Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie wirowanie

WANDA THEN
W ubiegłym roku zespoły uczestniczące w TKB starały się zaprezentować z jak najlepszej strony.  JACEK ROJKOWSKI
W ubiegłym roku zespoły uczestniczące w TKB starały się zaprezentować z jak najlepszej strony. JACEK ROJKOWSKI
Już jutro Wisła wypełni się po brzegi miłośnikami folkloru. Przybędą tu tradycyjnie z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy. Wiele osób od lat planuje letni wypoczynek w Beskidach właśnie w czasie trwania Tygodnia ...

Już jutro Wisła wypełni się po brzegi miłośnikami folkloru. Przybędą tu tradycyjnie z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy. Wiele osób od lat planuje letni wypoczynek w Beskidach właśnie w czasie trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W tym roku trwał będzie od jutra do pierwszej niedzieli sierpnia. 40. jubileuszowa edycja imprezy będzie dla Wisły wyjątkowo uroczysta. Po 11 latach przerwy do amfiteatru w Parku Kopczyńskiego wraca bowiem konkursowa, najbardziej widowiskowa część TKB, czyli Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Starano się o to kilka lat, a w roku ubiegłym przystąpiono do modernizacji amfiteatru, którego stan był powodem przeniesienia MSF do Żywca. Teraz zadaszony i rozbudowany amfiteatr wiślański po raz kolejny czeka na wyjątkowo dużą grupę światowych tancerzy.

Pierwsze zagraniczne grupy pojawiać się będą na estradzie i na placu Hoffa od jutra do wtorku podczas normalnych koncertów TKB. Dominujący wówczas folklor polski przeplatać się będzie z hiszpańskim, tureckim, czeskim, litewskim. Na dobre świat zagości w Wiśle w środę (30 lipca), gdy rozpoczną się XIV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W ciągu trzech wieczorów przez estradę przewinie się 13 grup zagranicznych i trzy polskie. Koncert finałowy MSF zaplanowano na sobotę (2 sierpnia) na godz. 18.00. Wystąpią wówczas wszystkie zespoły biorące udział w konkursowej części imprezy oraz grupy śpiewacze z Wisły. Prezentacje jak zwykle trwać będą do późnej nocy, a koncert poprzedzi kolorowy korowód zespołów, który o godz. 16.00 w sobotę przemaszeruje ulicami Olimpijską i 1 Maja. Ostatni dzień TKB wypełnią występy grup z Wisły, Lipowej, Katowic, Sierpca, Wieprza, Ostrowa i Londynu. Każdego dnia trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej od godz. 11.00 na placu Hoffa trwały będą koncerty kapel polskich i zagranicznych. Park Kopczyńskiego przemieni się na ten czas w jeden wielki niepowtarzalny teren piknikowy, gdzie królowały będą regionalne potrawy i dodatkowe rozrywki.

Wiele też będzie w samej Wiśle imprez towarzyszących TKB. W Muzeum Beskidzkim już od wtorku oglądać można wystawę inspirowaną słowami pieśni "Szumi jawor, szumi". W galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury i Informacji zgromadzono pamiątki związane z 40-leciem TKB i malarstwo Wiktora Buczka. W galerii U Niedźwiedzia prezentują się twórcy z grupy Wiślanie, a w galerii Kufa-Jama "Przygoda z TKB", czyli fotografie Jacka Góralika i pamiątki związane z imprezą ze zbiorów Jerzego Kufy. Na placu Hoffa przez cały czas trwania imprezy odbywał się będzie tradycyjnie jarmark regionalny, w Domu Zdrojowym znów stanie czekoladowa rzeźba postaci Adama Małysza, a jutro o 11.00 na skoczni odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Skoków Narciarskich z okazji inauguracji TKB.

Miłośników dorocznej zabawy w Lasku Miejskim w zaolziańskim Jabłonkowie skusi zapewne w przyszłe sobotę i niedzielę 56. Gorolski Święto. Jako impreza towarzysząca TKB odbywa się po raz trzynasty. W poszczególnych kołach PZKO już od środy przygotowuje się specjały kuchni śląskiej. Specjalnym daniom towarzyszą takież nalewki. Są więc warzónka, tatarczok, śliwówka, miodula, "tata z mamą" i wiele innych. Często na stoiskach pojawiają się zabawne reklamy, w stylu "Od bolynio brzucha mómy tatarczoka, od wielkiego głodu gulasz ze sarnioka". Impreza aktywizuje kilkaset bezinteresownie działających osób. To one potrafią każdorazowo przyjąć i wyżywić tysiące uczestników zabawy. Dochód ze sprzedaży umożliwia dalszą działalność PZKO. Nieodłączną częścią święta w Jabłonkowie jest barwny, roztańczony i rozśpiewany pochód. Trudno wyobrazić go sobie również bez rajdu turystycznego O kyrpce Macieja i biegu O dzbanek mleka, które tym razem zaplanowano na 2 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto