MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zeznania podatkowe pod lupą

(mu)
Urzędy skarbowe już przystąpiły do kontroli zaznań podatkowych złożonych przez podatników w ramach akcji rozliczeniowej z podatku dochodowego za ubiegły rok.

Urzędy skarbowe już przystąpiły do kontroli zaznań podatkowych złożonych przez podatników w ramach akcji rozliczeniowej z podatku dochodowego za ubiegły rok.

Pierwszego sprawdzenia dokonuje się w momencie przyjmowania zeznań i wprowadzenia danych do systemu komputerowego. Jeśli urząd wykryje drobny błąd rachunkowy - do tysiąca złotych, poprawia go sam i powiadamia o tym pisemnie podatnika. Jeśli jednak pomyłki są większe, podatnik jest wzywany do urzędu, by samodzielnie skorygował zeznania i złożył wyjaśnienia.

Trzymaj przez 5 lat

Jeszcze większy problem pojawia się wtedy, gdy podatnik nie ma dokumentów potwierdzających odliczenia albo skorzystał z ulg, do których nie był uprawniony. Wtedy może za to słono zapłacić. - Dokumenty związane z rozliczeniem rocznym należy przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. przez okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku - wyjaśnia Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach.

Krótko mówiąc wszystkie rachunki i inne papiery związane z rozliczeniem za 2005 rok trzeba trzymać aż do końca 2011 r. Urzędnicy skarbowi przyznają, że zaraz po przyjęciu rozliczeń rocznych, nie ma ma dość czasu na dokładniejszą weryfikację zeznań. Dlatego część z nich bada się dopiero po latach.

Niestety, podatnicy nadal popełniają sporo błędów w zeznaniach. Najczęściej źle rozliczamy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Często zdarzają się także błędy rachunkowe, zwłaszcza przy rozliczaniu ulgi remontowej - nie uwzględniamy na przykład, w jakiej wysokości limit ulgi wykorzystaliśmy w poprzednich latach.

Na pytanie, które zeznania znajdą się pod szczególną kontrolą fiskusa, trudno uzyskać w urzędach jednoznaczną odpowiedź. Wiadomo jednak, że fiskus bierze pod lupę zwłaszcza te PIT-y, które budzą wątpliwości, co do zależności pomiędzy wysokością uzyskanych przez podatnika dochodów, a kwotą poniesionych wydatków związanych z ulgami.

Popraw, zanim urząd poprawi

Warto też pamiętać, że nawet po zakończeniu akcji rozliczeniowej z podatku dochodowego, podatnik może złożyć korektę zeznania.

- Skutki korekty mogą być różne - mówi Grażyna Piechota. - Jeśli w wyniku korekty stwierdzona zostanie nadpłata, podatnik otrzyma zwrot kwoty należnej z urzędu skarbowego. Jeśli natomiast podatnik pomylił się na niekorzyść fiskusa, wówczas oprócz złożenia korekty zeznania winien także uiścić w pełnej wysokości ewentualne uszczuplenie, oczywiście wraz z odsetkami. Powinien też złożyć ustnie do protokołu lub pisemnie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - to tzw. instytucja czynnego żalu. Wówczas podatnik może nie podlegać karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. O odpowiedzialności karnej skarbowej zawsze jednak decydują okoliczności konkretnej sprawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto