Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórze Zamkowe w Cieszynie. Ale tu pięknie! Zobacz ZDJĘCIA. Zapraszamy na jesienny spacer

JAK
O tej porze roku możemy na Wzgórzu Zamkowym zachwycać się wszystkimi kolorami jesieni. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
O tej porze roku możemy na Wzgórzu Zamkowym zachwycać się wszystkimi kolorami jesieni. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE JAK
Wzgórze Zamkowe w Cieszynie to miejsce, które ma swój niepowtarzalny urok o każdej porze roku. Wiosną pięknie kwitną tutaj magnolie, latem dech zapiera bujna roślinność, a o tej porze roku możemy zachwycać się wszystkimi kolorami jesieni. Jeśli nie bardzo wiemy, co robić w wolnym czasie, to po prostu wybierzmy się na Górę Zamkową w Cieszynie. Spacer po tym magicznym miejscu na długo zapadnie nam w pamięci. ZOBACZCIE ZDJECIA

Wzgórze Zamkowe w Cieszynie - idealne miejsce na spacer

Spacerując alejkami Wzgórza Zamkowego w Cieszynie warto zwrócić uwagę na Rotundę św. Mikołaja. Tak, tak, tą samą, która jest na banknocie 20-złotowym. Jest ona najstarszym obiektem murowanym na Śląsku i jednym z nielicznych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Zyskała także miano najcenniejszego zabytku Ziemi Cieszyńskiej.

Zbudowana w XII wieku, pełniła najpierw funkcję kościoła grodowego, a później kaplicy grodowej (z czasem zamkowej). Tradycyjnie uznaje się, że pierwsza pisemna wzmianka o rotundzie pochodzi z 1223 roku, w której to jest ona określana jako ecclessia Sancti Nicolai. Rotunda jako jedyna murowana budowla grodu spełniała nie tylko funkcje sakralne, ale również obronne na wypadek wojny.

Drugą charakterystyczną budowlą, która rzuci się nam w oczy jest Wieża Piastowska. To jeden z najstarszych zabytków Śląska Cieszyńskiego, pozostałość średniowiecznego, gotyckiego zamku Piastów. Została wybudowana w pierwszej połowie XIV wieku. Jako jedna z czterech wież była istotnym elementem systemu obronnego. Wieża jest ozdobiona narożnymi tarczami herbowymi z orłem piastowskim, które są dziełem warsztatu praskiego Piotra Parléřa.

Pod koniec XV wieku została nadbudowana o kolejną kondygnację z hurdycjami i blankowaniem wykonanymi z cegły i drewna, a całość została nakryta wysokim dachem namiotowym. Wieża pełniła funkcje strażnicze, więzienne i mieszkalne. Liczy prawie 29 metrów, po pokonaniu 120 schodów wchodzi się na taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Cieszyna, Czeskiego Cieszyna, a także górskie szczyty Beskidu Śląskiego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę spacerując po Wzgórzu Zamkowym?

Podczas spaceru warto także zwrócić uwagę na Wieżę Ostatecznej Obrony. Jak pisze historyk Janusz Spyra, najduje się ona w północno-zachodniej części Wzgórza Zamkowego, a została odsłonięta dopiero w 90. latach XX wieku.

- Była to budowla pierwotnie o wysokości co najmniej 25 metrów, na rzucie koła o średnicy 12 metrów i grubości murów 4,2 metra. Wnętrze użytkowe liczy zaledwie 3 metry średnicy. Wieże takie Słowianie zwali stołpami, czyli słupami, ale częściej spotykana jest nazwa wieża ostatecznej obrony. Wieża stanowiła najsilniejszy element obronny i pełniła też funkcje refugium, czyli miejsca schronienia po przełamaniu obrony wałów przez wroga. Przy odpowiedniej ilości wody, żywności i broni w wieży można się było bronić jeszcze jakiś czas, do nadejścia odsieczy. Została wzniesiona w XIII wieku, może jeszcze w czasach kasztelańskich, albo w momencie powstania samodzielnego księstwa cieszyńskiego - podkreśla Janusz Spyra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzgórze Zamkowe w Cieszynie. Ale tu pięknie! Zobacz ZDJĘCIA. Zapraszamy na jesienny spacer - Cieszyn Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto