Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Badawczo-Rozwojowe w Kostkowicach skupi się na leczeniu chorób serca i naczyń

Maria Zawała
Pierwsze w Polsce i jedyne takie w Europie Środkowo-Wschodniej, wyposażone dzięki unijnym środkom, Centrum Badawczo-Rozwojowe Polsko-Amerykańskich Klinik Serca SA, otwarto wczoraj uroczyście w Kostkowicach w powiecie cieszyńskim.

W ośrodku naukowym prowadzone będą badania przedkliniczne nad nowymi technologiami leczenia chorób serca i naczyń. Przede wszystkim w zakresie nowych urządzeń i implantów, w tym stentów wieńcowych i obwodowych, stosowanych m.in. w leczeniu zawału serca. Służyć temu ma także własny bank tkanek i laboratorium hodowli komórkowych.

- Badania prowadzić będziemy przede wszystkim na świniach, bo one mają serca najbardziej zbliżone do ludzkich i podobną zgodność tkankową - wyjaśnił prof. Paweł Buszman, prezes Rady Nadzorczej PAKS.

Do badań trafią m.in. tzw. świnie hipercholesterolemiczne, czyli takie, u których wcześnie rozwija się miażdżyca, więc można je będzie eksperymentalnie leczyć tak jak chorych na miażdżycę ludzi - poinformował prof. Karol Węglarzy, prezes krakowskiego Instytutu Zootechniki, który podobnie jak Politechnika Śląska współpracować będzie z nowo otwartym Centrum.

Badania na zwierzętach prowadzone będą z zachowaniem światowych standardów, a oceniać je będzie Komisja Etyczna działająca przy krakowskim Instytucie. W Centrum wykonano już badania, dzięki którym wprowadzono do praktyki klinicznej m.in. pierwsze polskie stenty.

Centrum należy do działających od 12 lat Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, które stworzyły w Polsce sieć ośrodków kardiologii inwazyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej.

Polscy naukowcy znajdą u nas dobre miejsce do badań

Z prof. Pawłem Buszmanem, prezesem Rady Nadzorczej PAKS rozmawia Maria Zawała

Dlaczego trzeba prowadzić badania naukowe na zwierzętach?
Żeby medycyna mogła się rozwijać, muszą być prowadzone badania przedkliniczne na zwierzętach. Nie wszystko da się bowiem symulować na hodowlach tkankowych.

Jakie korzyści z tych badań odniosą ludzcy pacjenci?
Przede wszystkim takie, że do badań klinicznych nie trafią niesprawdzone technologie czy urządzenia.

Utarło się przekonanie, że wielkie badania naukowe mogą prowadzić tylko ośrodki uniwersyteckie. Przełamujecie monopol?
Na całym świecie wielkie prywatne kliniki rozwijają części naukowo-badawcze, inwestując w nowe technologie, bo bez tego nie ma przyszłości medycyny. My skoncentrowaliśmy się na prowadzeniu badań w zakresie układu krażęnia. W Kostkowicach mamy takie same pracownie hemodynamiczne i sale operacyjne jak dla ludzi. Jest nawet półtorateslowy rezonans magnetyczny. W Polsce jest wielu świetnych naukowców, do tej pory nie mieli gdzie wdrażać swoich pomysłów w życie. My im to umożliwimy. Współpracujemy z lekarzami, inżynierami i biotechnologami z kraju i zagranicy.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto