MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy podzieleni w sprawie prac domowych. Czy planowane zmiany w szkole to dobry pomysł? Oto Wasze opinie

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Polacy nie są jednomyślni w kwestii likwidacji zadań domowych
Polacy nie są jednomyślni w kwestii likwidacji zadań domowych Unsplash
Polacy zgadzają się, że zmiany w edukacji są niezbędne. Czy jednak pomysł o zakazie prac domowych jest według społeczeństwa słuszny? Okazuje się, że społeczeństwo jest podzielone. Zobacz ilu z nas tak naprawdę zgadza się z pomysłem Ministerstwa Edukacji o zakazie prac domowych w szkołach podstawowych, który ma wejść w życie od kwietnia. Badania firmy Research Partner przeprowadzonego w pierwszych dniach lutego. Znamy wyniki.

Spis treści

Co Polacy myślą o likwidacji prac domowych?

Uczestników badania firmy Research Partner przeprowadzonego w pierwszych dniach lutego zapytano, czy popierają pomysł likwidacji prac domowych w szkołach podstawowych.

Czy odpowiedzi są zaskakujące? Przekonajmy się:

  • Za likwidacją prac domowych opowiedziało się: 39 proc. badanych, przy czym odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 14 proc. respondentów, a 25 proc. odpowiedź "raczej tak".
  • Za utrzymaniem obecnych zasad, czyli za utrzymaniem prac domowych było 43 proc. badanych, przy czym odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 24 proc. respondentów, a "raczej nie" 19 proc.
  • 18 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Na wynik sondażu wyraźnie wpływa wiek respondentów. Najmłodsi z nich, w wieku 18-24 lat, opowiadają się w największym stopniu za zmianami i likwidacją prac domowych (za likwidacja prac domowych opowiedziało się 55 proc. respondentów w tym wieku).

Także miejsce zamieszkania ankietowanych wpływa na ich stosunek do ewentualnego ograniczenia obowiązków szkolnych (46 proc. mieszkańców wsi i 50 proc. mieszkańców miejscowości do 20 tys. mieszkańców nie chce likwidacji prac domowych).

Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji 63 proc. badanych jest przeciwnych likwidacji prac domowych. W elektoracie Lewicy za ich likwidacją jest 56 proc. badanych, a wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej 55 proc. Wyniki elektoratów Trzeciej Drogi zbliżone są do średniej.

Badanie przeprowadził 2-5 lutego 2024 r. Research Partner na Panelu Badawczym Ariadna, na ogólnopolskiej próbie 1119 osób w wieku powyżej 18 lat, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Zmiany w systemie edukacji

W skierowanym pod koniec stycznia do konsultacji projekcie rozporządzenia ministra edukacji w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych zaproponowano zmiany dotyczące prac domowych.

W szkole podstawowej w klasach I–III nauczyciel nie zadaje uczniowi pisemnych i praktycznych prac domowych do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych" oraz "w klasach IV–VIII nauczyciel może zadać uczniowi pisemną lub praktyczną pracę domową do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, z tym, że nie jest ona obowiązkowa dla ucznia i nie ustala się z niej oceny - czytamy w projekcie

Jednocześnie, zgodnie z projektem, jeżeli uczeń klas IV-VIII wykona pisemną lub praktyczną pracę domową, to zostanie ona sprawdzona przez nauczyciela, który przekaże mu informację, co robi dobrze, co i jak wymaga poprawy i jak powinien dalej się uczyć.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy podzieleni w sprawie prac domowych. Czy planowane zmiany w szkole to dobry pomysł? Oto Wasze opinie - Strefa Edukacji

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto