MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami wizyta studyjna liderek i liderów PAFW w Zbąszyniu

OPRAC.:
Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Za nami wyjątkowa wizyta studyjna!
Za nami wyjątkowa wizyta studyjna! Archiwum Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera
Przez trzy dni, dokładnie d 9 do 11 maja, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera ze Zbąszynia gościła uczestników wizyty studyjnej pt. "Zbąszyń - wspólny fyrtel i balagan". Przedsięwzięcie realizowane było w ramach programu “Liderzy PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Wizyta studyjna pt. "Zbąszyń - wspólny fyrtel i balagan".

Inicjatorką i koordynatorką wizyty studyjnej była dyrektorka zbąszyńskiej “Fiedlerówki” - Anita Rucioch-Gołek. Goście przyjechali do Zbąszynia z całej Polski: byli to samorządowcy, pracownicy instytucji kultury, aktywistki i aktywiści społeczni.

Celem wizyty było m.in. pokazanie zbąszyńskich doświadczeń w pracy z dziećmi i młodzieżą, zarówno tych systemowych jak i tych z edukacji nieformalnej, szczególnie z przestrzeni szeroko pojętej kultury. Dla osób uczestniczących w spotkaniu ważna jest wymiana doświadczeń i wiedzy oraz nabycie nowych kompetencji przydatnych w pracy lidera lokalnej społeczności.

W programie wizyty były m.in. spotkania i rozmowy z burmistrzem Zbąszynia, Tomaszem Kurasińskim, Magdaleną Rożek - szefową Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu i doświadczoną realizatorką projektów “Program Równać Szanse”; Wojciechem Olejniczakiem, prezesem Fundacji TRES i kierownikiem Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła oraz Marcinem Szczechowiakiem, prezesem Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Goście wzięli też udział w wycieczce śladem "Zbąszyńskiego Balaganu", czyli szlakiem historii zbąszyńskich Żydów, której przewodnikami byli uczennice i uczniowie z klasy 5b. Ich rola lokalnych przewodników zrobiła wrażenie: spacer miał premierowe wydanie, ale 12-latkowie przygotowali się do tej roli i wypadli świetnie.

- Małe miasto, nad jeziorem, a takie ciekawe. Wizyta zapadająca w pamięć. Odwiedziliśmy miejsca, w których fantastyczni i nieprzypadkowi ludzie potrafią tworzyć z pasją niesamowite rzeczy, wplatając w swoje działania zarówno historię, tradycję, jak i ciekawe położenie geograficzne. Bardzo poruszyła mnie historia wysiedlenia polskich Żydów z Niemiec, ponieważ nie znałam szczegółów tej akcji. Duże wrażenie zrobiły na mnie dzieci oprowadzające nas po mieście żydowskim szlakiem, wykazały się dużym profesjonalizmem i uwagą

- powiedziała Natalia Wolko-Stempniewicz - dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie, uczestniczka XIX edycji programu Liderzy PAFW.

- W Zbąszyniu bardzo pozytywnie zaskoczył mnie sposób przekazywania historii miasta. Ludzie, którzy z pasją odkrywają dawne czasy, ale też potrafią zaangażować młodych w swoje działania. Przy takiej partnerskiej współpracy i wzajemnym szacunku Wasza historia i obrzędy ludowe nigdy nie zostaną zapomniane

- podsumowała to wydarzenie Jolanta Fludra - absolwentka IX edycji programu “Liderzy PAFW”, jednocześnie sołtyska Śródki w gminie Kleszczewo. Pełni ona swą funkcję nieprzerwanie od 2006 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto