MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia wykładowca na uczelni? Takie są pensje profesora, doktora i magistra. Znamy zarobki wykładowców akademickich

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Sprawdź wynagrodzenia profesora, doktora habilitowanego, doktora i magistra na uczelni.
Sprawdź wynagrodzenia profesora, doktora habilitowanego, doktora i magistra na uczelni. freepik
Pensje wykładowców na uczelni przedstawiają się inaczej niż zarobki nauczycieli szkolnych. Ile zarabia profesor, doktor habilitowany, doktor czy magister? Podajemy aktualnie stawki zgodne z rozporządzeniem ministra nauki. Sprawdź tabelę wynagrodzeń w zależności od zajmowanego na uczelni stanowiska i dowiedz się, jakie dodatki mogą otrzymywać wykładowcy akademiccy.

Wynagrodzenia wykładowcy na uczelni

Pensja wykładowcy na uczelni. Jak ją obliczyć?

Zarobki nauczycieli akademickich wynikają z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także z rozporządzenia ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki, które określa wysokość wynagrodzenia profesora. Na podstawie wynagrodzenia profesorskiego obliczane są kolejne stawki na stanowiskach: profesora uczelni, adiunkta oraz asystenta wykładowcy.

Jak wynika z ustawy, a także z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym że dla:

 • profesora uczelni – wynosi ono nie mniej niż 83 proc.;

 • adiunkta – wynosi ono nie mniej niż 73 proc.;

 • asystenta wykładowcy – wynosi ono nie mniej niż 50 proc.

wynagrodzenia profesora.

Ile zarabia profesor na uczelni?

Wynagrodzenie profesora wynika wprost z rozporządzenia określającego wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej. Zgodnie z nowelizacją z 2024 roku kwota ta wynosi 9370 zł brutto.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku profesora uczelni. Osoba zatrudniona na tym stanowisku zarabia nie mniej niż 83 proc. wynagrodzenia profesora, a więc aktualnie jest to  7777,10 zł brutto.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

Przypominamy, że na stanowisku profesora może być zatrudniona osoba posiadająca tytuł profesora, z kolei na stanowisku profesora uczelni – osoba, która ma co najmniej stopień doktora oraz szczególne osiągnięcia, np. naukowe, dydaktyczne, zawodowe czy artystyczne. W związku z tym profesorem uczelni może być osoba mająca tytuł doktora habilitowanego lub doktora.

Ile zarabia doktor na uczelni?

Zarobki nauczycieli akademickich oparte są nie na posiadanych tytułach, ale na zajmowanych stanowiskach. W związku z tym wynagrodzenie doktora na uczelni (mowa o minimalnej stawce) może wynosić 7777,10 zł brutto, jeśli zajmuje stanowisko profesora uczelni.

Jeśli jednak jest on adiunktem, jego zarobki muszą wynosić nie mniej niż 73 proc. wynagrodzenia profesorskiego, a więc 6840,10 zł brutto.

Ile zarabia wykładowca magister?

Najniższa stawka przysługuje nauczycielom akademickim zatrudnionym na stanowisku asystenta. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym mowa o osobach posiadających tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny.

Wynagrodzenie asystenta na uczelni wynosi nie mniej niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, a więc zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem jest to 4685 zł brutto.

Zarobki nauczycieli akademickich – tabela wynagrodzeń

W 2024 roku zarobki nauczycieli akademickich przedstawiają się w następujący sposób (mowa o wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej):

 • Wynagrodzenie profesora: 9370 zł brutto;

 • Wynagrodzenie profesora uczelni: 7 777,10 zł brutto;

 • Wynagrodzenie adiunkta: 6 840,10 zł brutto;

 • Wynagrodzenie asystenta wykładowcy:4 685,00 zł brutto.

Jakie są dodatki dla nauczycieli akademickich i inne świadczenia?

MNiSW przypomina, że w związku z podniesieniem w 2024 roku wysokości minimalnego wynagrodzenia profesora, w górę poszły także inne świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Mowa o m.in.:

 • łącznej miesięcznej kwocie stypendium socjalnego i stypendium rektora, jaką może otrzymać student,

 • miesięcznym wynagrodzeniu członków rady uczelni,

 • dodatku funkcyjnym pracownika uczelni publicznej, w tym rektora,

 • wynagrodzeniu w postępowaniach awansowych,

 • miesięcznym stypendium doktoranckim.

Ile zarabia wykładowca na prywatnej uczelni?

Zupełnie inaczej mogą przedstawiać się wynagrodzenia wykładowców na uczelniach prywatnych. Stawki te są dużo bardziej zróżnicowane w zależności od różnych czynników, takich jak: doświadczenie, kwalifikacje, specjalizacja, ale także renoma uczelni. Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, pensje nauczycieli akademickich wahają się do 5070 zł do 9320 zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że uczelnie niepubliczne mogą samodzielnie ustanawiać stawki wynagrodzenia.  

 

Źródła:gov.pl; Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabia wykładowca na uczelni? Takie są pensje profesora, doktora i magistra. Znamy zarobki wykładowców akademickich - Strefa Edukacji

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto