daną osobę w jednym roku ...

Nowe zasady oznaczają, iż w zeznaniu za rok 2005 można dokonać pomniejszenia dochodu z racji darowizn o maksymalnie 6 proc. Limit procentowy odnosi się do wszystkich darowizn dokonanych przez daną osobę w jednym roku podatkowym w tym również na cele kultu religijnego.

Jednakże w sytuacji gdy darczyńcami są oboje małżonkowie ulga ta dla budżetu domowego staje się bardziej odczuwalna, gdyż każdemu z małżonków przysługuje odrębny limit z tej racji. Podkreślić również należy, iż bez względu na odliczenia darowizny w ramach limitu 6 proc. dochodu, obowiązuje zasada nielimitowanej ulgi z tytułu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

Co odliczamy od podstawy

Warto również pamiętać, że aby dany wydatek mógł być uznany za darowiznę, dokonana czynność musi faktycznie stanowić darowiznę, co oznacza, iż w umowie darowizny darczyńca powinien się zobowiązać do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Ta wyżej wymieniona cecha stanowi bezwzględny warunek umowy darowizny, gdyż uzyskanie przez darczyńcę jakichkolwiek korzyści z tytułu wykonanego świadczenia powoduje, że darczyńca traci prawo do tej ulgi.

Odliczyć od podstawy podatku można jedynie kwoty darowizn przekazanych na cele:

1 określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego jednocześnie udzielone organizacjom określonym w tej ustawie tj:

• organizacjom pozarządowym, którymi są nie będące jednostkami sektora finansów publicznych (w rozumieniu przepisów o finansach publicznych) i nie działające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki nie posiadające osobowości prawnej, w tym fundacje i stowarzyszenia,

• stowarzyszeniom jednostek samorządu terytorialnego,

• osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;

2 kultu religijnego dla:

• kościołów,

• związków religijnych,

• kościelnych osób prawnych.

Cele wynikające z ustawy o działalności pożytku publicznego wskazane w art. 4 ustawy zostały wyliczone w 24 punktach i są one bardzo różnorodne, tytułem przykładu wskazać można:

• pomoc społeczną, w tym rodzinom i osobom w trudnej sytuacji;

• działalność charytatywną;

• upowszechnianie i ochrona pracy kobiet;

• wspieranie nauki, edukacji, oświaty, wychowania;

• ochrona i promocja zdrowia; wspieranie ekologii, ochrona zwierząt;

• promocja i organizacja wolontariatu.

Natomiast nie podlegają odliczeniu darowizny poniesione na rzecz:

• osób fizycznych,

• osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Sposób odliczenia darowizny

Odliczenia darowizny dokonuje się od dochodu w wysokości kwoty dokonanej darowizny jednak nie więcej niż 6 proc. dochodu. Jeżeli darowizna jest przekazywana kilku podmiotom, to bez względu na wysokość przekazanej kwoty, podatnik może odliczyć jedynie darowiznę do 6 proc swojego dochodu.Powyższa reguła nie dotyczy darowizn przekazanych na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. W takiej sytuacji nie mają zastosowania limity wynikające z ustawy o podatku dochodowym lecz przepisy ustaw o stosunku państwa do kościoła, a odliczeniu podlega cała kwota. Jednak warunkiem uwzględnienia takiego odliczenia przez organy skarbowe jest konieczność właściwego udokumentowania przykazanej darowizny.

Jak udokumentować?
 
Pamiętać należy, iż jedną z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o zagadnienie darowizn, jest wymóg właściwego ich udokumentowania, a to z tego względu na to, że wysokość odliczenia ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zasady dokumentowania darowizn zależne są od tego, czy darowizna ma postać pieniężną, czy też jest to darowizna w innej formie niż pieniądz.
 
• W pierwszym z wymienionych wypadków, darowizny winny być udokumentowane wpłatą na rachunek bankowy obdarowanego, nie jest natomiast wystarczające dokonanie wpłaty w kasie instytucji potwierdzonej na druku "KP" czy inną formą pokwitowania.
 
• W sytuacji odliczania darowizn innych niż pieniężne muszą one być potwierdzone dokumentem, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
 
• Zaznaczyć jednak należy, iż specjalnego udokumentowania wymaga darowizna przekazana na kościelną działalność charytatywną-opiekuńczą. W dniu otrzymania darowizny obdarowany musi przekazać darczyńcy pokwitowanie, a w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny musi przedstawić sprawozdanie o przekazaniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą. Sprawozdanie o przekazaniu darowizny jest warunkiem koniecznym do zachowania ulgi. W razie nie otrzymania przez darczyńcę takiego sprawozdania w przeciągu dwóch lat od dnia przekazania darowizny, darczyńca zobowiązany jest do korekty rozliczenia - może skorzystać jedynie z odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem w wysokości określonej przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto