Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wniosek o zwrot podatku VAT trzeba złożyć w terminie, bo inaczej fiskus nie zwróci pieniędzy

Mariusz Urbanke
Stanisław Draszok składa w I Urzędzie Skarbowym w Katowicach wniosek o zwrot podatku VAT. Wniosek przyjmuje Maria Krawczyk.
Stanisław Draszok składa w I Urzędzie Skarbowym w Katowicach wniosek o zwrot podatku VAT. Wniosek przyjmuje Maria Krawczyk.
Od tego roku nie ma już możliwości korzystania z bardzo popularnej w ubiegłych latach ulgi remontowej. Z ulg ułatwiających zdobycie własnego mieszkania została tylko ulga odsetkowa.

Od tego roku nie ma już możliwości korzystania z bardzo popularnej w ubiegłych latach ulgi remontowej. Z ulg ułatwiających zdobycie własnego mieszkania została tylko ulga odsetkowa. Warto zatem pamiętać, że od 1 stycznia br. zyskaliśmy możliwość występowania do urzędów skarbowych o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie kupionych przez nas materiałów budowlanych.

Ważne terminy

Wielu podatników zapomina jednak, że wniosek o zwrot VAT-u trzeba złożyć w odpowiednim terminie. - Wniosek o zwrot podatku VAT można złożyć po zakończeniu inwestycji budowlanej, jednak nie później niż przed upływem sześciu miesięcy od jej zakończenia, lub też raz w każdym roku obowiązywania ustawy - przypomina Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach.

Zwrot podatku dotyczy towarów zakupionych w okresie od 1 maja 2004 r. Wszyscy ci, którzy zakończyli inwestycję w 2004 r. lub roku ubiegłym powinni byli złożyć wniosek o zwrot podatku VAT do 30 czerwca br. - Ustawa będzie obowiązywać do końca 2007 r., wnioski obejmujące wydatki za 2007 r. będzie można składać także w roku następnym. Ostatnie wnioski urzędy skarbowe będą przyjmować najpóźniej do 30 czerwca 2008 r. - dodaje rzeczniczka Izby.

Ile można odzyskać?

Eksperci twierdzą, że polski 22-proc. VAT na materiały budowlane jest jednym z najwyższych w Europie. W ich opinii, to jeden z powodów "głodu mieszkaniowego" w Polsce - w kraju brakuje 1,5 mln mieszkań, a około 3 mln wymaga gruntownych remontów

Nic więc dziwnego, że bardzo wielu inwestorów uciszyło się z nowego rozwiązania. Zwrot VAT to dodatkowy impuls dla budownictwa dający osobom budującym w systemie gospodarczym możliwość odzyskania sporej sumy pieniędzy. Według szacunków, maksymalna kwota zwrotu podatku w przypadku budowy mieszkania wyniesie ok. 20-22 tys. zł, zaś w przypadku remontu mieszkania - ok. 10 tys. zł.

- Rynek kredytów mieszkaniowych przeżywa ostatnio gwałtowny rozwój, a to dowodzi, że wiele osób kupuje lub remontuje nieruchomości - twierdzi Maciej Kossowski z firmy Expander, która pośredniczy przy zaciąganiu kredytów.

Ludzie inwestują w nieruchomości, bo są one nadal w Polsce stosunkowo tanie w porównaniu z bogatymi krajami UE. - Popyt może jednak spaść w 2008 roku, kiedy najprawdopodobniej wzrośnie VAT na nowe mieszkania - dodaje Kossowski.

Skomplikowane obliczenia

Podane wyżej kwoty, które może odzyskać podatnik, to - podkreślmy jeszcze raz - tylko szacunki. Obliczanie zwrotu podatku jest dość skomplikowane. To, ile odzyskamy, zależy od rodzaju prac, do których wykorzystaliśmy materiały budowlane. Więcej przewidziano dla budujących dom czy mieszkanie w oparciu o pozwolenia na budowę, a mniej dla remontujących. Wysokość odzyskanej od fiskusa kwoty zależy też od tego, czy wcześniej faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych zostały użyte do odliczenia ulgi remontowej.

Fiskus radzi

Ministerstwo Finansów uruchomiło Krajową Informację Podatkową. Pod numerem 0-801 055 055 i 022 330 03 30 podatnicy mogą uzyskać informacje z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz prawnych, czynności cywilnoprawnych, spadków i darowizn oraz podatku od towarów i usług (VAT).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto