Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wiśle powstało ponad 21 kilometrów nowoczesnej sieci kanalizacji sanitarnej

WIK
Mat. Urzędu Miejskiego
Wisła kończy właśnie największą inwestycję w dziejach miasta. W ciągu trzech ostatnich lat pod Baranią Górą powstało ponad 21 kilometrów nowej sieci kanalizacji sanitarnej oraz ponad 13 kilometrów sieci wodociągowej. Zadanie kosztowało ponad 24 mln zł, ale dzięki wsparciu Unii Europejskiej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, miasto wydało na ten cel zaledwie 3,5 mln zł.

- Obecnie jesteśmy na finiszu tego zadania. Sadzimy, że uda się go zakończyć jeszcze w tym roku - mówi Janusz Pezda z referatu rozwoju gospodarczego i środowiska Urzędu Miejskiego w Wiśle.

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej ruszyła w mieście w 2010 r. Roboty toczyły się w Malince, Jaworniku, Obłaźcu, Centrum, Czarnym, Głębcach, Kopydle, Dziechcince i Łabajowie. W ich trakcie nie tylko powstawały nowe odcinki sieci, ale modernizowano też istniejące rurociągi. - Były one uszczelniane za pomocą rękawa termoutwardzalnego. To nowoczesna technologia, która nie ingeruje w środowisko. Nie trzeba kopać w ziemi, ponieważ wykorzystuje się stary kanał i od środka uszczelnia się go rękawem z żywicy - tłumaczy Pezda.

Równolegle z siecią kanalizacji sanitarnej miasto budowało wodociąg. Prace toczyły się głównie w Głębcach i Malince. W tej ostatniej dolinie wodociąg kończył się w okolicach skoczni narciarskiej im. Adama Małysza, ale gmina poprowadziła go do szkoły podstawowej. Dzięki temu dostęp do komunalnej sieci zyskało całe tamtejsze osiedle. Łącznie "Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej" zyskają w Wiśle prawie tysiąc nowych odbiorców.

- To bardzo ważne, bo nasi mieszkańcy od lat borykają się z brakiem wody w studniach - mówi Lidia Forias, wiceburmistrz Wisły. - Trzeba także pamiętać, że podłączenie do sieci kolejnych budynków, pomaga tym mieszkańcom, którzy nadal czerpią wodę z własnych ujęć. Nie od dziś wiadomo bowiem, że woda w studniach nie jest najwyższej jakości - dodaje.

Po zakończeniu prac do kanalizacji sanitarnej będzie mogło się podłączyć 1732 nowe osoby. Skanalizowane zostanie zaś 95 procent tzw. aglomeracji, czyli terenu, na którym gęstość zabudowy jest na tyle duża, że budowa sieci ma sens ekonomiczny i ekologiczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto