Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojna o przelewy

Beata Sypuła
W Polsce płaci się miesięcznie ponad 50 mln tzw. „domowych” rachunków, z czego większość gotówką w urzędach pocztowych. Fot. IREK DOROŻAŃSKI
W Polsce płaci się miesięcznie ponad 50 mln tzw. „domowych” rachunków, z czego większość gotówką w urzędach pocztowych. Fot. IREK DOROŻAŃSKI
Uiszczanie opłat za rachunki na poczcie jest tradycją i nawykiem wyuczonym przez wiele lat. Dla wielu poczta jest wciąż jedynym miejscem, gdzie możemy zapłacić za prąd, telefon i gaz.

Uiszczanie opłat za rachunki na poczcie jest tradycją i nawykiem wyuczonym przez wiele lat. Dla wielu poczta jest wciąż jedynym miejscem, gdzie możemy zapłacić za prąd, telefon i gaz. Tymczasem pojawiła się konkurencja, która opanowała już 15 proc. pocztowych rachunków. Poczta Polska zareagowała na nią nerwowo – i niezgodnie z prawem.

Od niedawna nowym sposobem jest dokonywanie opłat przy okazji codziennych zakupów czy tankowaniu paliwa. Konsument wybierając tę formę płatności, ma możliwość załatwienia dwóch rzeczy w jednym miejscu, w sposób szybki i wygodny, jednocześnie korzystając z niższych, niż tradycyjne, prowizji.

Nie trzeba fatygować się do banku czy na pocztę, by dokonać płatności za czynsz czy media. Można tego dokonać w sieci VIA, Mieszko, Unikasa, Eliksir, Eurokasa, Okienko Kasowe, Płatnik i Skarbonka – by wymienić tylko największe polskie sieci punktów kasowych. Wiele osób porzuciło dotychczasowe sposoby opłacania rachunków i wybrało wygodniejsze i nierzadko tańsze.

Poczta Polska – zamiast skrócić czas oczekiwania klienta w kolejce i obniżyć opłaty – twierdzi, że firmy przyjmujące płatności nie mają prawa przyjmować wpłat za abonament radiowo-telewizyjny. Rejonowe Urzędy Poczty ślą stosowne pisma do PF „Mieszko” – i to mimo stanowiska Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej, że wolno, byle przelewem. W tej sytuacji Paweł Majewski, dyrektor generalny Polskiej Izby Rozliczeń Finansowych, poskarżył się Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
– Rada uznała, że działamy zgodnie z prawem – mówi Rafał Rudnicki z PF „Mieszko”.

Diabeł jednak tkwi w szczegółach: jeśli wybieramy przelew, musimy spełnić kilka warunków. Jakich? Wyjaśniamy to poniżej.

Jak opłacić abonament rtv poza pocztą?
Dyrektor Jacek Kuffel z KRRiTV poucza, że:
- za pomocą przelewu bankowego można dokonać opłaty abonamentowej rtv tylko za odbiorniki już zarejestrowane w urzędzie pocztowym,
- tam dostajemy imienną książeczkę radiofoniczną,
- na przelewie trzeba podać imię, nazwisko, adres, okres, za który dokonujemy opłatę i właśnie ów numer książeczki,
- w sieci kasowej pod żadnym pozorem nie możemy wpłacać abonamentu na druczku z książeczki.

Alternatywa dla poczty

  • Obecnie w Polsce działa około 1,5 tys. punktów kasowych, które miesięcznie dokonują około 4-5 mln transakcji na sumę około 600 mln zł.
  • Największe polskie sieci punktów kasowych powołały Izbę Gospodarczą Przedsiębiorstw Finansowych, która wprowadzi odpowiednie procedury i standardy funkcjonowania, a także gwarantować będzie uczciwość swoich członków. Izba utworzy też zabezpieczenie w postaci funduszu gwarancyjnego.

  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto