Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wiśle przypomniano Bogumiła Hoffa, który odkrył miejscowość dla turystów

Andrzej Drobik
Andrzej Drobik
Władze miasta i przedstawiciele różnych środowisk złożyły kwiaty na grobie Bogumiła Hoffa
Władze miasta i przedstawiciele różnych środowisk złożyły kwiaty na grobie Bogumiła Hoffa UM Wisła
Wisła oczciła pamięć Bogumiła Hoffa, odkrywcy miasta, propagatora tego miejsca jako kurortu wypoczynkowego, malarza, pisarza i rysownika. W czwartek przypadła 190. rocznica jego urodzin.

Z okazji 190. rocznicy urodzin Bogumiła Hoffa delegacje: władz miasta Wisła na czele z burmistrzem Miasta Tomaszem Bujokiem oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle z ks. radcą Waldemarem Szajthauerem złożyły kwiaty na jego grobie. „Odkrywca” i propagator walorów Wisły pochowany jest na cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku”, gdzie spoczywa razem z żoną i synem Bogdanem.

Bogumił Hoff (ur. 6 czerwca 1829 w Radomiu, zm. 26 lutego 1894 w Wiśle) - badacz kultury ludowej, krajoznawca, malarz, rysownik, "odkrywca" i propagator Wisły jako letniska. Pasją Bogumiła Hoffa były krajoznawstwo i etnografia. Zmieniając ciągle miejsca pobytu prowadził obserwacje porównawcze dotyczące kultury ludowej, a także utrwalał na płótnie i papierze jej różnorakie przejawy. Podjął współpracę z Oskarem Kolbergiem, który wykorzystał w swoim dziele szereg ilustracji Hoffa. Do Wisły Hoff przybył po raz pierwszy w 1882 r., szukając miejsca dla podreperowania zdrowia. Nieznana wówczas jeszcze w ogóle wieś zrobiła na nim miłe wrażenie, więc zaczął przyjeżdżać tu corocznie, a zachwycony jej urokiem popularyzował Wisłę nie tylko w Warszawie.

Publikował utwory literackie i działał na rzecz rozwoju Wisły. Autor pierwszej monografii Wisły wydanej w 1888 r. pod nazwą Lud cieszyński. Jego właściwości i siedziby. Obraz etnograficzny (jako tom I pt. „Początki Wisły i Wiślanie” planowanego większego dzieła pt. „Górale Beskidów zachodnich”). Był również autorem powieści dla dzieci „Imko Wisełka” wydanej w 1894 r. opowiadającej o początku miejscowości i pierwszym osadniku wiślańskim. W 1885 r. wybudował tu pierwszą drewnianą willę „Bożydar” (miejscowi nazywali ją „Warszawa”), a nieco później powstały wille „Jasna” i „Janina”. W 1892 r. osiadł w Wiśle na stałe. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku”. Spoczywają obok niego żona i syn Bogdan Hoff (1865-1932), który kontynuował dzieło ojca, również był propagatorem Wisły jako doskonałego letniska. Wiślański rzeźbiarz Artur Cienciała przyozdobił mogiłę Hoffów pięknym nagrobkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Wiśle przypomniano Bogumiła Hoffa, który odkrył miejscowość dla turystów - Cieszyn Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto