MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żak płaci, żak traci

Beata Sypuła
fot. ARC
fot. ARC
Skontrolowano 100 uczelni. Okazało się, że niemal wszystkie naciągają studentów Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował 100 szkół wyższych - w tym dwie z naszego regionu: w Katowicach i ...

Skontrolowano 100 uczelni. Okazało się, że niemal wszystkie naciągają studentów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował 100 szkół wyższych - w tym dwie z naszego regionu: w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. Wobec obu wszczęto postępowanie za naruszenie zbiorowych interesów. Znalazły się w gronie uczelni obwinianych przez UOKiK o stosowanie niedozwolonych zapisów w umowach zawieranych ze studentami. Wytknięto je niemal wszystkim skontrolowanym uczelniom.

W Polsce studiuje około 2 mln osób; dwie trzecie z nich płaci za naukę. W takich przypadkach uczelnia ma obowiązek zawrzeć ze studentem pisemną umowę (od września 2006 roku). Szkoły wykorzystują w tym celu przygotowane przez siebie wzorce umów. UOKiK wyszedł z założenia, że zarówno szkoły publiczne, które świadczą odpłatne usługi edukacyjne, jak i prywatne uczelnie - w rozumieniu prawa - są przedsiębiorcami. Dlatego przeanalizował ogólne warunki umów, statuty, regulaminy, taryfikatory itp.

- Większość wzorców nie spełnia wymogów prawidłowej umowy regulującej odpłatność za studia. Brakuje w nich sprecyzowania, co świadczy uczelnia, a za co płaci student - mówi Małgorzata Cieloch z biura prasowego UOKiK.

Urząd przypomina, że umowa uczelni ze studentem powinna m.in. określać zasady odpłatności za studia, sprecyzować warunki kształcenia - program studiów wraz z podaną liczbą godzin. Ułatwi to studentom dochodzenie praw, choćby w przypadku zmniejszenia liczby zajęć podczas roku akademickiego, bądź wycofania lub przesunięcia na dalsze lata określonego przedmiotu. Zgodnie z prawem, uczelnia nie wywiązując się ze swoich obowiązków, odpowiada za nienależyte wykonanie umowy.

Wobec szkół stosujących niedozwolone klauzule wszczęto 81 postępowań oraz wystosowano 19 wezwań przedsądowych. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, prezes UOKiK może nałożyć na nie kary finansowe w wysokości do 10 procent ubiegłorocznego przychodu.

Co powinni wiedzieć studenci

  • Jednym z najczęstszych naruszeń przepisów jest przyznawanie sobie przez uczelnie prawa do zmiany warunków kontraktu bez jasno określonej przyczyny. Student nie ma więc możliwości sensownego skalkulowania kosztów związanych z kształceniem. Dlatego studenci muszą pamiętać, że w umowie powinny znaleźć się precyzyjne informacje o podwyżkach i ich przewidywanych częstotliwościach. Ponadto przy każdej zmianie warunków kontraktu student ma prawo do odstąpienia od umowy.

  • O zmianach wysokości czesnego oraz opłat dodatkowych, na przykład za egzaminy poprawkowe czy komisyjne, studenci są informowani nierzetelnie. Uczelnie zamieszczają nowe cenniki przeważnie na tablicy ogłoszeń przy dziekanacie. Ale to nie daje gwarancji, że wszyscy zainteresowani poznają te informacje we właściwym czasie. Dlatego studenci powinni być informowani indywidualnie o tak ważnych zmianach w warunkach umowy, która obowiązujące obie strony.

  • Uczelnie nie chcą zwrócić wpisowego, opłaty wstępnej lub czesnego w pełnej wysokości, jeżeli student odstępuje od umowy. Uczelnie nie biorą przy tym pod uwagę, kiedy konsument odstępuje od kontraktu i jakie świadczenia względem niego zostały przez szkołę faktycznie wykonane.

  • W umowach są postanowienia, które przewidują rażąco wygórowane sankcje wobec osób nieterminowo wnoszących opłaty. Żądanie karnych odsetek w wysokości 36,5 proc. w skali roku - przy dopuszczalnej wartości 22 proc. - oraz możliwość skreślenia z listy słuchaczy - to sankcje niezgodne z prawem. Praktyka pokazuje, że konflikt między studentem a uczelnią najczęściej powstaje z takiego powodu. Warto więc, aby żacy wiedzieli, że prawo jest po ich stronie.
  • od 7 lat
    Wideo

    Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto