Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilczyca Warta wyleczona w Beskidach. Już jest na wolności i ma się dobrze

Jacek Drost
Jacek Drost
Stowarzyszenie dla Natury Wilk/FB
Wilczyca znaleziona w ciężkim stanie w psiej budzie w gospodarstwie na skraju Puszczy Noteckiej trafiła na leczenie do Bielska-Białej. Dzięki kompleksowemu leczeniu oraz zaangażowaniu wielu specjalistów i różnych instytucji odzyskała zdrowie. Niedawno została wypuszczona na wolność. Ma się dobrze.

Wilczyca została znaleziona w psiej budzie w gospodarstwie na skraju Puszczy Noteckiej w listopadzie ub. roku. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim skontaktował się z dr Sabiną Nowak, prezesem Stowarzyszenia dla Natury Wilk w Twardorzeczce na Żywiecczyźnie, które od lat zajmuje się ochroną dużych drapieżników w Polsce, by zorganizować jakąś pomoc dla drapieżnika. Niedługo później wilczyca trafiła do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt prowadzonego przez Fundację „Mysikrólik” w Bielsku-Białej. Otrzymała imię Warta.

Wilczyca o krok od śmierci

- Okazało się, że ciężki stan, w jakim znalazła się wilczyca, był konsekwencją mechanicznego urazu przedniej lewej kończyny. W ranach rozwinęła się poważna infekcja gronkowcem złocistym, a ropny stan zapalny sięgał od palców aż po mostek. Łapa była mocno opuchnięta, a przez rany sączyła się ropa. Dodatkowo, w wyniku osłabienia organizmu, skórę opanowała grzybica, powodując utratę sierści na obu bokach ciała. Wilczyca miała wysoką gorączkę, była wychudzona, poruszała się z trudem, nie reagowała na ludzi - informuje Stowarzyszenie dla Natury Wilk.

Jej leczeniem zajęła się lekarz weterynarii Izabela Całus z Gabinetu Weterynaryjnego „Vet-House” w Bielsku-Białej.

Równolegle na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego Kinga Stępniak wykonała profil genetyczny wilczycy. Wraz z Maciejem Szewczykiem z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego porównali go z profilami uzyskanymi z prób genetycznych wilków zebranych przez badaczy ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk w Puszczy Noteckiej oraz w sąsiednich obszarach. Dzięki tropieniom i analizom genetycznym udało się ustalić miejsce, w którym bytują wilki spokrewnione z ranną wilczycą.

- W wyniku intensywnego leczenia infekcja minęła, rany się zagoiły, a boki ciała zaczęły porastać sierścią. Wilczyca poruszała się sprawnie, była bardzo ożywiona, zaglądała w każdy kąt kojca i z zapałem zjadała dostarczany jej pokarm. Powtórne badania weterynaryjne potwierdziły, że jest zdrowa i może zostać uwolniona do środowiska naturalnego - informuję Stowarzyszenie dla Natury Wilk.

Warta trafiła do rodziny

W połowie grudnia Warta wyposażona w obrożę telemetryczną GPS GSM została przetransportowana do Puszczy Noteckiej i wypuszczona do lasu w terytorium jej grupy rodzinnej. Z uzyskanych z obroży danych wynika, że już dzień po uwolnieniu wilczyca spotkała się z rodziną i żyją w zachodniej części Puszczy Noteckiej.

- Rehabilitacja tych wspaniałych zwierząt to ogromna odpowiedzialność. Są bardzo inteligentnymi i opanowanymi zwierzętami, wolą spędzać czas w spokojnym miejscu, w ukryciu (...). Obsługa tych niesłusznie demonizowanych stworzeń różni się w zależności od stanu zdrowia, wieku a co za tym idzie temperamentu zwierzęcia (...). To wielka radość, że kolejny raz wysiłek wielu osób (naukowców, tropicieli, lekarza weterynarii) nie poszedł na marne - komentuje ośrodek „Mysikrólik", dla którego Warta jest piątym wilkiem, któremu udało się pomóc w ośrodku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wilczyca Warta wyleczona w Beskidach. Już jest na wolności i ma się dobrze - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto