Złoto i rekord świata na urodziny Otylii!

Tomasz Kuczyński
Pierwszy dzień mistrzostw Europy na krótkim basenie w węgierskim Debreczynie przyniósł nam trzy medale. Najwięcej radości sobie i kibicom sprawiła Otylia Jędrzejczak. Pochodząca z Rudy Śląskiej pływaczka w dniu 24.

Pierwszy dzień mistrzostw Europy na krótkim basenie w węgierskim Debreczynie przyniósł nam trzy medale. Najwięcej radości sobie i kibicom sprawiła Otylia Jędrzejczak. Pochodząca z Rudy Śląskiej pływaczka w dniu 24. urodzin nie tylko wygrała wyścig na 200 metrów stylem motylkowym, ale ustanowiła rekord świata! Tuż po zakończeniu wyścigu, przez chwilę czekała na ogłoszenie wyników. Gdy zobaczyła cyferki na tablicy świetlnej na jej twarzy pojawił się wielki uśmiech.

Już w pierwszym finale mistrzostw cieszyliśmy ze złota dla Polski. Na 400 metrów stylem dowolnym mężczyzn wygrał Paweł Korzeniowski. Dzięki niemu, pierwszym hymnem, jaki zagrano podczas dekoracji medalistów był "Mazurek Dąbrowskiego".

- Jestem pewien, że uzyskam dobry rezultat, jeśli uda mi się przetrzymać Niemca Paula Biedermanna, który wszedł do finału z pierwszym czasem - mówił "Korzeń" po porannych eliminacjach, nie wiedząc jeszcze, jak idealnie ocenił sytuację. W finale Korzeniowski, wspierany na trybunach przez członków swego fan klubu z rodzinnego Oświęcimia, uzyskał czas 3.38,72 i wyprzedził o cztery setne sekundy właśnie Biedermanna. Zawodnik AZS AWF Warszawa ma już na koncie łącznie 10 krążków mistrzostw Europy na krótkim basenie (w tym trzy złote). - Jestem bardziej znany z występów na 200 m stylem motylkowym, ale zdobywałem już medale w kraulu, brakowało tylko złotego. Pod nieobecność Jurija Priłukowa wykorzystałem okazję i wywalczyłem złoto - powiedział Korzeniowski. Trzeci był Węgier Gergo Kis - 3.39,52. Drugi z naszych faworytów, Przemysław Stańczyk zajął piąte miejsce - 3.41,63.

Tytułu mistrzowskiego na dystansie 200 metrów stylem zmiennym broniła Katarzyna Baranowska. Polka przez w decydującej fazie wyścigu była na prowadzeniu, jednak przegrała finisz z Francuzka Camille Muffat. Na pocieszenie Baranowska uzyskała wynik 2.09,25, poprawiając własny rekord Polski o 0,22 s. Druga nasza reprezentantka w tym wyścigu, Aleksandra Urbańczyk zajęła szóste miejsce - 2.10,68.

Dzień przed startem Otylia Jędrzejczak mówiła, że myśli o sprawieniu sobie prezentu na urodziny. "Oti" nie zdradzała szczegółów, ale wiadomo, że jak zawsze chciała powalczyć o złoto. - Dla mnie trzynastka jest szczęśliwa, przecież urodziłam się trzynastego - przypominała. W dniu urodzin nasza pływaczka uzyskała wynik 2.03,53, wyraźnie poprawiając dotychczasowy najlepszy rezultat na świecie - 2.04,04, który od trzech lat należał do Chinki Yu Yang. Jędrzejczak zdeklasowała rywalki. Druga na mecie Węgierka Emese Kovacs przegrała z nią o prawie dwie sekundy! W czasie dekoracji, już bez czepka, okazało się, że Otylia tym razem ma włosy ufarbowane na rudy kolor. Dzięki niej, znów w Debreczynie słychać było polski hymn.

Oprócz "Oti" z rekordu świata cieszył się też Laszlo Csech. Węgier wygrał wyścig na 200 metrów stylem zmiennym, w czasie 1.52,89. Poprzedni rekord wynosił 1.53,14 i należał od niespełna miesiąca do Brazyliczyka Thiago Pereiry. Rekord Europy pobił Markus Rogan z Austrii. 200 m st. grzb. przepłynął w czasie 1.49,86 i zdobył tytuł mistrza Starego Kontynentu.