MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz zgubić oponkę z brzucha, a nie masz czasu ćwiczyć? Wystarczą 2 dni w tygodniu. Wypróbuj weekendowy trening na odchudzanie

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Praca, dom, dzieci, codzienne obowiązki, pośpiech i nie ma chwili nawet na relaks, a co dopiero mówić na ćwiczenia. Też tak masz? Jeśli należysz do osób, które, tak jak ja, nie mają czasu na codzienne treningi, to nie masz się czym przejmować. Wystarczy ćwiczyć w weekendy, czyli zaledwie 2 dni w tygodniu, aby zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się oponki z brzucha. W dodatku „weekendowi wojownicy” spalają tłuszcz dużo szybciej i mają smuklejszą talię niż osoby ćwiczące regularnie.

Spis treści

Ćwicz 2 dni w tygodniu i chudnij. Będziesz mieć talię osy i świetną formę

Aby utrzymać kondycję fizyczną, zadbać o sylwetkę i zdrowie według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO) należy wykonywać:

  • umiarkowane ćwiczenia przez co najmniej 150 minut tygodniowo (2,5 godziny np. po 30 minut 5 razy w tygodniu),
  • intensywny trening przez 75 minut tygodniowo (1 godzina i 25 minut, np. po 30 minut 3 razy w tygodniu).
Młoda kobieta ćwiczy w domu
Dawkę ruchu dostosuj do swoich możliwości. Jeśli nie możesz trenować codziennie, ćwicz w weekendy. 2 dni w tygodniu wystarczą, żeby zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się nadmiaru tłuszczu zwłaszcza z brzucha. Inside Creative House/gettyimages.com

Wydaje się niewiele, ale w codziennym pośpiechu często nie starcza już czasu ani motywacji, żeby podjąć taki wysiłek fizyczny. Jest jednak dobra wiadomość, badania naukowców z Pekinu wykazały, że nie trzeba ćwiczyć codziennie, żeby schudnąć i cieszyć się szczupłą sylwetką oraz płaskim brzuchem. Aby zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się oponki z brzucha, wystarczy trenować 1-2 dni w tygodniu.

– Wyniki naszego badania wykazały, że nie ma różnicy między „weekendowymi wojownikami” a osobami regularnie aktywnymi jeśli chodzi o otyłość brzuszną i ogólny poziom tkanki tłuszczowej. Wzorzec weekendowego wojownika warto promować u osób, które nie mogą osiągnąć częstotliwości ćwiczeń zalecanej w aktualnych wytycznych – stwierdziła autorka badania Lihua Zhang, naukowiec zajmujący się opieką zdrowotną w Narodowym Centrum Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego, Chińskiej Akademii Nauk Medycznych i Peking Union Medical College w Pekinie.

„Weekendowi wojownicy” spalają tłuszcz z brzucha dużo szybciej

W badaniu naukowcy przeanalizowali zawartość tkanki tłuszczowej u ponad 9600 osób w wieku 20-59 lat. Uczestnicy brali udział w National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), długoterminowym badaniu oceniającym stan zdrowia i odżywienia dorosłych i dzieci w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie skanu ciała badacze określili ogólny poziom tkanki tłuszczowej i tłuszczu na brzuchu, który jest wyznacznikiem otyłości brzusznej – najbardziej zagrażającej zdrowiu formy otyłości. Uczestników podzielono na 3 grupy:

  • osoby nieaktywne – niećwiczące wcale,
  • „weekendowi wojownicy” – osoby ćwiczące tylko 2 razy w tygodniu,
  • regularnie aktywne – ćwiczące codziennie.

Wyniki badania pokazały, że zarówno „weekendowi wojownicy”, jak i osoby ćwiczące regularnie w tygodniu miały mniejszą masę tkanki tłuszczowej całego ciała, niższy poziom tkanki tłuszczowej na brzuchu, mniejszy obwód talii i niższy wskaźnik BMI w porównaniu z osobami, które nie ćwiczyły regularnie. Okazało się także, że to właśnie osoby ćwiczące tylko w weekendy, ale za to intensywniej miały najmniej tkanki tłuszczowej na brzuchu, czyli tłuszczu trzewnego spośród wszystkich uczestników.

Należy jednak podkreślić, że przeciętny weekendowy trening był bardziej intensywny i dłuższy niż treningi prowadzone w dni powszednie przez osoby regularnie ćwiczące. „Weekendowi wojownicy” biorący udział w badaniu spędzili 147,6 minut (prawie całe zalecenie na tydzień) na każdej sesji ćwiczeń w okresie dwóch dni. Oznacza to, że osoby, które mogą ćwiczyć przez ponad dwie godziny bez przerwy, są już w doskonałej kondycji fizycznej i ćwiczą tylko 2 dni w tygodniu, aby utrzymać formę.

– W dużym stopniu to badanie potwierdza stare powiedzenie o aktywności fizycznej i zdrowiu: lepsza jest jakakolwiek aktywność niż jej brak. Najważniejszy wniosek jest jednak taki, że każdy powinien być aktywny w sposób odpowiadający jego stylowi życia – powiedział niezaangażowany w badanie dr Beverly Tchang, adiunkt medycyny klinicznej w Comprehensive Weight Control Center, Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku.

Źródło: The associations of „weekend warrior” and regularly active physical activity with abdominal and general adiposity in US adults Obesity

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz zgubić oponkę z brzucha, a nie masz czasu ćwiczyć? Wystarczą 2 dni w tygodniu. Wypróbuj weekendowy trening na odchudzanie - Strona Zdrowia

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto