Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Wiśle powstanie muzeum "Most Pokoju"?

zal
Most Szalom –wizualizacja
Most Szalom –wizualizacja mat. prasowe/7s architektonická kancelář
Czy w Wiśle powstanie muzeum upamiętniające Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej?

W naszym kraju nie ma obecnie rejestru tych, którzy byli represjonowani lub stracili życie za pomoc i ratowanie Żydów w czasie Holocaustu.

Dzięki staraniom m.in. prof. Władysława Bartoszewskiego, od kilku lat jest realizowany w kraju program INDEX - historycy szukają informacji o tych Polakach, którzy stracili życie pomagając ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. W niedalekiej przyszłości zebrane materiały będą z pewnością gdzieś zdeponowane i udostępnione.

Z inicjatywy wiślanina Wiesława Radwańskiego powstał projekt Muzeum (Mostu) Pojednania w Wiśle ...

Pomysł.

Idea narodziło się w latach 90-tych, gdy pan Wiesław był prezesem Tow. Polsko-Izraelskiego w Cieszynie. Szukał wówczas Grzegorza Tyża, którego ambasada izraelska chciała uhonorować medalem Yad Vashem.

Historia mieszkańca Cieszyna to gotowy scenariusz na film! Grzegorz Tyż - postać w Cieszynie anonimowa, w czasie wojny wraz z żoną uratował od śmierci szesnastu Żydów, ukrywając ich w swoim domu w Złoczowie. W 1988 roku bohaterska para została odznaczona medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Takich historii w Polsce było mnóstwo - a jednak ludzie Ci często pozostawali w kraju nieznani, brak było muzeum lub innej instytucji, gdzie pamięć o nich mogłaby przetrwać.

Instytut Żydowski Yad Vashem opublikował album z około 6000 biogramami Polaków, którzy mieli odwagę sprzeciwić się nieludzkiemu reżimowi hitlerowskiemu. Zarejestrował 20757 osób z 34 krajów w tym 5874 Polaków! Naukowcy szacują, że lista Polaków pomagającym Żydom może się powiększyć do kilkudziesięciu tysięcy osób!

Projekt.

Powstanie każdego muzeum poprzedza konkurs na projekt. Pan Wiesław przedstawił swoją wizję tego miejsca - a wewnątrz szklane podłogi i woda pod stopami, szereg stanowisk multimedialnych, gra świateł ...

Autorem projektu jest firma 7s architektonická kancelář z Pragi.

Wsparcie.

W sprawie muzeum pan Wiesław spotkał się z politykami, przedstawił również pomysł władzom Wisły.

Temat został również przedstawiony w kancelarii prezydenta.

- W Kancelarii poprzedniego i obecnego prezydenta sugerowano, by dać spokój, ponieważ w stolicy powstaje Muzeum Historii Żydów Polskich.

Obecnie pan Radwański zabiega o możliwość prezentacji projektu przed nową Radą Miejską.

- Chciałbym prosić o poparcie tego projektu i uwzględnienie go w planach zagospodarowania przestrzennego Wisły. Z uwagi, że projekt jest nieporównywalny z niczym, jego lokalizacja, wygląd odbiegają od ogólnie przyjętych norm. To budzi sprzeciw, ale wierzę, że Wisła i Wiślanie nie myślą stereotypowo i wykażą zrozumienia dla tej ważnej sprawy.

A jak Wy postrzegacie projekt muzeum-mostu? Czy inicjatywa pana Wiesława ma szansę powstać w Wiśle?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy w Wiśle powstanie muzeum "Most Pokoju"? - Wisła Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto