Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nauczyć spółki konkurowania na rynku

Redakcja
Mariusz Kolwas, prezes Towarzystwa Finansowego Silesia, oraz Agnieszka Skarboń, wiceprezes TFS
Mariusz Kolwas, prezes Towarzystwa Finansowego Silesia, oraz Agnieszka Skarboń, wiceprezes TFS Lucyna Nenow
Rewitalizacja nieruchomości poprzemysłowych jest procesem złożonym i przez to często długotrwałym - o czym mówili prelegenci i goście konferencji "Tereny poprzemysłowe. Cenne dziedzictwo czy niewykorzystane możliwości".

Bardzo plastycznie przedstawili to również Mariusz Kolwas, prezes Towarzystwa Finansowego Silesia, oraz Agnieszka Skarboń, wiceprezes Towarzystwa Finansowego Silesia, w swoim wystąpieniu pt. "Skuteczność procesu rewitalizacji a problemy z uregulowaniem stanu prawnego nieruchomości poprzemysłowych", opartym na ciekawym studium przypadku, jakim jest Walcownia Rur Jedność.

Nabycie udziałów Walcowni Rur Jedność przez TFS nastąpiło głównie w formie aportu wierzytelności Huty Katowice i Huty Jedność. Aktualna wartość udziałów TFS w spółce wynosi 88,6 mln złotych. - Restrukturyzacja i modernizacja przedsiębiorstwa nadzorowane przez ekspertów TFS sprawiły, że spółka wyceniana jest obecnie na 170 mln złotych - podkreśla Agnieszka Skarboń. - WRJ jest przygotowywana do sprzedaży.

Towarzystwo Finansowe Silesia powstało w 2001 roku. Głównym zadaniem spółki była restrukturyzacja polskich hut. W ostatnich latach TFS prowadziło także projekty w branży lotniczej, kolejowej i przetwórczej.

- TFS po zaangażowaniu kapitałowym, wraz z zarządem restrukturyzowanego przedsiębiorstwa, tworzy wizję firmy i wdraża skuteczne strategie zarządzania. Zwiększa efektywność realizowanych procesów oraz zapewnia stabilny model biznesowy - wyjaśnia Mariusz Kolwas. - Działania prowadzone przez TFS pozwalają restrukturyzowanym spółkom konkurować na wolnym rynku.

Dobrym przykładem jest Huta Andrzej. W ramach naprawy firm sektora hutniczego TFS, w styczniu 2003 roku, nabyło akcje huty za ponad 5,4 mln złotych. Silesii udało się uruchomić produkcję - powstała Walcownia Rur Andrzej Sp. z o.o., która zgodnie ze strategią TFS wydzierżawiła majątek produkcyjny od syndyka Huty Andrzej S.A. i przejęła kadrę jej pracowników.

W efekcie działań TFS Walcownia Rur Andrzej stała się głównym producentem rur stalowych gorącowalcowanych. Zaczęła też osiągać coraz lepsze wyniki finansowe. Dobre rezultaty i stabilna kondycja firmy pozwoliły TFS sprzedać z zyskiem akcje WRA. Kupującym została Alchemia S.A., spółka budująca silną rurową grupę kapitałową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto