Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Redaktor Kożdoń zaprasza w góry. Dziś wycieczka do Żywca.

WIK
Tym razem zapraszam na wycieczkę do Żywca. Spacer na wzgórza w widłach Koszarawy i Soły dostarczy wielu wrażeń pisze Witold Kożdoń

Jak powszechnie wiadomo Żywiec pięknym miastem nie jest. Mimo to warto zwiedzić jego historyczne centrum. Żywiecki rynek otaczają niewysokie kamieniczki z II połowy XIX wieku, a we wschodniej pierzei góruje nad nimi ratusz z 1857 roku, który obecnie jest siedzibą prokuratury rejonowej.
Najciekawszą budowlą w rynku jest kamienna dzwonnica, która stoi w jego południowo zachodnim narożniku. W głębi za dzwonnicą wznosi się katedra pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z pierwszej połowy XV wieku. Spod kościoła blisko do Starego Zamku. Dojdziemy do niego, wchodząc w okazałą bramę niemal vis a wis kościelnej wieży. Pomimo licznych przeróbek zamek zachował do naszych czasów zasadnicze cechy renesansowe.
W sąsiedztwie zamku stoi neoklasycystyczny pałac Habsburgów, a za pałacem ciągnie się rozległy park zamkowy. I właśnie w głównej alejce parkowej natkniemy się na żółty szlak turystyczny na Grojec (612 m). Prowadzi on obok domku chińskiego z drugiej połowy XVIII w. Po opuszczeniu parku przekraczamy ulicę Witosa, tory kolejowe do Suchej Beskidzkiej oraz kładkę dla pieszych nad Koszarawą.
Po lewej stronie ok. 200 metrów dalej znajduje się żywiecki amfiteatr, my jednak skręcamy w prawo i za żółtymi znakami wspinamy się krótko, acz stromo na Mały Grojec (474 m). Stąd w lewo grzbietem przez trawiastą przełączkę podążamy obok niewielkiego wyciągu narciarskiego. Naszym celem jest teraz charakterystyczny metalowy krzyż na Średnim Grojcu. Spod krzyża, który ustawiono na pamiątkę wizyty papieża Jana Pawła II w Żywcu w 1995 r., roztacza się dookolna panorama naprawdę przecudnej urody.
Po odpoczynku maszerujemy dalej za znakami żółtymi. Zanim dotrzemy na wierzchołek Grojca, czeka nas jeszcze dość strome podejście przez pas lasu.
Ze szczytu z charakterystycznym przekaźnikiem schodzimy stromym zachodnim stokiem. Idziemy obok domów osiedla Na Niwie, przez most i pod torem linii kolejowej do Zwardonia.
W ten sposób po około pół godzinie dotrzemy do zabudowań żywieckiego browaru.
Tam zaś czeka już na nas firmowa piwiarnia, a także jedno z najlepszych w województwie śląskim muzeów z jego słynną kapsułą czasu... Polecam, w żywieckim browarze naprawdę warto przenieść się w czasie. Przekonajcie się sami.

Twój szczyt

Od kilku tygodni w każdy piątek nasz redakcyjny kolega red. Witold Kożdoń proponuje bielszczanom i turystom wypoczywającym w okolicy górskie trasy, którymi koniecznie trzeba się przejść.
Jeśli jednak macie swoje ulubione szlaki w pobliżu Bielska-Białej, to zapraszamy na nasze łamy. Teksty ze zdjęciami można przysyłać na adres: Redakcja "Dziennika Zachodniego", ul. Mickiewicza 19 lub na skrzynkę mailową: [email protected]. Zapraszamy do zabawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto