Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZUS wciąż nie może wypłacać ekwiwalentu za węgiel

Sebastian Reńca
Rozpoczął się piętnasty rok oczekiwania przez emerytów i rencistów z przedsiębiorstw robót górniczych na ekwiwalent pieniężny za węgiel. W październiku ubiegłego roku w Ministerstwie Gospodarki poinformowano nas, że ...

Rozpoczął się piętnasty rok oczekiwania przez emerytów i rencistów z przedsiębiorstw robót górniczych na ekwiwalent pieniężny za węgiel. W październiku ubiegłego roku w Ministerstwie Gospodarki poinformowano nas, że ustawa w tej sprawie wejdzie w życie 1 stycznia 2007. Jednak tak się nie stało.

- To oburzające. Miałem nadzieję, że otrzymam je na początku roku, dlatego zdecydowałem się na wzięcie pożyczki, za którą kupiłem trzy tony węgla. Niedawno zadzwoniłem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a tam mi powiedzieli, że nie ma jeszcze w tej sprawie ustawy - mówi Ryszard Kowal, który do 1993 roku pracował w sosnowieckim Przedsiębiorstwie Robót Górniczych.

Takim osobom trzeba będzie wypłacić w sumie nawet 40 mln zł. Minister finansów opiniuje na razie sprawę sfinansowania tej ustawy. W biurze prasowym MF poinformowano nas, że odpowiedź do Ministerstwa Gospodarki ma być przesłana jeszcze w tym tygodniu. - Jeżeli będzie już wiadome, z jakich środków zostanie wypłacany ekwiwalent, to dokument trafi z powrotem do Rady Ministrów. Stamtąd, jako projekt rządowy, zostanie przekazana marszałkowi Sejmu. Na razie trudno powiedzieć, kiedy zostanie przegłosowana przez parlamentarzystów i kiedy wejdzie w życie - tłumaczy Maciej Kapalski, starszy specjalista w Ministerstwie Gospodarki.

W lutym minie rok od kiedy w Ministerstwie Gospodarki rozpoczęto przygotowania do wypłacenia węglowego ekwiwalentu. Impulsem do tego był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zobowiązał państwo do zwrócenia pieniędzy należnych emerytom i rencistom z przedsiębiorstw robót górniczych.

- Wyrok dotyczy tylko okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2002 roku. Tylko za ten okres mogą być wypłacane ekwiwalenty - mówi Antoni Miklaszewski, zastępca dyrektora w Departamencie Przemysłu MG.

Na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki (

www.mgip.gov.pl

) można już przeczytać projekt ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawionych z przedsiębiorstw robót górniczych.

- Sposób realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego zostanie określony po uzyskaniu stanowiska Ministerstwa Gospodarki. Ten resort jest dysponentem środków budżetu państwa na wypłatę ekwiwalentów pieniężnych emerytom i rencistom z tytułu prawa do bezpłatnego węgla - tłumaczy Joanna Biniecka, rzeczniczka prasowa sosnowieckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą weryfikować dokumenty składane w sprawie przyznania ekwiwalentu. Jeżeli ktoś otrzyma odmowę, to będzie mógł oddać sprawę do Sądu Pracy - dodaje Maciej Kapalski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto