MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla nauczycieli akademickich zagwarantowane. Minister podpisał ważne rozporządzenie

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisał rozporządzenie regulujące kwestię podwyżek dla nauczycieli akademickich.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisał rozporządzenie regulujące kwestię podwyżek dla nauczycieli akademickich. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Nauczyciele akademiccy otrzymają wyższe pensje. Minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisał rozporządzenie o podwyżkach wynagrodzeń nauczycieli akademickich – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka resortu. Sprawdź, ile obecnie będzie zarabiał profesor uczelni, adiunkt oraz asystent wykładowcy.

Spis treści

Podwyżki dla nauczycieli akademickich już pewne

Rozporządzenie w sprawie określenia minimalnej wysokości wynagrodzenia zasadniczego profesora uczelni publicznej zostało podpisane. Dokument ten przewiduje wzrost tego wynagrodzenia o 30 procent. Zgodnie z nim minimalne wynagrodzenie zasadnicze profesora uczelni publicznej wzrośnie o 2160 zł; profesora uczelni – o 1 793 zł, adiunkta – o 1 577 zł, zaś asystenta wykładowcy – o 1 080 zł.

– Środki na wzrost wynagrodzeń nauczycieli akademickich w uczelniach publicznych zostały zabezpieczone w ustawie budżetowej na 2024 r – wynika z informacji przekazanych PAP.

Załącznikiem do rozporządzenia jest tabela zawierająca cztery stawki obecnego wynagrodzenia minimalnego nauczyciela akademickiego w poszczególnych grupach stanowisk:

  • profesora (7 210 zł, czyli 100 procent stawki),
  • profesora uczelni (5 984,30 zł, czyli 83 procent stawki),
  • adiunkta (5 263,30 zł, czyli 73 proc. stawki),
  • asystenta wykładowcy (3 605 zł, czyli 50 proc. stawki).

Tabela prezentuje także wysokości stawek po 30-procentowej podwyżce. Zgodnie z nią wynagrodzenie minimalne profesora wzrośnie o 2 160 zł (do kwoty 9 370 zł); profesora uczelni - wzrośnie o 1 792,80 zł (do kwoty 7 777,10 zł). Wynagrodzenie adiunkta wzrośnie o 1 576,80 zł (do kwoty 6 840,10 zł) i asystenta wykładowcy – o 1 080 zł (do kwoty 4 685 zł).

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

MNiSW przypomina, że z minimalnym wynagrodzeniem profesora skorelowane są wynagrodzenia nauczycieli akademickich i pracowników naukowych PAN oraz inne świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym że dla profesora uczelni – nie niższa niż 83 proc., a dla adiunkta – nie niższa niż 73 proc. tego wynagrodzenia.

Jak oblicza się pensję nauczyciela akademickiego?

Rzeczniczka resortu przypomina również, że określone w rozporządzeniu minimalne wynagrodzenie profesorskie wpływa na inne świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, np. na wysokość łącznej miesięcznej kwoty stypendium socjalnego i stypendium rektora, jaką może otrzymać student, miesięcznego wynagrodzenia członków rady uczelni, dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej, w tym rektora, wynagrodzenia w postępowaniach awansowych, miesięcznego stypendium doktoranckiego.

MNiSW zastrzega, że faktyczną wysokość wynagrodzeń w uczelniach publicznych kształtują samodzielnie władze uczelni w ramach posiadanej w tym zakresie autonomii. Dzieje się to indywidualnie w odniesieniu do każdego pracownika i z uwzględnieniem posiadanych zasobów finansowych.

Podstawowe wynagrodzenie pracownika uczelni publicznej składa się z wynagrodzenia zasadniczego (które nie może być niższe od minimum ustawowego) i dodatku za staż pracy, stanowiących stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo nauczyciel akademicki w uczelni publicznej może otrzymywać dodatek funkcyjny, dodatek zadaniowy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe albo godziny nadliczbowe, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych bądź inne dodatki, jeżeli zostały określone w zakładowym układzie zbiorowym pracy albo regulaminie wynagradzania, które stanowią zmienne składniki wynagrodzenia.

Rozporządzenie czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Przepisy rozporządzenia wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2024 r. Oznacza to, że wraz z podwyżką akademicy dostaną wyrównanie.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżki dla nauczycieli akademickich zagwarantowane. Minister podpisał ważne rozporządzenie - Strefa Edukacji

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto