Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wawrzyńcowe Hudy 2022 w Ujsołach - PROGRAM. W trakcie imprezy wystąpią między innymi zespoły z Macedonii i Bułgarii!

Adrian Hulbój
Adrian Hulbój
Tydzień Kultury Beskidzkiej - Strona Oficjalna
W dniach 6-7 sierpnia w Amfiteatrze w Ujsołach odbędą się 44. Wawrzyńcowe Hudy. Impreza jest częścią tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na uczestników wydarzenia w Ujsołach czekają występy polskich i zagranicznych zespołów ludowych, pokazy rękodzieła, a także podpalenie tytułowej Wawrzyńcowej Hudy.

Spis treści

Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach - PROGRAM

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 5-6 sierpnia w Amfiteatrze w Ujsołach. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji: dla zgromadzonych wystąpią zespoły ludowe z Polski, Węgier, Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Nie zabraknie również kiermaszów i warsztatów rękodzielniczych, a także zabaw tanecznych z DJ. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie oczywiście podpalenie tytułowej Wawrzyńcowej Hudy.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Dokładny program znajdziecie na poniższym plakacie:

Materiały prasowe

Skąd wzięła się tradycja Wawrzyńcowej Hudy?

Jest to jeden z najbardziej unikalnych zwyczajów Żywiecczyzny, a jego zasięg ogranicza się do obszarów Ujsół i Rajczy. Hudy to drewniane konstrukcje zbudowane z trzech lub czterech żerdzi wbitych w pionowo w ziemię, bądź zbiegających się ku górze na kształt ostrosłupa. Między żerdziami układa się opał, który najczęściej stanowią gałęzie świerku, jodły i jałowca. Całość tak przygotowanej konstrukcji jest przyozdabiana kwiatami i krzewami ozdobnymi. Czasami na hudzie ustawia się również kukłę, będącą wyobrażeniem świętego Wawrzyńca.

Podpalenie hudy następuje w godzinach wieczornych i zwyczajowo dokonuje go wójt gminy lub jeden z gości honorowych. Po podłożeniu ognia, wszyscy zgromadzeni przez jakiś czas obserwują ogień, czemu towarzyszy wspólne śpiewanie pieśni regionalnych. Potem uczestnicy zabawy wracają do przerwanych koncertów i śpiewów.

Mroczne legendy z zarazą i duchami w tle

A jak narodziła się tradycja? Najczęściej wspomina się dwie wersje. Pierwsza z nich mówi o zarazie, która w dawnych czasach nawiedziła tę obszary. Według lokalnych podań, najstarszemu góralowi przyśniły się wysokie słupy ognia. Po konsultacji z miejscowym proboszczem, sny uznano za znak z nieba i postanowiono rozpalić wysokie ogniska. Legenda mówi, że po zapaleniu ognia zaraza ustąpiła, a na pamiątkę tych wydarzeń zdecydowano się kontynuować tradycję tworzenia hud.

Inna wersja tej historii odwołuje się do męczeńskiej śmierci św. Wawrzyńca. W dawnych czasach, kiedy okolicę nawiedziła zaraza, najstarszy z miejscowych górali kilkakrotnie widywał koło starego młyna pokutujące dusze zmarłych. W końcu postanowił poinformować o tym proboszcza Milówki, który zdecydował o wzniesieniu w tym miejscu kościoła. Zgody na budowę miał udzielić król Jan Kazimierz w czasie pobytu w Rajczy w 1669 r. Wzniesienie tej świątyni w 1674 roku przerwało pojawianie się nocnych zjaw. Odtąd palenie ognisk miało być odwołaniem do męczeństwa św. Wawrzyńca, który poniósł śmierć na rozżarzonej metalowej kracie

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto