MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego? Tak przewiduje nowelizacja ustawy. Zmiany w przepisach od roku szkolnego 2024/2025

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Od nowego roku szkolnego zmienią się zasady przystępowania uczniów z Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty. Jakie zmiany przewiduje ustawa?
Od nowego roku szkolnego zmienią się zasady przystępowania uczniów z Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty. Jakie zmiany przewiduje ustawa? Andrzej Banas
Egzamin ósmoklasisty to ważny egzamin podsumowujący zdobytą wiedzę ze szkoły podstawowej. Zdają go również uczniowie, którzy przybyli do Polski z Ukrainy. Od roku szkolnego 2024/2025 uczniowie, którzy w wyniku działań wojennych prowadzonych na Ukrainie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., będą mogli nie podchodzić do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy ma zostać zmieniona. Proponowane zmiany dotyczą również egzaminu ósmoklasisty, a dokładniej wprowadzenia możliwości nieprzystępowania do egzaminu z języka polskiego przez uczniów będących uchodźcami z Ukrainy. Zaproponowano, by uczniowie przybyli do Polski od dnia 24 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie Ukrainy, w roku szkolnym 2024/2025 zdawali egzamin ósmoklasisty wyłącznie z matematyki i języka obcego nowożytnego. Ustawodawcy zwrócili uwagę na problem z nauczeniem się języka polskiego na poziomie pozwalającym zdać egzamin ósmoklasisty w tak krótkim czasie.

Przeczytaj też: Wielkie zmiany w szkołach od września. Dzieci ukraińskie zostaną objęte obowiązkiem szkolnym już we wrześniu 2024 >>>

Chętni mogą podejść do egzaminu z języka polskiego

Według projektu ustawy chętni będą mogli podejść do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2024/2025. Wówczas w deklaracji należy poinformować o chęci przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Deklarację tę można zmienić nie później niż 3 miesiące przed terminem egzaminu ósmoklasisty poprzez pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

W przypadku ucznia lub słuchacza, który nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, w miejscu przeznaczonym na wpisanie wyniku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, wpisuje się odpowiednio „nie przystępował” albo „nie przystępowała”.

Inne przeliczanie punktów rekrutacyjnych

Jeżeli uczniowie nie przystępowali do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego ich punkty rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych będą liczone inaczej.

Wówczas przeliczana będzie ocena z języka polskiego uwzględniona na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. To sposób wykorzystywany do obliczania punktów uczniów zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty w związku ze szczególnym przypadkiem losowym lub zdrowotnym (Rozporządzenie MEiN z dn. 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów).

  • za ocenę celującą – przyznaje się 35 punktów;
  • za ocenę bardzo dobrą – przyznaje się 30 punktów;
  • za ocenę dobrą – przyznaje się 25 punktów;
  • za ocenę dostateczną – przyznaje się 15 punktów.
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego? Tak przewiduje nowelizacja ustawy. Zmiany w przepisach od roku szkolnego 2024/2025 - Strefa Edukacji

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto