MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wysoka cena ciepła

Mariusz Urbanke
info: Bogusław Tomża.
info: Bogusław Tomża.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie ustępuje w swych dążeniach do podwyższenia cen gazu. Dopiero co dostało odmowę prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie wniosku o podwyżkę o 10,2 proc.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie ustępuje w swych dążeniach do podwyższenia cen gazu. Dopiero co dostało odmowę prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie wniosku o podwyżkę o 10,2 proc., a już szykuje nową propozycję. Tym razem ma jednak bardzo mocne argumenty w zanadrzu - Rosjanie chcą wyższych cen za dostarczane do Polski paliwo. Właśnie negocjowany jest nowy kontrakt na przyszły rok.

Przykręcanie kurka?

Negocjacje są trudne, bo przed zimą wszyscy odbiorcy gazu z Rosji oczekują zwiększonych dostaw. Tymczasem Rosjanie znani są z tego, że lubią "postraszyć" na przykład możliwością zmniejszenia dostaw. PGNiG już odnotowało spadek ciśnienia gazu na przejściu granicznym w Drozdowiczach.

Jak nas jednak zapewniła Maja Girycka z Górnośląskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o. o. z siedzibą w Zabrzu, odbiorcy nie powinni mieć z tego powodu żadnych problemów. - Dostarczamy wszystkim gaz bez przeszkód i nie ma obaw, że na przykład w szczycie sezonu grzewczego zabraknie paliwa dla firm, czy odbiorców indywidualnych - powiedziała Girycka. - Nasza spółka ma odpowiednie zapasy magazynowe, które pozwalają na zabezpieczenie ciągłości dostaw.

Dodała, że w tym roku nie należy się już spodziewać podwyżek cen gazu. Tę informację potwierdza Agnieszka Dąbek z Urzędu Regulacji Energetyki. - Prezes Urzędu bardzo sceptycznie odniósł się do argumentacji PGNiG uzasadniającej konieczność podniesienia cen - powiedziała.

Złowieszcze prognozy

Niestety, paliwo gazowe z roku na rok jest droższe. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku gaz dostarczany przez PGNiG podrożał o ok. 6 proc., a od 1 kwietnia br. w granicach od 10-15 proc. - w zależności od tego, do jakich celów jest używany. Największe rachunki za gaz płacą ci, którzy używaj go do ogrzewania mieszkań. I niestety, nie zapowiada się, żeby te wydatki malały. Na początku tego roku podrożała energia elektryczna. Taryfy dla energii elektrycznej zostały zatwierdzone na rok, w związku z czym następna podwyżka cen prądu czeka nas nie wcześniej niż na początku przyszłego roku. Zupełnie inaczej jest z gazem ziemnym. Cena gazu może się zmieniać nawet kilkakrotnie w ciągu roku. Licząc od początku ubiegłego roku mieliśmy do tej pory już pięć podwyżek.

Jak wynika z raportu skandynawskiej firmy konsultingowej Econ Analyse, państwa europejskie chcą w ciągu 20 lat podwoić zużycie gazu. Tymczasem światowe zasoby ropy szacowane są na raptem ok. 40-45 lat, a gazu ziemnego na 60 lat. Trudno się więc dziwić, że państwa które mają gaz i ropę - w tym Rosja, nasz największy dostawca - z roku na rok podwyższają ceny. W ubiegłym roku ceny gazu poszły w górę o prawie 50 proc., ropa podrożała jeszcze bardziej.

Powrót do węgla

W minionych latach modernizacja wielu kotłowni ukierunkowana była na technologie spalania gazu ziemnego i oleju opałowego, jako bardziej ekologiczne. Niestety, w konsekwencji doprowadziło to dziś użytkowników do trudnej sytuacji finansowej z powodu wysokich kosztów eksploatacyjnych a tym samym kosztów ogrzewania obiektów. Gaz jest bardzo drogi, a cena oleju opałowego wkrótce ma się zrównać z ceną oleju napędowego. - Dlatego też wiele osób powróciło do ogrzewania węglowego - twierdzi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. - Widzimy to po ilości sprzedawanego węgla grubego. W ubiegłym roku sprzedaliśmy go ok. 1,5 mln ton. A w ciągu ośmiu miesięcy tego roku już 2,1 mln ton. Zwiększa się też sprzedaż węgla do nowoczesnych pieców retortowych - w tym roku sprzedamy go dwukrotnie więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto