Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz fundusz

Beata Sypuła
Koniec roku szkolnego i akademickiego to pierwsza praca dla niektórych. Pośredniaki śląskie też się chwalą, że rekordowa liczba osób znalazła zatrudnienie.

Koniec roku szkolnego i akademickiego to pierwsza praca dla niektórych. Pośredniaki śląskie też się chwalą, że rekordowa liczba osób znalazła zatrudnienie. Każdy, kto podjął pierwszą pracę lub wreszcie ją znalazł, a nie należy do Otwartego Funduszu Emerytalnego, powinien jak najszybciej do niego przystąpić. Osoby, które nie wybiorą funduszu, zostaną przez ZUS przydzielone do wylosowanego OFE. Odbędzie się to 10 lipca 2005 r. Na pozór czasu na wybór funduszu „na naszą miarę” zostało dużo, ale – wbrew pozorom – decyzja nie jest łatwa.

Trudna decyzja
Już prawie 12 mln osób należy do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), czyli prawie co trzeci obywatel jest członkiem jednego z szesnastu OFE. Większość z nich decyzję o wyborze podejmowała na wyczucie lub pod wpływem opinii znajomych. Nie jest to jednak decyzja błaha. Od momentu jej podjęcia z 19,53 proc. naszego wynagrodzenia brutto do OFE – za pośrednictwem ZUS –odprowadzone zostanie 7,3 proc. na przyszłe świadczenia emerytalne. Tylko zatem mniejsza część składki będzie inwestowana i pomnażana w wybranym przez nas funduszu emerytalnym. Pozostałe 12,22 proc. pozostanie w ZUS i będzie waloryzowane. Środki te zostaną nam udostępnione wówczas, gdy przejdziemy na emeryturę, czyli w praktyce za kilkadziesiąt lat.

Jak zatem wybrać najlepszy fundusz, by na swoim wyborze maksymalnie zyskać na starość? Po pięciu latach istnienia OFE można wskazać bez wahania te fundusze, które lepiej inwestują nasze pieniądze.

Na co zwrócić uwagę?
Ważne są dwa wskaźniki: wyniki dotychczas osiągane przez fundusz i koszty, jakie będziemy ponosili z tytułu członkostwa. Aby ocenić wyniki, trzeba przyjrzeć się tzw. stopom zwrotu poszczególnych funduszy (patrz wykres powyżej). To właśnie osiągane przez nich zyski zagwarantują nam godziwą emeryturę.

Drugim czynnikiem są opłaty, jakie zapłacimy za inwestowanie naszych składek. Do niedawna dla wybierających po raz pierwszy OFE duże znaczenie miała prowizja pobierana przez fundusze jako opłata za zarządzanie. Do 31 marca 2004 roku niektóre z tego tytułu brały od swych członków nawet 8-9 proc. składek w skali roku. Od 1 kwietnia 2004 r. nowe przepisy ustaliły maksymalną składkę na poziomie 7 proc. Taką też wysokość dla nowych członków mają niemal wszystkie fundusze. Tylko OFE Allianz życzy sobie mniej – 5 proc.


od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto