Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbyt wcześnie odtrąbiono zwycięstwo górników

(jal)
Jak zagłosują teraz śląscy posłowie? Fot. Arkadiusz Gola
Jak zagłosują teraz śląscy posłowie? Fot. Arkadiusz Gola
Czy zamiast likwidacji możliwe będzie łączenie kopalń? Ostateczną odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero podczas piątkowego głosowania w Sejmie. Zwolennicy likwidacji przystąpili wczoraj do kolejnej ofensywy.

Czy zamiast likwidacji możliwe będzie łączenie kopalń? Ostateczną odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero podczas piątkowego głosowania w Sejmie. Zwolennicy likwidacji przystąpili wczoraj do kolejnej ofensywy.

Po ostatnim posiedzeniu Senatu wydawało się, że możliwość łączenia zamiast likwidacji kopalń, stanie się obowiązującym u nas prawem. Poprawki do sejmowej ustawy przygotowane przez senatora Jerzego Markowskiego, miały ostatecznie rozwiązać narastający od miesięcy problem. Wczoraj okazało się jednak, że tak naprawdę nic nie jest jeszcze przesądzone.

- Ktoś zaczyna znowu mieszać w górniczej ustawie - mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Chodzi o zaproponowaną przez posła Tomasza Szczypińskiego poprawkę, która uniemożliwia zakładom górniczym samodzielną decyzję w sprawie łączenia kopalń.

- Pod pozorem przejrzystości wydawania publicznych pieniędzy na likwidację kopalń wprowadza się zapisy, które tak naprawdę powodują, że wszystkie działania likwidacyjne podejmowane mają być wyłącznie w Spółce Restrukturyzacji Kopalń - mówi poseł Zbyszek Zaborowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Oznacza to, że na przykład Kompania Węglowa nie będzie mogła samodzielnie przeprowadzić połączenia części zakładów, które do niej należą. Chcąc połączyć część jednej kopalni z drugą trzeba przekazać obie do SRK.

- Kompania Węglowa stanie wtedy pod ścianą i nie będzie miała na przykład możliwości połączenia kopalni Polska-Wirek z Halembą - mówi Zaborowski.

Śląscy posłowie twierdzą, że będą bronili zapisów, które powstały w Senacie. Kłopot w tym, że tak naprawdę nie bardzo wiadomo, jaka jest w tej chwili ich faktyczna siła przebicia. Tymczasem w Kompanii Węglowej przygotowywanych jest kilka wariantów rozwiązań, które wychodziłyby naprzeciw zgłaszanym przez związki zawodowe propozycjom.
Dzięki temu można by uniknąć wznowienia protestu i ewentualnych strajków w kopalniach. Gdyby jednak okazało się, że posłowie przyjmą nową wersję ustawy z zaproponowanymi w ostatniej chwili poprawkami można być pewnym, że czeka nas kolejna fala górniczych niepokojów. Tym razem, jak twierdzą związkowcy, o wiele ostrzejszych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto