MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami pierwsza rezydencja artystyczna w Laboratorium Nowych Mediów Tauron Lab

mat. pras.
Za nami pierwsza rezydencja artystyczna w Laboratorium Nowych Mediów Tauron Lab
Za nami pierwsza rezydencja artystyczna w Laboratorium Nowych Mediów Tauron Lab Kacper Krzętowski
Za nami pierwsza rezydencja artystyczna w Tauron Labie. 5 października miłośnicy nietuzinkowych dźwięków i ekologii wzięli udział w pokazie FULCRUM autorstwa Pawła Kulczyńskiego – cenionego muzyka, eksperymentatora i artysty dźwiękowego. Jest autorem niezwykłych koncertów plenerowych, fascynujących instalacji dźwiękowych oraz znakomitej muzyki teatralnej. FULCRUM to wielokanałowa kompozycja ambisoniczna, którą moduluje się parametrycznie, a jej treść porusza kwestie ekologicznych strat spowodowanych kryzysem klimatycznym, zakłóceń środowiskowych i społecznych, włączając w to wyniszczające skutki wojen.

FULCRUM, czyli fascynujący świat dźwięku i przestrzeni
Ponad 100 osób zawitało w czwartek 5 października do Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab, które mieści się na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, by wziąć udział w pierwszym pokazie podsumowującym rezydencję. Na scenie wystąpił Paweł Kulczyńskiego, a uczestnicy mogli poznać FULCRUM, czyli wielokanałową kompozycję ambisoniczną modulowaną parametrycznie. Treść FULCRUM konfrontuje widza z kwestią ekologicznych strat, wynikłych z kryzysu klimatycznego, zakłóceń środowiskowych i społecznych, a także wyniszczających skutków wojen. Artysta zachęca do przeżywania żałoby i poszukiwania nowych strategii adaptacyjnych. To nie tylko eksploracja granic dźwięku przestrzennego, lecz także artystyczne i krytyczne spojrzenie na wyzwania ekologiczne.

To zaproszenie do doświadczania dźwięku jako narzędzia refleksji, umożliwiającego zrozumienie i akceptację obecnej sytuacji oraz poszukiwanie nowych dróg adaptacji w obliczu współczesnych kryzysów środowiskowych. Jednym z ciekawszych aspektów tej artystycznej kompozycji audiowizualnej jest jej elastyczność - może być dostosowana do różnych konfiguracji głośnikowych, co pozwala na dostarczanie przestrzennych kompozycji elektronicznych szerokiej publiczności. Potwierdza to, że Laboratorium Nowych Mediów - Tauron Lab z powodzeniem realizuje swoją misję eksplorowania nowych granic w sztuce dźwiękowej i tworzeniu przestrzeni dla artystów do kreatywnego rozwoju. To miejsce, które inspiruje i prowokuje do myślenia o dźwięku i przestrzeni w zupełnie nowy sposób.

Paweł Kulczyński – artysta wielowymiarowy i doceniany na całym świecie
Pierwszym rezydentem Laboratorium Nowych Mediów - Tauron Lab był Paweł Kulczyński, ceniony muzyk, eksperymentator i artysta dźwiękowy. Jest autorem niezwykłych koncertów plenerowych, fascynujących instalacji dźwiękowych oraz znakomitej muzyki teatralnej. Znany jest z tego, że używa zaawansowanych technik syntezy, kompozycji i projekcji dźwięku przestrzennego. Jego muzyczne eksploracje są złożone i odważne, oscylują na pograniczu elektronicznej muzyki awangardowej i eksperymentalnej. Kulczyński interesuje się społecznymi i przestrzennymi aspektami muzyki, fenomenologią audiosfery, akustyką, zdarzeniami losowymi i konceptualizmem. W swoich pracach skupia się na problematyce masowego wymierania, żałoby planetarnej i kryzysie klimatycznym. Twórczość Pawła Kuczyńskiego jest ceniona na całym świecie, co potwierdzają liczne współprace z czołowymi festiwalami i instytucjami zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Artysta występował m.in. na festiwalach Krakowie, Nowym Jorku, Toronto i Bishkeku, Berlin, czy Barcelonie.

Organizatorzy i partnerzy:
Wydarzenie zostało zorganizowane przez fundację Soundscape, która od lat wspiera rozwój dziedziny dźwięku i nowych mediów, a partnerami wydarzenia byli Tauron Polska Energia, Volvo Euro Kas oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Ponadto Wydarzenie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Edukacja Artystyczna.

Przypomnijmy: Laboratorium Nowych Mediów Tauron Lab w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zostało otwarte 14 września przez fundację Soundscape, której sponsorem tytularnym jest Tauron Polska Energia. 

O fundacji Soundscape
Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne oraz warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację. Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Za nami pierwsza rezydencja artystyczna w Laboratorium Nowych Mediów Tauron Lab - Katowice Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto