Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za trzy lata matura z religii?

Magdalena Kula
Lekcje religii prowadzone są w Polsce we wszystkich szkołach. Placówki zatrudniają na etatach 27 tys. katechetów
Lekcje religii prowadzone są w Polsce we wszystkich szkołach. Placówki zatrudniają na etatach 27 tys. katechetów
Nie widzę merytorycznych przeszkód, aby religia znalazła się wśród przedmiotów maturalnych do wyboru - mówi minister edukacji narodowej Katarzyna Hall. Wyjaśnia, że skoro są uczniowie, którzy chcą się uczyć religii, to ...

Nie widzę merytorycznych przeszkód, aby religia znalazła się wśród przedmiotów maturalnych do wyboru - mówi minister edukacji narodowej Katarzyna Hall. Wyjaśnia, że skoro są uczniowie, którzy chcą się uczyć religii, to powinni mieć też prawo wykazać się tą wiedzą.

Katecheza może zatem już niedługo trafić na listę nieobowiązkowych przedmiotów, z których będzie można zdawać egzamin dojrzałości.

Zdać maturę z religii będą mieli szansę dopiero obecni uczniowie pierwszych klas liceów. Resort edukacji zastrzega, że wprowadzenie nowego przedmiotu maturalnego musi być zgodne z obowiązującym prawem. - Dopiero badamy uwarunkowania prawne - podkreśla Hall. Spotkanie z przedstawicielami episkopatu zaplanowano jeszcze na ten tydzień. - Umówiłam się z arcybiskupem Kazimierzem Nyczem - potwierdza szefowa MEN.

O egzamin maturalny z religii w imieniu Kościoła upomniał się niemal rok temu ówczesny przewodniczący rady naukowej episkopatu, biskup Stanisław Wielgus: - Skoro można zdawać maturę z wiedzy o tańcu, to dlaczego nie z religii? - argumentował.

Temat natychmiast podchwycił ówczesny minister edukacji Roman Giertych. Obiecał Kościołowi, że maturę z religii wprowadzi - i to w rok.

Teraz biskupi oczekują, że rząd PO-PSL tej obietnicy dotrzyma. W miniony poniedziałek arcybiskup Nycz wydał ponaglające oświadczenie: "Prace nad maturą z religii trwają od 2006 roku. (...) Są one bardzo zaawansowane i uczestniczą w nich przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, a także przedstawiciele innych Kościołów i wyznań" - przypomniał abp. Nycz.

Tymczasem eksperci od oświaty zgłaszają coraz poważniejsze zastrzeżenia. Po pierwsze - nie wszyscy są wierzący. Po drugie - w Polsce matura to egzamin państwowy, decyduje o przyjęciu na studia. A religia w szkołach funkcjonuje poza państwowym systemem edukacji - o jej nauczaniu decyduje strona kościelna. W dodatku problem katechezy w polskich szkołach bada Trybunał Konstytucyjny i Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Oba sprawdzają, czy rząd miał prawo do decyzji o wliczaniu ocen z religii do średniej (ta zasada obowiązuje od tego roku szkolnego). Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która monitoruje sprawę w Strasburgu, podkreśla: niewierzący uczniowie nie zawsze mają możliwość chodzenia na alternatywne lekcje etyki. Lekcje religii prowadzą wszystkie szkoły, etykę tylko 334. Szkoły mają 27 tys. etatów dla katechetów i tylko 110 dla nauczycieli etyki.

- Wyrok Trybunału może pokrzyżować rozmowy o maturze z religii - przyznaje Włodzimierz Paszyński, były wiceminister edukacji w rządzie Millera. - Jeśli miałby być egzamin z katechezy, to także z etyki. Do tego nie ma warunków - mówi.

Maturę z religii mogą zdawać uczniowie w Niemczech.

Sonda: Czy uważasz że religia na maturze to dobry pomysł?
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto