Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń - O biogazowniach z marszałkiem

Roman Rzepa
Organizatorem zebrania był Maksymilian Michalczak
Organizatorem zebrania był Maksymilian Michalczak Roman Rzepa
Istnienie biogazowni w Zbąszyniu mogłaby stanowić dodatkowe źródło dochodów dla rolników. Temat podjęto na spotkaniu przedstawicieli kółek rolniczych.

W związku niską ceną skupu żywca wieprzowego drastycznie spada ilość rolników zajmujących się tą działalnością. Problem dotyczy również gminy Zbąszyń. Miejscowi gospodarze uciekają w uprawę cebuli lub hodowlę bydła. Wieloletni działacz kółek i organizacji rolniczych Maksymilian Michalczak ze Zbąszynia, wyszedł z propozycją zbudowania na terenie gminy biogazowni. Są to instalacje służące do celowej produkcji biogazu z odchodów zwierzęcych, biomasy roślinnej lub organicznych odpadów. W Indiach i Chinach biogazownie służą do produkcji energii na potrzeby pojedynczych gospodarstw do oświetlania i gotowania. W krajach arabskich są wykorzystywane do ograniczenia odorów i produkcji kompostu. W Europie Zachodniej natomiast biogazownie służą głównie jako źródła energii odnawialnej. W Polsce biogazownie nie są powszechnie stosowane z uwagi na wysokie koszty inwestycyjne (1-2 mln zł).

W spotkaniu z rolnikami uczestniczyli Wojciech Jankowiak wicemarszałek województwa wielkopolskiego oraz przedstawiciele Izby Rolniczej i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szczegóły dotyczące zasad finansowania, budowy i eksploatacji omówił Arkadiusz Błochowiak, wieloletni szef departamentu środowiska w urzędzie marszałkowskim a obecnie członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Od tego roku produkcja biogazu nie wymaga już szeregu koncesji - mówił podczas zebrania A. Błochowiak - Wystarczy wpis do rejestru prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego, który prowadzi oddział w Poznaniu. Biogazownia pozwala na produkcje energii cieplnej i elektrycznej oraz służy do zagospodarowania odpadów rolniczych. Obecne technologie pozwalają na uruchomienie podobnych instalacji również w naszym chłodnym klimacie. M. Michalczak przypomniał o koncepcji tworzenia grup producenckich, które pozwoliłyby skupić rolniczy kapitał jako udział własny w realizacji podobnych inwestycji. Jego zdaniem grunty gminy Zbąszyń posiadają możliwości do produkcji paliwa dla biogazowni.

Podczas spotkania zwracano uwagę na niekorzystne zjawiska ekonomiczne powodujące wspomniane ograniczenie chowu trzody chlewnej i upraw buraka cukrowego.

Więcej w papierowym wydaniu tygodnika Dzień Wolsztyński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto