MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żywotność fotowoltaiki zaskoczyła naukowców. Panele i falowniki są trwalsze, niż się spodziewano. Jak długo mogą pracować wydajnie?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Fotowoltaika zaskoczyła amerykańskich badaczy zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jeśli chodzi o jej trwałość.
Fotowoltaika zaskoczyła amerykańskich badaczy zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, jeśli chodzi o jej trwałość. piqsels.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ponad połowa przebadanej fotowoltaiki nawet po 30 latach będzie działać z wysoką wydajnością – wynika z amerykańskich badań. Jak się też okazało, stale spadające koszty produkcji paneli nie przełożyły się na ich niższą jakość. Z kolei w Szwajcarii wykazano, że falowniki i optymalizatory mocy na ogół pracują bezawaryjnie przez nawet 15 lat. Naukowcy wykryli też jednak pewne niepokojące zjawiska.

Spis treści

Fotowoltaika długo utrzymuje wysoką wydajność

Wraz z upływem czasu wszystkie panele fotowoltaiczne ulegają naturalnej degradacji, produkując coraz mniej prądu. Degradacja postępuje najszybciej w pierwszych latach życia instalacji PV, po czym zwalnia. Fotowoltaikę wysokiej jakości poznaje się więc m.in. po tym, jak długo zachowa ona zdolność do produkcji energii na wysokim poziomie. Producenci paneli zwykle obiecują w gwarancji, że po 25 latach użytkowania ich produkt wciąż będzie wytwarzał minimum 80 proc. maksymalnej mocy.

Teraz te obietnice stały się bardziej wiarygodne dzięki ustaleniom amerykańskich naukowców z Sandia National Laboratories. Eksperci od 2016 r. badali zachowanie 834 paneli od różnych producentów. Jak się okazało, 56,5 proc. przebadanych modułów nawet przez ponad 30 lat utrzyma produkcję energii na poziomie powyżej 80 proc. maksymalnej mocy (zakładając, że tempo degradacji nie wzrośnie). To dobra wiadomość, gdyż sugeruje wysoką jakość większości dostępnych na rynku paneli.

– Choć w ciągu minionej dekady koszty [produkcji – przyp. red.] ostro spadły, najwyraźniej nie wpłynęło to na tempo degradacji modułów, a przynajmniej tych, które przebadaliśmy – piszą autorzy badania cytowani przez pv-magazine.com. – To bardzo obiecujące wyniki, ale możliwe jest dalsze spowalnianie tempa degradacji, co wydłuży żywotność modułów PV.

Nie wszystkie wyniki uzyskane przez amerykańskich badaczy były jednak tak pozytywne. Jak podano, aż w 26,1 proc. przebadanych modułów produkcja mocy malała szybciej, niż wynikało to z zapewnień producentów. Co więcej, wybór „sprawdzonej” firmy nie zawsze gwarantował wysoką jakość – moduły od tego samego producenta potrafiły wypadać w testach bardzo różnie. Naukowcy odkryli także dowody sugerujące, że degradacja paneli może postępować szybciej w gorącym i wilgotnym klimacie (część badań przeprowadzono na Florydzie).

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Falowniki i optymalizatory mocy bezawaryjne przez 15 lat

Dobre wieści dla użytkowników fotowoltaiki mają też naukowcy ze Szwajcarii. Jak informuje serwis globenergia.pl, po przebadaniu 1280 systemów fotowoltaicznych w tym kraju eksperci ustalili, iż ponad 50 proc. sprawdzonych falowników i optymalizatorów mocy nie miało żadnych problemów z wydajną pracą do 15. roku eksploatacji. To duży plus, gdyż ogółem falowniki (inwertery) należą do najbardziej awaryjnych elementów w instalacji PV.

Naukowcom udało się też wykazać, że falowniki zamontowane na zewnątrz stwarzały więcej problemów, niż te umiejscowione pod dachem, a zestawy inwerter plus optymalizator mocy ulegały awariom szybciej niż same inwertery. Okazało się również, iż bardziej awaryjne były falowniki o większej mocy. Badacze zastrzegają jednak, że uzyskane wyniki dotyczą tylko pewnego wycinka rynku w jednym kraju i nie można wyciągać z nich zbyt daleko idących wniosków.

Odpady fotowoltaiczne nas nie zasypią

Wysoka żywotność paneli fotowoltaicznych i innych elementów instalacji PV to korzyść także dla środowiska. W pierwszych latach stosowania fotowoltaiki w Polsce wiele osób wyrażało obawy, że masowe montowanie paneli na budynkach spowoduje, iż za kilkanaście-kilkadziesiąt lat utoniemy w tonach trudnych do utylizacji odpadów. Jednak fakt, że fotowoltaika może na ogół być z powodzeniem użytkowana przez ponad 30 lat, odsuwa to widmo w czasie. Warto też jednak wiedzieć, że kwestia ta już jest odpowiednio uregulowana, a z utylizacją instalacji PV nie ma żadnego problemu.

Jak podaje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, fotowoltaikę traktuje się jako odpad wielkogabarytowy i utylizuje w zakładzie przetwarzania (zakładzie odbioru odpadów). Dokument określa też, jak powinien wyglądać prawidłowy demontaż fotowoltaiki. Jak wyjaśnia Ministerstwo Aktywów Państwowych, co do zasady koszty utylizacji paneli ponosi ich producent. To również on ma obowiązek zorganizować odbiór takiego zużytego sprzętu.

– Należy jednocześnie podkreślić, że system ten działa w sposób odpowiedni, o czym świadczy chociażby osiąganie wymaganego poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – zauważa wicepremier Jacek Sasin.

Posiadacz paneli może też samodzielnie oddać zużyte komponenty do odpowiedniego punktu, choć warto pamiętać, że może się to wiązać z opłatą za utylizację sięgającą kilkuset złotych.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żywotność fotowoltaiki zaskoczyła naukowców. Panele i falowniki są trwalsze, niż się spodziewano. Jak długo mogą pracować wydajnie? - RegioDom.pl

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto