MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ZUS chce zacisnąć pasa, więc na początek wyda z naszych kieszeni 2 miliony złotych

Beata Sypuła
Siedziba ZUS-u w Dąbrowie Górniczej – jeden z wielu pałaców, które w minionych latach Zakład zafundował sobie za publiczne pieniądze.
Siedziba ZUS-u w Dąbrowie Górniczej – jeden z wielu pałaców, które w minionych latach Zakład zafundował sobie za publiczne pieniądze.
Czy to koniec budowania pałaców z marmuru, ośrodków wypoczynkowych na zakopiańskich Krupówkach, luksusowych gabinetów dla prezesów i rautów w kopalni soli w Wieliczce? Być może.

Czy to koniec budowania pałaców z marmuru, ośrodków wypoczynkowych na zakopiańskich Krupówkach, luksusowych gabinetów dla prezesów i rautów w kopalni soli w Wieliczce? Być może. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada, że od przyszłego roku jego działalność będzie tańsza. Zlecił zewnętrznej firmie audytorskiej analizę kosztów działalności i opracowanie mechanizmu, który pozwoli kontrolować koszty w stosunku do zadań. Problem w tym, że nas, podatników i płatników składek, będzie to słono kosztowało.

O potrzebie oszczędzania mówił ostatnio dobitnie Robert Gwiazdowski, szef rady nadzorczej ZUS-u. Jak to zrobić? Przeciętny Kowalski pomyśli: mniej luksusów, mniej urzędników, mniej kosztownej biurokracji, więcej nowoczesnych form obsługi płacących składki. Jednak ZUS najwyraźniej uznał, że sprawa nie jest taka prosta.

- Chcemy wdrożyć nowoczesny system kontrolingu, który pomoże nam znaleźć dodatkowe, możliwe do realizacji oszczędności. Nigdy wcześniej w ZUS nie przeprowadzano projektów na taką skalę, dlatego wykorzystujemy doświadczenie i bezstronność ekspertów z firmy zewnętrznej - tłumaczy Sylwester Rypiński, członek zarządu ZUS.

Do roboty zabiorą się zatem nie ZUS-owscy specjaliści od wydawania pieniędzy, których są tysiące, lecz fachowcy zaproszeni do przetargu. ZUS oceniał takie elementy audytu, jak cena oferty, koncepcja współpracy i strategia przeprowadzenia usługi, a także doświadczenie w zarządzaniu i optymalizacji kosztów. Przetarg wygrała firma Andersen Business Consulting SA. W ciągu sześciu miesięcy ma przeprowadzić analizę działalności ZUS, umożliwiającą realne zmniejszenie kosztów, a także opracować system ich planowania i kontrolowania.

Jak zapewnia Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS, Andersen Business Consulting SA został wybrany ze względu na najkorzystniejszą ofertę. Wartość umowy wynosi 2 miliony 110 tysięcy złotych brutto! ABC ma zbadać przede wszystkim tzw. koszty nieosobowe, np. koszty usług telekomunikacyjnych i informatycznych, usług pocztowych, wyposażenia, ochrony budynków, amortyzacji itp. Analiza rodzaju kosztów będzie połączona z analizą struktury organizacyjnej. Ostateczna odpowiedź na pytanie: Co ciąć? - padnie już w październiku, co ponoć umożliwi przygotowywanie oszczędnych planów wydatków na rok 2007.


Wzrost świadczeń ZUS od 1 marca 2006 r.

przeciętna emerytura - o ok. 76 zł

przeciętna renta - o ok. 58 zł

przeciętna renta rodzinna - o ok. 67 zł

przeciętne świadczenie przedemerytalne - o ok. 61 zł

dodatek pielęgnacyjny do emerytury i renty - o 9,19 zł (azg)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto