MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe igrzyska w 2014 roku zorganizuje rosyjskie miasto Soczi

Jacek Sroka
Rosyjskie miasto Soczi zorganizuje Zimowe Igrzyska 22. Olimpiady w 2014 roku, postanowił obradujący w Gwatemali Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Rosja po raz pierwszy będzie gospodarzem zimowych igrzysk.

Rosyjskie miasto Soczi zorganizuje Zimowe Igrzyska 22. Olimpiady w 2014 roku, postanowił obradujący w Gwatemali Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Rosja po raz pierwszy będzie gospodarzem zimowych igrzysk. Wcześniej w tym kraju odbyła się w 1980 r. letnia olimpiada w Moskwie.

W pierwszej turze głosowania odpadł austriacki Salzburg, który otrzymał 25 głosów. 36 członków MKOl opowiedziało się za PyeongChang, a 34 za Soczi. W finałowej rundzie na kandydaturę Soczi oddano 51 głosów, a na PyeongChang 47. Wybory poprzedziły finałowe prezentacje. Kandydaturę Soczi w emocjonalnym wystąpieniu zachwalał prezydent Rosji Władimir Putin, który obiecał sportowcom i kibicom naturalny śnieg oraz brak korków.

Wygraną Soczi świętowało tysiące mieszkańców miasta. Decyzję poznali o trzeciej nad ranem. Niemal natychmiast niebo nad Kaukazem rozświetliły sztuczne ognie. Część z 15 tys. osób zebranych przed głównym wejściem do Zimowego Teatru w Soczi nie potrafiła ukryć łez wzruszenia, a pozostali tańczyli, ściskali się, całowali oraz pili wódkę i szampana z plastikowych kubeczków. W niebo poszybowały balony i konfetti, a zabawie towarzyszyły występy największych gwiazd rosyjskiej estrady.

- Potrzebowaliśmy tego zwycięstwa. To doskonała wiadomość dla całego kraju. Oznacza, że Rosja zrównała się z resztą Europy i możemy być dumni z naszego kraju - mówili w rosyjskiej telewizji mieszkańcy kurortu.

Zupełnie inne nastroje panowały w tym momencie w Korei Południowej. Członkowie komitetu organizacyjnego igrzysk w PyeongChang ocenili, że minimalna przegrana była jak "nóż wbity w plecy".

- Nie rozumiem decyzji MKOl. Pracowaliśmy bardzo ciężko, żeby poprawić dokumentację i zaprezentować jeszcze lepszą kandydaturę niż przed czterema laty, kiedy również przegraliśmy finałowe głosowanie. Zrobiliśmy wszystko, czego od nas oczekiwano - stwierdził dyrektor rozwoju PyeongChang Joen Yong-kwan dodając, że jego zdaniem, Soczi nie zdoła na czas wybudować wszystkich obiektów.

Rosyjski kurort starał się o igrzyska po raz trzeci. Z walki o olimpiadę w 1998 roku wycofano się z powodu problemów ekonomicznych po rozpadzie ZSRR. Z kolei podczas starań o ZIO 2002 Soczi nie zakwalifikowało się do kolejnego etapu z powodu niemal całkowitego braku odpowiednich obiektów. Obecnie miasto również nie ma odpowiedniej infrastruktury. Przedstawiciele kandydatury podkreślali jednak podczas prezentacji dla MKOl, że konieczność wybudowania większości obiektów sprawi, iż będą to najnowocześniejsze igrzyska w dziejach.

Część śniegowa i lodowa

Rosyjskie igrzyska zostaną podzielone na dwie części - "śniegową" w Krasnej Polanie i "lodową" w Soczi. W pierwszej, która rozgrywana będzie na stokach górskich położonych 42 km od miasta, odbywać się będą konkurencje narciarskie, biathlonowe, saneczkarskie i bobslejowe, a w drugiej zaplanowano zawody łyżwiarskie i curling. Obydwa ośrodki ma połączyć szybka kolej, a czas przejazdu wynosić będzie tylko 40 minut.

W liczącym 328 tys. mieszkańców Soczi musi zostać zbudowanych niemal wszystkie jedenaście obiektów (niektóre wymagają intensywnej rekonstrukcji). W Parku Olimpijskim (25 km od centrum miasta), zlokalizowanym obok wioski olimpijskiej, sportowcy mają rywalizować w konkurencjach "lodowych". Tam też będą obiekty treningowe, jak również centrum prasowe i telewizyjne oraz Stadion Olimpijski.

Wielkie Soczi rozciąga się nad morzem wzdłuż około 150 km. Pod tym względem ustępuje tylko Los Angeles. Takich możliwości jak w rosyjskim kurorcie nie ma praktycznie w żadnym innym miejscu świata. Tuż obok rozciągają się herbaciane pola.

- Turysta, któremu znudzi się do obiadu jazda na nartach może przenieść się na plażę, a Krasnaja Polana, gdzie zamierzamy zorganizować m.in. konkurencje narciarskie, odległa jest od Soczi o niecałą godzinę jazdy samochodem - mówi główny architekt miasta Oleg Gusiew. Starania miasta o igrzyska popierało 79 procent mieszkańców Soczi i 80 procent Rosjan w ogóle. Rząd Federacji Rosyjskiej już obiecał przeznaczyć 12 miliardów dolarów na rozwój sportu i turystyki w tym regionie. Budżet rosyjskiej olimpiady ma wynosić 1,5 mld dolarów.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto