MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań panem własnego banku

Tomasz Jurczak
Mieszkańcy osiedli i miasteczek zyskują bank pod domem. Instytucje finansowe - nowych klientów pozyskiwanych niższym kosztem. Banki coraz częściej decydują się na otwieranie placówek partnerskich, czyli ...

Mieszkańcy osiedli i miasteczek zyskują bank pod domem. Instytucje finansowe - nowych klientów pozyskiwanych niższym kosztem.

Banki coraz częściej decydują się na otwieranie placówek partnerskich, czyli franczyzowych. Obecnie w Polsce działa ich już ponad 800. Z planów banków wynika, że do końca roku ich sieć franczyzowa wzrośnie o ok. 500 placówek. Właśnie zamiar stworzenia swojej sieci partnerskiej ogłosił Getin Bank. Na razie wystartował z dwoma punktami, ale do końca roku zamierza ich uruchomić setkę.

Pierwsze placówki partnerskie otworzył w 2004 r. Bank BPH. Teraz przeszły one pod władanie Pekao SA, tak jak i część własnych placówek BPH. Rozwój swoich sieci zapowiedziały ING BSK i BZ WBK oraz mniejsze instytucje finansowe - Eurobank, Dominet Bank - które nie mają kapitału na tworzenie wielu setek własnych oddziałów, za to mogą wspomóc drobnych przedsiębiorców, którzy chcą dla nich budować sieć franczyzową. Zasady współpracy są proste: bank dostarcza produkty, procedury, system informatyczny oraz wsparcie marketingowe. Do zadań przedsiębiorcy należy znalezienie odpowiedniej lokalizacji, zebranie personelu, a także bieżąca obsługa placówki.

Getin Bank szacuje, że przedsiębiorca, który chce otworzyć jedną placówkę, powinien dysponować kwotą %0710-20 tys. zł. Decydujące są tu koszty wynajmu lokalu i ubezpieczenia. Jednak ogółem nie powinny one przekroczyć %0760 tys. zł. Do tego większość banków swoim franczyzobiorcom udziela kredytów, jeśli koszty przekraczają ich budżet.

- Franczyza to dla nas sposób na pozyskiwanie nowych klientów w miastach i na osiedlach, gdzie nie opłaca się budowa dużej bankowej placówki - mówi Jacek Obłękowski, prezes Dominet Banku. To także sposób na pobudzenie przedsiębiorczości lokalnej - dodaje.

Średnio w takiej placówce pracują trzy, cztery osoby. Obecnie bankowe sieci franczyzowe zatrudniają już ponad 2,5 tys. osób.

Klienci mogą w nich załatwić wszystkie podstawowe operacje bankowe - wypełnić wszelkie wnioski kredytowe, otwierać rachunki, wpłacić bądź wypłacić pieniądze, a także zaciągać pożyczki ekspresowe. Jedyny problem to ten, że procedura może trwać nieco dłużej niż w przypadku składania wniosków w oddziale. Partner musi bowiem wysłać do banku wszelkie dokumenty. To tam zapada decyzja o kredytach. Tam są także prowadzone rachunki i lokaty klientów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto